Back شما اینجا هستید: صفحه اصلی خبر اقتصادی ثبت 580 میلیمتر بارندگی امسال در استان همدان

ثبت 580 میلیمتر بارندگی امسال در استان همدان

b_150_150_16777215_00_images_sotode1042.jpgمدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان همدان اظهار کرد: 580 میلیمتر بارندگی در استان به ثبت رسیده که نسبت به سال گذشته 225 درصد افزایش داشته است. 

به گزارش "همدان نیوز" و به نقل از روابط عمومی شرکت آب منطقه ای استان همدان، در اولین هفته کاری سال جدید مدیران صنعت آب و برق استان به همراه تنی چند از معاونین و کارشناسان با نماینده ولی فقیه و امام جمعه همدان دیدار نمودند .

منصور ستوده در این دیدار ضمن تبریک اعیاد شعبانیه گفت: یکی از وظایف این شرکت تأمین آب شرب، صنعت و کشاورزی استان از طریق تأسیسات آبی شامل سدها، شبکه های آبی زهکشی، کانال ها، خطوط انتقال آب فاضلاب، بندهای انحرافی، تغذیه های مصنوعی و... می باشد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان همدان با بیان اینکه 20 هزار منابع آبی در استان وجود دارد، افزود: یکی دیگر از وظایف ذاتی این شرکت حفاظت و بهره برداری از منابع آبی، چاه ها، چشمه ها، قنات ، ساماندهی و بهره برداری از رودخانه ها اصلی و فرعی به طول 3 هزار کیلومتر می باشد.

وی میانگین بارش در استان را 330 میلیمتر اعلام کرد و تصریح نمود: تا قبل از بارش های اخیر؛ استان همدان 350 میلیمتر بارندگی داشت که با وجود سامانه بارشی 230 میلیمتر بارندگی نیز نصیب استان شده است و برطبق آخرین آمار تجمعی 580 میلیمتر بارندگی به ثبت رسیده که نسبت به سال گذشته 225 درصد و نسبت به بلندمدت 50 سال گذشته 125 درصد افزایش بارندگی داشته است.

وی با اشاره به اینکه همدان سومین استان کشور از نظر میزان بارش بوده است، اظهار کرد: قبل از بارش های اخیر اکثر رودخانه ها لایه روبی شدند که به همین میزان کمترین خسارت را نسبت به سایر استان ها داشته ایم.

ستوده خاطرنشان کرد: یکی از بزرگترین سدهای استان سد کلان ملایر است که سرریزکرد و اقداماتی از جمله باز گشایی دریچه برای جلوگیری و یا کاهش خسارت سیلاب به مناطق پایین دست انجام شده است.

وی گفت: بیشترین پیک ورودی سیلاب 90 هزار لیتر در ثانیه بود که خوشبختانه مشکلی را ایجاد نکرد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان همدان ادامه داد: در حال حاضر هفت سد استان در حال بهره برداری با ظرفیت 107 میلیون مترمکعب است که می تواند آب شرب ، کشاورزی و صنعت استان را تأمین کند که در حال حاضر 93 میلیون مترمکعب آب در پشت سدها ذخیر شده  و 2 سد دیگر در حال احداث است.

وی با اشاره به وضعیت سدهای بالا دستی استان نیز  بیان داشت: با ذوب شدن برف کوه ها؛ سدهای بالا دستی نیز سرریز خواهند شد.

وی افزود: در طی مدت بارش های اخیر همکاران به صورت شبانه روزی در مناطقی که خطر سیلاب وجود داشت حضور داشتند و اقدام به لایه روبی رودخانه ها نمودند .

ستوده ضمن قدردانی از تلاش های نماینده ولی فقیه در استان و استاندار همدان نیز تصریح کرد: با وجود تلاش های بی شائبه مدیران ارشد استان توانستیم از برهه ای خطر سیلاب در استان عبور کنیم که این مهم با وجود هماهنگی و همکاری بین دستگاه های اجرایی و دولتی میسر شده است.

در ادامه این دیدار نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه همدان ضمن تبریک سال نو و اعیاد شعبانیه آب را یکی از بزرگترین و مهمترین  مایه حیاتی برای تمام موجودات زنده دانست و اظهار کرد: مهمترین کار فرهنگی ائمه جمعه و روحانیون می تواند فرهنگسازی مصرف صحیح از آب باشد.

آیت الله حبیب اله شعبانی افزود: یکی از مشکلاتی که در کشور وجود دارد مصرف بی حد و اندازه برق و آب است به طوری که سه برابر کشورهای اروپایی و چین مصرف داریم.

وی با تاکید بر اینکه مسوولان باید در راستای مصرف معقول و متعادل آب و نهادینه کردن فرهنگ صحیح استفاده از آب برنامه‌ریزی و تلاش کنند، ادامه داد: صرفه‌جویی در مصرف آب باید در همه بخش‌های شرب، کشاورزی و صنعت اجرایی شود.

امام جمعه همدان خاطرنشان کرد: در هر حال خداوند را شاکریم که این نعمت الهی را بر ما نازل نموده و بر این موضوع تاکید می نمایم  که همواره مشترکین صرفه جویی در آب را مدد نظر داشته و حدالمقدور در مصرف بهینه آب ،  ما را  در این امر مهم یاری نمایند.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه کردن