Back شما اینجا هستید: صفحه اصلی خبر اقتصادی قبول داریم که مردم در زندگی روزمره مشکل دارند

قبول داریم که مردم در زندگی روزمره مشکل دارند

b_150_150_16777215_00_images_eblagh.rohani01.jpgرئیس‌جمهور گفت: قبول داریم که مردم در زندگی روزمره مشکل دارند باید این را در نظر بگیریم که شرایط ما شرایط تحریم است و مردم زندگی سختی دارند به‌ویژه آنهایی که حقوق ثابت می‌گیرند.

به گزارش "همدان نیوز"، رئیس جمهور امروز پس از دیدار با مدیران ارشد وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در سخنانی ضمن تبریک میلاد باسعادت حضرت صدیقه کبری به مردم شریف ایران و به ویژه بانوان سراسر کشور و جهان از این بانوی بزرگوار به عنوان یک نمونه و الگوی کامل برای زندگی زنان جامعه یاد کرد.

روحانی در ابتدای صحبت های خود از مسئولین و دست اندرکاران وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و همچنین ربیعی وزیر سابق این وزارتخانه و همچنین مرحوم نوربخش و تاج الدین به خاطر عملکرد خوبشان تقدیر و تشکر کرد.

رئیس جمهور از وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به عنوان یکی از وزارتخانه های بزرگ و پر حجم و با بیشترین مخاطب نام برد و گفت: آن چیزی که می تواند جامعه را به حرکت در آورد کار مفید است و کار مفید به عنوان اساس زندگی جامعه به شمار می رود و اگر کار و فعالیت نباشد زندگی اقتصادی، اجتماعی، روانی و معنوی ما دچار مشکل می شود.

روحانی افزود: هر چقدر کار شایسته تر باشد آنجا نشاط بیشتری برای وجدان خود آدم است و نشاط به جامعه می دهد.

رئیس جمهور در ادامه با تاکید بر اهمیت برند سازی محصولات ایران و ارائه محصولات با کیفیت در جامعه خاطر نشان کرد: ما باید برندی را به مردم معرفی کنیم که آنان در عمل احساس کنند این برند برای اطمینانشان کافی است.

روحانی افزود: ما باید برندی را ایجاد کنیم که از لحاظ کیفیت، سلامت و قیمت مردم وقت خود را در انتخاب تلف نکنند.

رئیس جمهور با تاکید بر اینکه باید در تولیدات محصولات کاری کرد که فرد جنس ایرانی را به جنس خارجی ترجیح دهد و یا مساوی و یا قیمت آن را متناسب بداند گفت: چقدر ارزشمند است که محصول ایران بتواند با محصول خارجی رقابت کند.

 روحانی یادآور شد: یک قدم مبارزه با تحریم این است که کار با کیفیت انجام دهیم و کاری را که امروز نیازمندی های خودمان را به خارج رفع کنیم و این کار امکان پذیر است.

اطمینان و اعتماد اساس کار است

رئیس جمهور در ادامه سخنانش گفت: جوان های مخلص ، با استعداد و وطن دوست به شغل،کار و محصول خودش ایمان داشته باشد.

روحانی در نشست با وزیر و مدیران ارشد وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی افزود: آن کسی کار خوب انجام می دهد که خودش برود و محصول کارخانه خودش را خریداری کند.

وی گفت: اگر یک کارگری، مهندسی و صاحب کارخانه ای برای خانواده اش از محصول کارخانه خودش استفاده نمی کند معلوم است که ایراد و اشکال دارد و خودش باید به کار و محصول خودش شایق باشد و این بخش شاید بزرگ ترین وظیفه این وزارت خانه باشد.

روحانی با اشاره به ­مراکز تولیدی در کشور و همچنین­ فعالیت کارگران­ به معنای عام افزود: اگر کارآفرین نباشد کار نیست و اگر کارگر هم نباشد باز هم کار نیست و دو سمت کار،کارآفرین و کارگر است.

وی گفت: این وزارتخانه رسالت بسیار سنگینی بر دوش دارد مخصوصا که بخشی از مهارت آموزی نیز بر عهده این وزارتخانه است.

روحانی افزود: بحث ما الان در خدماتی که در جامعه ما است، می گوییم که باید خرجمان را و همچنین اسرافمان را کم کنیم، چه طور باید اسراف را کم کنیم؟­

وی با اشاره به برخی از خدمات اصناف مختلف گفت: خدماتی که ما به مردم می دهیم خدمات دقیق و حساب شده ای است، وقتی که کار دقیق انجام دهیم بخشی از آن را شما مسئول هستید یعنی به گونه ای آموزش و مهارت دهید که اتفاقا در خدمات نیز برند اصل است .

روحانی با اشاره به اهمیت فعالیت برندها افزود: اطمینان،اعتماد و سرمایه اجتماعی­ اساس کار است و شما می توانید این سرمایه اجتماعی را با نظارت، با آموزش ، با حمایت و کمکتان انجام دهید.

کار امنیت اجتماعی ایجاد می کند

رییس جمهور گفت: امروز یکی از وظایف ما اشتغال زایی در جامعه است.

روحانی در نشست با وزیر و مدیران ارشد وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی افزود: امروز یکی از وظایف بسیار بزرگ همه ما و کسانی که مسئولیت دارند ایجاد اشتغال در جامعه است همانطور که اشاره شد بیکاری ام همه گرفتاری ها و مفاسد است برای فرد بیکار هر اتفاقی رخ می دهد وقتی فردی از صبح مشغول به کار است و شب هنگام بازگشت با خستگی به خانه برمی گردد و در چنین شرایطی نه حوصله دعوا در خانه دارد و نه بی خوابی به سرش می زند.

وی گفت: کار و تلاش امنیت اجتماعی ایجاد می کند و باعث استحکام خانواده می شود و سلامت روحی فراهم می کند بسیاری از افراد که دچار مشکلات روحی و روانی هستند بخشی از مشکلاتشان به بیکاری آنها مربوط می شود یکی از افتخارات این دولت در طول حدود 5 سال و نیم حضورش مسئله اشتغال بوده است منتهی این اشتغال را خیلی از مردم باور نمی کنند زیرا اساس بیکاری کم نمی شود یعنی ما هرچه از این برداشت می کنیم و افراد را مشغول به کار می کنیم باز هم خرمن بیکاری همچنان هست و بسیاری می گویند چطور بیکاری از بین رفته است ؟ و راست هم می گویند .

رییس جمهور افزود: باید دید هشت سال قبل از دولت یازدهم اشتغال خالص چقدر بوده است؟ و در این 5 سال اشتغال خالص به چه میزان رسیده است؟ با این مقایسه می توانیم شرایط را بررسی کنیم اما با آنچه که نیاز جامعه است همچنان عقبیم . بهترین آمار ، آمار شاغلین است . ابتدای دولت ما کل شاغلین کشور حدود 20 میلیون و 600 هزار بوده است و امروز طبق آمار پاییز آخرین آمار شاغلین حدود 24 میلیون نفر است یعنی حدود سه میلیون و 400 هزار اشتغال خالص درطول این 5 سال درست شده است یعنی در سال به طور متوسط بالای 550 هزار شغل خالص درست کرده ایم.

مطابق تغییرات جهان برنامه ریزی کنید

رئیس جمهور با بیان اینکه آمار شاغلین نمی تواند به ما واقعیت را بگوید گفت: با وجود آنکه این همه شغل ایجاد شده اما اگر اول دولت مثلا سه میلیون نفر بیکار داشتیم اکنون هم همین تعداد است. از میانگین آمار کم نشده چرا چون نیروی جوانی که می خواهد وارد کار شود به طور مداوم وارد می شود و متقاضی کار افزایش پیدا می کند. ما باید بیش از این تقاضا شغل درست کنیم تا مشکل حل شود.

روحانی در نشست با وزیر و مدیران ارشد وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی افزود: امسال آماری که پاییز با 600 هزار و خرده ای اعلام شده که ما اشتغال درست کردیم کافی نیست ما باید آمار را به سمت یک میلیون شغل ببریم تا بتواند اثرگذار باشد.

رئیس جمهور گفت: برای رفع مشکل همه ما باید تلاش کنیم، وزارت کار می تواند از شیوه های مختلف استفاده کند البته عمدتا این وزارتخانه ناظر به کار و حامی کارگر است ولی در عین حال دبیرخانه شورای عالی اشتغال برعهده وی است و می تواند دستگاه ها و نظارت هایی داشته باشد همچنین سیاست هایی را در شورای عالی اشتغال بیاورد که با آن سیاست ها ما بتوانیم اشتغال را افزایش دهیم، این یک وظیفه بزرگ ماست البته همین مساله در بخش خدمات بیشتر از صنعت و کشاورزی است.

روحانی افزود: هم اکنون در این اقتصاد دانش بنیان و شرکت های فناورانه و نوپا آماری که در این دو سه سال اخیر ارایه شده حاکی از آنست که 300 هزار اشتغال درست شده حال قرار است این تعداد به سالانه 100 هزار اشتغال افزایش پیدا کند. اشتغال در این بخش می تواند یک حرکت بسیار بزرگ باشد.

رئیس جمهور با اشاره به بازدید روز شنبه از پارک فناوری پردیس گفت: مسئولان در آماری که ارایه کردند گفتند که در سال 96 درآمد این شرکت ها 60 هزار میلیارد تومان بوده است که این یک رقم بسیار بالا در طول یکسال برای حدود چهار هزار شرکت فعال در کشور است. این نشان می دهد که نوع کار، نوع آموزش به تدریج فرق خواهد کرد.

روحانی افزود: شما بر مبنای 5 سال دیگر در مراکز فنی حرفه ای برنامه ریزی کنید. اکنون درحال آموزش جوشکاری هستید در صورتی که در چند سال آینده ما جوشکار با آدم نداریم همه آن کارها را ربات انجام می دهد باید تحولات آینده جامعه را مدنظر قرار دهید.

رئیس جمهور گفت: تا 10 سال آینده نوع داروها، سبک زندگی، خانه ها، وسایلی که مردم استفاده می کنند تغییر خواهد کرد اگر ما بتوانیم پیشتاز و آینده نگر باشیم موفق خواهیم بود.

لزوم فعالیت در بخش صادرات غیرنفتی

رئیس جمهور گفت: یکی از مسئولیت های وزارتخانه تعاون، کار و رفاه اجتماعی فعالیت در بخش صادرات غیرنفتی است ما در خیلی از زمینه ها می توانیم صادرکننده باشیم.

 

روحانی در نشست با وزیر و مدیران ارشد وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی افزود: ما باید در زمینه های مختلف پیشتاز باشیم و بتوانیم محصولی تولید کنیم که مورد نیاز جامعه باشد این وزارتخانه فعالیت در بخش های صادرات غیرنفتی را باید جدی بگیرد ما در خیلی از جهات از جمله آبزیان می توانیم صادر کننده باشیم.

رئیس جمهور گفت: در این دولت در وزارت کشاورزی کارهای خوبی انجام شده است یکی از بخش هایی که فعالیت زیادی داشته بخش آبزیان است آقای حجتی در سفری که به هرمزگان داشتیم گفت تولیدات ما در زمینه آبزیان نسبت به اول انقلاب 40 برابر شده است کارهای گلخانه ای، نحوه نوین آبیاری کمک زیادی به ما کرده است ما در بسیاری از مسائل از جمله گندم خودکفا شده ایم و انشا الله سال آینده هم خودکفا خواهیم ماند.

روحانی افزود: در تولید شکر به مرز خودکفایی رسیده ایم بطوریکه 90 درصد شکر مورد نیازمان را خودمان تولید می کنیم و در زمینه تولید روغن هم در حال حرکت به سمت خودکفایی هستیم.

رئیس جمهور گفت: قبول داریم که مردم در زندگی روزمره مشکل دارند باید این را در نظر بگیریم که شرایط ما شرایط تحریم است و مردم زندگی سختی دارند به ویژه آنهایی که حقوق ثابت می گیرند.

روحانی افزود: البته دیشب آماری گرفتم که درآمد یک خانواده یک نفره تحت پوشش نهادهای حمایتی نسبت به سال 92 سه برابر، خانواده سه نفره بیش از چهار برابر و خانواده 5 نفره بیش از 5 برابر شده است.

افزایش بیش از 4 برابری دریافتی مستمری بگیران

رئیس جمهور گفت : بطور متوسط مستمری افراد تحت فشار جامعه بیش از 4 برابر افزایش یافته است .

روحانی در نشست وزیر و مدیران ارشد وزارت تعاون ، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه افزایش مستمری خانواده های یک نفره بیش از سه برابر ، خانواده دو نفره بیش از 4 برابر و خانواده های سه و چهار و پنج نفره بیش از پنج برابر شده است افزود : این آمار و ارقام باید به مردم گفته شود و ما در حد توان تلاش کرده ایم که معضلات را کم کنیم هر چند مشکلات هست و باید از مقدار آن کاسته شود.

وی با اشاره به ارزشمند بودن کار مددکاری گفت : خانواده هایی هستند که یک معلول یا دو معلول دارند و یا زن و مادر سرپرست خانوار هستند و باید نیازمندیهای این قشر را تامین کنیم و مهارت را به آنها آموزش دهیم.

روحانی افزود : کمیته امداد و بهزیستی در مجموع 900 هزار مددجوی جدید آوردند و در این حیطه می توان گفت همه آنهایی که ثبت نام کرده و در نوبت بودند نیازمندند و این کار ،کار ارزشمندی است که تیرماه امسال انجام شد.

رئیس جمهور گفت : 92 درصد این کار را بخش خصوصی انجام داده که این بسیار ارزشمند است.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه کردن