Back شما اینجا هستید: صفحه اصلی گفتگو دستگاه‌های بشردوست همدان معرفی می‌شوند

دستگاه‌های بشردوست همدان معرفی می‌شوند

b_150_150_16777215_00_images_karkhane.behroz123.jpgجمعیت هلال احمر، مؤسسه‌ای خيريه، غير‌انتفاعي و داراي شخصيت حقوقي مستقل است که به تمام تعهدات و قراردادهاي بين‌المللي مربوط به اهداف و وظايف جمعيت‌هاي هلال احمر و صليب سرخ و نيز مقررات اتحاديه این دو جمعيت‌ كه با قانون اساسي و ساير قوانين جمهوري اسلامي ايران مغايرت نداشته باشد، پايبند است و در مسائل امدادي و بهداشتي _ درماني برون‌مرزي و درون‎مرزي و تعهدات مربوطه در راستاي سياست‌هاي دولت جمهوري اسلامي ايران طبق اساسنامه عمل مي‌كند.

مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان همدان در گفتگو  با خبرنگار "همدان نیوز"، اهداف این جمعيت را شامل تلاش براي تسكين آلام بشري، تأمين احترام انسان‎ها و كوشش برای برقراري دوستي و تفاهم متقابل و صلح پايدار ميان ملت‎ها و همچنين حمايت از زندگي و سلامت انسان‎ها بدون در نظر گرفتن هيچگونه تبعيض عنوان کرد.

دکتر بهروز کارخانه‌ای افزود: انتخابات در مجامع شهرستان، هیئت اجرایی شهرستان‎ها، هیئت مدیره و شورای عالی انجام می‌شود و کسانی که عضو فعال جمعیت هلال احمر هستند از بین کاندیداهای فعال و با سابقه عضویت جمعیت در شهرستان‎ها انتخاب شده و با ایجاد هیئت مدیره و شورای عالی در نهایت تصمیم‌گیری‎های کلان جمعیت توسط شورای عالی جمعیت هلال احمر تعیین می‌شود.

وی یادآور شد: هر چه افراد، مناسب‎تر و نافذتر برای شورای عالی انتخاب شوند این شورا قوی‌تر و تصمیم‌ها سازنده‎تر است و به تحکیم و استواری جمعیت هلال‌احمر می‌انجامد.

مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان همدان گفت: در انتخابات 24 اردیبهشت‌ماه، شورای اجرایی شهرستان‎ها مشخص شد و منتخبان در یک و نیم ماه آینده، مجمع استانی را ایجاد می‌کنند که از بین آنان مجمع هیئت مدیره استان انتخاب می‌شود و پس از برگزاری انتخابات، هیئت مدیره‌های کل استان‎ها شورای عالی را انتخاب می‌کنند.

وی با ابراز خوشحالی از حضور پرشور کاندیداها گفت: باید کاراترین، مجرب‌ترین و صاحب‎نظرترین‌ افراد برای حضور در شورای عالی استان و در هیئت مدیره‌های استان و شورای عالی کشور انتخاب و افراد صاحب‌نظری از استان  وارد شورای عالی کشور شوند.

کارخانه‌ای به انتخاب‌شوندگان پیشنهاد کرد که به بازنگری اساسنامه جمعیت هلال‌احمر توجه داشته باشند و جایگاه جمعیت هلال احمر را فقط در بعد فیزیکی آن نبینند و به ابعاد معنوی آن نیز توجه کنند.

وی با بیان اینکه انتظارات مردم و رسانه‌ها از هلال احمر خدمات‌رسانی در ابعاد فیزیکی ازجمله سیل و زلزله است، گفت: اقدامات جمعیت هلال احمر، فراتر از ابعاد فیزیکی است و موضوعات مهمی همچون شالوده بشر‌دوستی و تکریم انسان‌ها، آشنایی با انسان‌ها، انسانیت و علوم انسانی مغفول مانده است؛ در حالی که باید به این موارد در کنار دیگر برنامه‌های فیزیکی و امداد و نجات توجه شود.

انتخاب دستگاه‌های بشر‌دوست در استان

مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان همدان در ادامه سخنان خود از برنامه‌ریزی برای انتخاب دستگاه‌های بشردوست در استان خبر داد.

دکتر بهروز کارخانه‌ای افزود: طبق دستور استاندار همدان به عنوان یکی از اعضای جمعیت هلال احمر و حامی آن، در سال 95 برای انتخاب دستگاه‌های بشر‌دوست اقدام  و با اعلام معیارهای مورد نظر به دستگاه‌ها، سنجش انجام می‌شود.

وی با بیان اینکه انتخاب دستگاه‌های بشر دوست در استان با گردآوری اطلاعات و آمار برای نخستین بار در کشور مطرح شد، اظهار کرد: همکاری نهادهای مختلف استان با جمعیت هلال احمر نوعی امتیاز برایشان محسوب می‌شود و در ارزشیابی سالانه دستگاه‌ها در استان هم این موضوع مورد توجه است.

مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان همدان با اشاره به در نظر گرفتن امتیاز مثبت برای مشارکت دستگاه‌ها با سازمان‎های مردم‎نهاد، خاطرنشان کرد: تعداد کارمندان دارای کارت عضو و مشارکت‎کننده در اهدای خون، کمک‌های مالی در راستای اقدامات بشردوستانه و همراهی دستگاه‌ها با جمعیت هلال احمر، اولویتی برای انتخاب دستگاه‌ها به عنوان دستگاه بشردوست نظر گرفته می‌شود.

ساخت رهبران آینده از جوانان

وی در خصوص اهمیت توجه به جوانان در جمعیت هلال احمر استان، گفت: یکی از اهداف و راهبردهای جمعیت هلال‌احمر، فعالیت جوانان در کارهای گروهی و فرایندهای تصمیم‎سازی و تصمیم‌گیری است تا آنان با فراگیری آموزش‎ها به مدیرانی توانمند تبدیل شوند و به این ترتیب، رهبران خوبی برای  آینده کشور ساخته شود.

کارخانه‌ای با ارائه توضیحاتی در خصوص برنامه‌های هفته هلال احمر استان، تصریح کرد: برنامه‌های متعددی ازجمله تجلیل از جوانان، تقدیر از امداگران با حضور استاندار و نماینده ولی فقیه در استان،  قدردانی از افراد فعال در طرح امداد نوروزی، دیدار با کهنسالان و تکریم آنان و حضور در گلزار شهدا و تجدید پیمان با آرمان‌های انقلاب و شهدا در این ایام انجام شد.

این مقام مسئول به برگزاری جلسه با هیئت مدیره جمعیت هلال احمر اشاره کرد و گفت: در این نشست، گزارش خوبی از عملکرد یکساله استان در زمینه امداد و نجات، جوانان و داوطلبان ارائه شد؛ به طور مثال بیش از یک میلیارد و 300 میلیون تومان کمک‌های مردمی به صورت نقدی دراین مدت وجود داشته و اقدامات انجام شده ازجمله کار پزشکان نیز به صورت ریالی محاسبه شده است.

وی در پاسخ به سؤالی در خصوص چگونگی برنامه‌ریزی برای ورود هر چه بیشتر هلال احمر به عنوان نهادی مردمی در زندگی افراد جامعه، اظهار داشت: جمعیت هلال احمر استان باید حضور پررنگی در مجامع و کنگره‌های مختلف داشته باشد و با توجه به اینکه علوم انسانی دایره گسترده‌ای از مردم را تحت پوشش دارد باید با بهره‎گیری از شاخه‎های مختلف هنر ازجمله شعر، ادبیات و ورزش برای آگاه‌سازی مردم تلاش کند.

مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان همدان، دو شاخصه "حضور" و "تحرک" را از ویژگی‎های مورد نیاز جمعیت هلال احمر عنوان کرد و افزود: این دو موضوع شناخت بیشتر از جمعیت هلال احمر و خروج از نگاه فیزیکی را موجب می‌شود؛ به طوریکه این نهاد مردمی را حامی خود و حامی عشاق می‌دانند که مهر و محبت را بین همه توزیع می‌کند و با دستگیری از نیازمندان، فکرهای نو را در جمعیت هلال احمر می‌دمد.

وی با بیان اینکه حمایت از سازمان‎های مردم‎نهاد استان در دستور کار است، گفت: اعضای تشکل‌های غیر سیاسی برای اجرای برنامه‌های خود از سالن اجتماعات جمعیت هلال احمر استفاده می‌کنند و از این طریق با ساختار جعیت آشنا می‌شوند.

آمادگی در بحران‌ها با توجه به محیط زیست

دکتر کارخانه‎ای با بیان اینکه محیط زیست یکی از مقوله‌های بسیار مهم در فدراسیون جهانی صلیب سرخ است، اظهار کرد: در آمادگی برای بحران‏ها، توجه به محیط زیست ضروری است؛ به طور مثال در زمان برپا کردن چادر و آماده‌سازی غذا برای حادثه دیدگان باید به حفظ محیط زیست توجه شود.

وی با اشاره به تفاهم‎نامه سال گذشته فدراسیون جهانی صلیب سرخ، سازمان محیط زیست و جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران تصریح کرد: تعامل خوبی بین اداره کل محیط زیست استان همدان و جمعیت هلال استان وجود دارد و برنامه‌های مشترکی ازجمله همایش امدادگران محیط زیست برای نخستین بار در کشور برگزار می‌شود و فضاهایی برای برگزاری جلسات تشکل‎های زیست‏محیطی در اختیار آن‌ها قرار می‌گیرد.

کارخانه‌ای در خصوص طرح اوقات فراغت جمعیت هلال احمر در ایام تابستان گفت: خانواده‌ها می‌توانند فرزندان خود را در جمعیت هلال احمر به عنوان یکی از بهترین مکان‌های آموزشی ثبت‌نام کنند که کارهای امدادگری اولیه، سنجش فشار خون، آتل‎بندی، اطفای حریق و آشنایی با جمعیت هلال احمر را یاد می‌گیرند.

وی با تأکید بر لزوم تبلیغات بیشتر برای آگاهی خانواده‌ها از دوره‌های برگزار شده توسط جمعیت هلال احمر، یادآور شد: برنامه‌ریزی برای المپیاد و رقابت مهر و برگزاری دوره‌های آموزشی در خصوص چادر زدن تخلیه اضطراری و دیگر موارد انجام شده است.

مدیرعامل جمعیت هلال‌احمر استان همدان در پاسخ به سؤالی در مورد چهره‌هایی که از هلال احمر استان در سطح ملی معرفی شدند، تصریح کرد: هادی غروی از چهره‌های ملی و بین‎المللی جمعیت هلال احمر استان همدان است و یکی دیگر از فعالان ملی شناخته شده در حوزه امداد و نجات کشور، حسین اشرفی است، همچنین آقای کرم‌پور جوان فیلمساز دیگریست که فیلم‌های بشردوستانه و محیط زیستی خوبی تولید می‌کند.

وی در پاسخ به این پرسش که مهمترین اقدام شما از زمان پذیرش مسئولیت به عنوان مدیر عامل جمعیت هلال احمر استان چه بوده است، گفت: تغییر نگاه به جمعیت هلال احمر و پررنگ شدن جایگاه بشردوستی در استان از مهمترین اقدامات انجام شده در طول این مدت است.

به گفته کارخانه‌ای؛ برگزاری سمپوزیوم ملی و جایگاه بشردوستی در ادبیات ایران‏زمین از دیگر اقدامات مهم بوده و سال گذشته این سمپوزیوم ملی در مورد ادیان توحیدی به دلیل کمبود بودجه اجرا نشد که امید است در صورت امکان، برگزاری آن در سال جاری تحقق یابد.

وی به اقدامات موفقیت‌آمیز در خصوص اضافه شدن یکسری انبار املاک به جمعیت هلال احمر اشاره کرد و افزود: یکی از این موارد، انبار امدادی است که یک میلیارد و 300 میلیون تومان اعتبار به آن اختصاص یافت و خریداری شد و سند آن با 900 متر زیربنا توسط مالکی که در این خصوص اختلافاتی داشت، اهدا شد که ارزش ریالی آن چندین برابر شده است؛ همچنین در اقدامی دیگر ملکی که در ملایر سالها در اختیار شهرداری این شهرستان بود، باز پس گرفته شد.

مدیرعامل جمعیت هلال‌احمر استان همدان با بیان اینکه اکثر شعب پایگاه‌های امدادی بازسازی و نوسازی شده است، اظهار داشت: طبق برنامه‌ریزی‌های انجام شده، گردنه اسدآباد نوسازی می‌شود همچنین شعبه ملایر، نهاوند و اسدآباد و پایگاه تجرک بازسازی شده است.

وی کارهای عمرانی را از نظر سطح ارزشمندی پایین‌تر از کارهای بشردوستانه عنوان کرد و افزود: اگرچه اقدامات عمرانی در جامعه بیشتر جلب توجه می‌کند اما در دنیا موضوعات مربوط به اثربخشی و اثرگذاری بیشتر اهمیت دارد و باید برای تغییر فکر و جریان فکری ماندگار بیشتر تلاش شود.

نگاه مشارکتی با دستگاه‌های مختلف

کارخانه‌ای در پاسخ به سؤالی در مورد برنامه‌های هلال احمر استان برای همراهی با دیگر نهادهای مرتبط با حوزه فعالیت خود، گفت: در مواجهه با دستگاه‌هایی که از نظر فعالیت، دارای مشابهت‌های کاری با مجموعه هلال احمر است، به رقابت فکر نکردیم زیرا معتقدیم که کار هر یک از دستگاه‌ها با وجود مقداری همپوشانی مشابهت‌هایی دارد اما با توجه به یکسان بودن اهداف، هر یک از اقدامات ارزش خاص خود را دارد و در این خصوص یک نگاه مشارکتی وجود دارد به طور مثال برای درمان بیمار، هیچ فردی بر دیگری اولویت پیدا نمی‌کند و هر فرد بر اساس وظیفه خود کارهای لازم را انجام می‌دهد و همه تلاش‌ها قابل احترام هستند.

وی ارائه آموزش‌های هماهنگ و توجه به معنویت و علوم انسانی را از اهداف آتی جمعیت هلال احمر استان عنوان کرد و افزود: یکسری کارها ازجمله اهداف گمشده علوم انسانی باید پررنگ شود و تعامل با دانشگاه‌های علوم انسانی در خصوص بررسی ویژگی‌های انسانی انجام شود به طوریکه معنویت در درجه اول اهمیت باشد.

مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان همدان با تأکید بر لزوم ارائه آموزش‌های واحد، گفت: باید کتاب‌های مشخصی در سراسر کشور برای افراد مختلف شرکت‌کننده در دوره های هلال احمر مشخص شده باشد به طوریکه در سراسر کشور یک کتاب تدریس شود چنانکه در دانشگاه‌های علوم پزشکی آموزش‌های هماهنگ وجود دارد و در زمان طرح یک سؤال به دلیل برخورداری از یک کتاب واحد، پاسخ‌های مشابهی دریافت می‌شود.

وی توجه ویژه به افرادی مانند عقب ماندگان ذهنی و معلولان که حقی از جمعیت هلال احمر دارند و از آن بی بهره هستند را بااهمیت دانست و گفت: اکنون این سؤال مطرح است که جمعیت هلال احمر برای معلولان و عقب‌ماندگان ذهنی که به دلیل شرایط جسمانی امکان حضور در جمعیت هلال احمر را ندارد و در فضای محدودی به سر می‌برند چه کاری برای این افراد انجام داده است؟

کارخانه‌ای اضافه کرد: توجه به معلولان در جمعیت هلال احمر مغفول مانده است و باید بودجه‌هایی برای آنان در نظر گرفته شود زیرا بشردوستی فقط برای افرادی که در جامعه حضور پر رنگ‌تری دارند، نیست بلکه زمانی مفهوم بشردوستی تحقق می‌یابد که افراد آسیب پذیرتر اجتماع مورد توجه باشند.

وی خاطر‌نشان کرد که ارائه آموزشهای لازم به مردم و مسئولان برای آشنایی با فعالیت‌های جمعیت هلال احمر استان بسیار مهم است زیرا مردم به دلیل بی‌اطلاعی از چگونگی انجام برخی کارهای ساده ازجمله تغییر مسیر آب در روستاها منتظر حضور نیروهای جمعیت هلال احمر می‌مانند در حالیکه باید با بهره‌گیری از آموزش‌ها، کارهای اولیه را بدانند از سوی دیگر مسئولان نیز نباید انتظارت زیادی را به جمعیت هلال احمر القاء کنند.

سرمایه گذاری برای برگزاری دوره های بازآموزی

مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان همدان در پاسخ به سؤالی مبنی بر میزان تحقق شعار "هر خانواده یک امدادگر" گفت: هنوز تا تحقق این موضوع فاصله داریم اما آنچه مسلم است با آموزش دانش‌آموزان برای ورود امدادگران توانمند به کانون خانواده‌ها تلاش می شود.

وی در پایان خاطر‌نشان کرد که با اهدای مدرک گذراندن دوره‌های هلال احمر کار پایان نیافته است و بازآموزی در جمعیت هلال احمر بسیار مهم است و باید برای آن سرمایه‌گذاری شود.

گفتگو: معصومه علیزاده

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه کردن