Back شما اینجا هستید: صفحه اصلی خبر اقتصادی کشت 115 هزار هکتار جو در همدان

کشت 115 هزار هکتار جو در همدان

b_150_150_16777215_00_images_jahad.jpgمدیر امور زراعت سازمان جهاد کشاورزی استان همدان از کشت بیش از 115 هزار هکتار جو در همدان خبر داد.

به گزارش "همدان نیوز"، لاهوتیان با بیان اینکه 115 هزار و 10 هکتار جو در استان همدان کشت شده است، اظهارکرد: براساس برنامه 43 هزار هکتار جو آبی و 68 هزار و 400 هکتار جو دیم در استان باید کشت می‌شد درحالیکه 44 هزار و 165 هکتار جو آبی و 70 هزار و 145 هکتار جو دیم از این محصول کشت شده است و پیش‌بینی می‌شود درسالجاری 340 هزار تن جو از مزارع استان همدان برداشت شود.

وی یادآور شد: متولی خرید جو آبی و دیم در استان همدان شرکت پشتیبانی امور دام است که با نرخ 1100 تومان از کشاورزان خریداری می‌شود البته کشاورزان محدودیتی برای تحویل محصول خود به این شرکت ندارند.

بخشی از کلزای استان به دلیل سیل و تگرگ از دسترس خارج شد 

وی با اشاره به کشت کلزا در 5200 هکتار از مزارع استان، عنوان کرد: برنامه ابلاغی کشت کلزا برای استان همدان 6000 هکتار بوده که 5200 هکتار در استان کشت شد اما سطح سبز مزارع کلزای استان 4225 هکتار است چرا که بخشی از کلزای استان به دلیل سیل و تگرگ از دسترس خارج شد.

این مقام مسئول پیش‌بینی کرد در سال زراعی جاری 10 هزار تن دانه روغنی کلزا در استان همدان تولید شود و ادامه داد: متولی خرید کلزا از کشاورزان شرکت بازرگانی دولتی ایران و کارخانه روغن نهاوند است.

پیش‌بینی تولید 400 هزارتن سیب‌زمینی تابستانه در همدان

لاهوتیان تصریح کرد: برنامه ابلاغی کشت سیب‌زمینی تابستانه در سال‌زراعی جاری 8600 هکتار بوده که تا کنون 8800 هکتار کشت شده است و پیش‌بینی می‌شود 400 هزار تن سیب‌زمینی تابستانه در همدان تولید شود.

مدیر امور زراعت سازمان جهاد کشاورزی استان همدان با اشاره به اینکه کشت سیب‌زمینی تا دهه اول تیرماه ادامه دارد، خاطرنشان کرد: برنامه ابلاغی کشت سیب‌زمینی پاییزه استان همدان 11 هزار و 500 هکتار با پیش‌بینی تولید 500 هزار تن بوده که 6500 هکتار محقق شده و پیش‌بینی می‌شود 280 هزار تن از این محصول تولید شود.

وی با بیان اینکه در استان همدان 7000 هکتار چغندر قند کشت شده است، تأکید کرد: پیش‌بینی می‌شود بیش از 400 هزار تن چغندرقند در استان همدان تولید شود. همچنین امسال 30 هکتار چغندرقند به صورت نشائی کشت خواهد شد.

لاهوتیان با اشاره به کشت ذرت زودرس و میانرس در استان، اذعان کرد: در سال زراعی جاری 1590 هکتار ذرت دانه ای و علوفه‌ای در استان کشت شده است که پیش‌بینی می‌شود از هر هکتار ذرت دانه‌ای 9 تن دانه و از ذرت علوفه‌ای 60 تن در هکتار محصول برداشت شود.

مدیر امور زراعت سازمان جهاد کشاورزی استان همدان با اشاره به کشت محصول جدید کینوا،  افزود: در استان همدان برای اولین بار محصول جدید کینوا  در سطح 15 هکتار کشت شده است.

وی با بیان اینکه خرید کینوا به صورت تضمینی انجام می‌گیرد، ادامه داد: این گیاه خاویار گیاهی نام دارد و از خانواده غلات بوده  که در تأمین سبد غذایی خانوار نقش دارد و جایگزین مناسبی برای برنج است.

لاهوتیان با اشاره به کشت حبوبات و علوفه‌های دیم در مزارع آیش، عنوان کرد: 2 طرح پایلوت با مرکز بین المللی سیمیت در حال انجام است که در این طرح محصولات جدید و سناریوهای  جدیدی برای کشت اجرا می‌شود به طوریکه بیش از 15 رقم گندم در این طرح کشت شده است.

وی افزود: بالنگو، گاودانه، ماشک، گلرنگ و انواع نخود به شکل حفاظتی و دیم در مزارع آیش استان همدان کشت شده است.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه کردن