Back شما اینجا هستید: صفحه اصلی خبر شهر و شورا تقویت هویت محلات شهر همدان با اجرا شدن طرح شوراهای اجتماعی محلات

معاون اجتماعی، فرهنگی گردشگری شهرداری همدان خبر داد:
تقویت هویت محلات شهر همدان با اجرا شدن طرح شوراهای اجتماعی محلات

b_150_150_16777215_00_images_news_news1_baya_993.JPGمعاون اجتماعی، فرهنگی گردشگری شهرداری همدان گفت: با توجه به اجرایی شدن طرح شوراهای اجتماعی محلات شهر همدان و گام های معینه و لزوم آشنایی کلیه سطوح حوزه جلسه ای با حضور مدیران ستادی، مسوولین مراکز فرهنگی، علمی، ورزشی و کارشناسان حوزه معاونت اجتماعی، فرهنگی و گردشگری در سالن اجتماعات مجتمع فرهنگی، هنری عین القضات برگزار شد.

به گزارش "همدان نیوز" و به نقل از روابط عمومی معاونت اجتماعی، فرهنگی گردشگری شهرداری همدان، محمد رضا بیاناتی با بیان اینکه با افزایش جمعیت شهرها و روند روبه رشد شهرنشینی در ایران، پرداختن همه جانبه به زندگی شهرنشینی اعم از امور اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی، عمرانی و حتی سیاسی، مستلزم مشارکت اجتماعی مردم مبتنی بر مشارکت آگاهانه، ارادی و دواطلبانه است گفت: تقویت هویت محلات شهرهمدان در راستای افزایش تعلق شهری یکی از اهداف مهم طرح شوراهای اجتماعی محلات است.

وی با بیان اینکه در چهارمین دوره شورای اسلامی شهر همدان، اعضای شورا پس از بررسی تجربیات قبلی(شورایاری ها)، تشکیل شورایی در محلات با عنوان شورای اجتماعی محلات شهر همدان را تصویب نمودند افزود: کلیات آئین نامه و دستورالعمل تشکیل شورای اجتماعی محلات که توسط معاونت اجتماعی، فرهنگی و گردشگری تدوین شده در جلسه شماره 92 بند2/1 مورخ 22/12/1394 تصویب و طی نامه ای جهت اجرا به شهرداری ابلاغ نمود.

بیاناتی با اشاره به اینکه بسترسازی و رشد مشارکت گروه های مختلف در محلات(اعم از آقایان، بانوان، سالمندان، جوانان، نوجوانان، کودکان و خردسالان، نخبگان و برجستگان، فرهیختگان، خیرین، مدیران، علما، کسبه، پژوهشگران و... ) برای رشد و پرورش قابلیت ها و ظرفیت های افراد وگروه ها از اهداف طرح        می باشد اظهار کرد: تقویت فعالیت های جمعی مبتنی بر آموزه های دینی، افزایش مشارکت های مردمی در اداره شهر بر مبنای امور اجتماعی و فرهنگی، تقویت هویت محلات شهرهمدان در راستای افزایش تعلق شهری و نهادینه سازی نظارت های همگانی از اهداف کلان این طرح می باشد.

وی همچنین بازتولید اعتماد عمومی و ارتقاء سرمایه اجتماعی در شهر(ارتقای سطح اعتماد عمومی به شهرداری و بخش های مرتبط با آن و افزایش سرمایه اجتماعی)، همکاری مسالمت آمیز همه اقوام و خرده فرهنگ های مختلف در محلات شهری در جهت مدیریت محله، ایجاد حس تعلق شهروندان به شهر، افزایش و ارتقاء فرهنگ تاثیرگذاری هر شهروند بر هویت و فضای کالبدی محلات و شهر، ارتقاء فرهنگ بهره گیری صحیح هر شهروند از مراکز و فضاهای اجتماعی، فرهنگی، هنر، ورزشی، تفریحی و گردشگری، دستیابی به شهر پویا با شهروندانی فعال نه منفعل، مشارکت فعال در تصمیم گیری، عمل آگاهانه و مسئولانه در امور اجتماعی و زندگی شهری برای دستیابی به توسعه ی پایدار شهری با رویکرد اخلاقی، رشد مشارکتهای مردم با نهادهای دولتی و عمومی محله ای(مدارس، مراکز بهداشت و سلامت، مراکز خدمات دولتی و عمومی، کلانتری ها و...)، جلب مشارکت تشکل های مردم نهاد، مراکز و موسسات غیردولتی فرهنگی و هنری، و همچنین فرهیختگان و نخبگان شهر و نهادهای محلات(مساجد، هیئات، کانون ها و ...)، اهتمام اساسی به اجرای جدی سیاست ها و برنامه های پیشگیری و کاهش آسیب های اجتماعی در شهر ومسوول شدن شهروندان محله، کشف و ارتقاء استعداد و خلاقیت های شهروندان را از اهداف خرد این طرح دانست.

بیاناتی افزود: شوراهای اجتماعی محلات یک گروه اجتماعی محلی است که با عضویت حداقل 11 نفر و حداکثر 17 نفر از اشخاص حقیقی و حقوقی به عنوان نمایندگان مردم محله فعالیت می کند که کار آنها افزایش مشارکت هم محله ای ها در مدیریت اجتماعی شهر و در حیطه قوانین و مقررات، بصورت کاملا افتخاری و به منظور رشد حیات اجتماعی محله، در راستای چارچوب از پیش تعیین شده است.

وی خاطر نشان کرد ساختار کلی شوراهای اجتماعی محلات دارای سه سطح راهبردی و نظارت عالیه، پشتیبانی و نظارت خرد، عملیاتی و اجرایی است. که در سطح راهبردی و نظارت عالیه دبیرخانه شوراهای اجتماعی محلات در حوزه معاونت اجتماعی، فرهنگی گردشگری شهرداری مستقراست و در سطح پشتیبانی و نظارت خرد مدیریت امور اجتماعی فرهنگی مناطق شهرداری و در سطح عملیاتی و اجرایی نواحی شهرداری به عنوان دبیرخانه شوراهای اجتماعی محلات ناحیه می باشند.

وی همچنین در خصوص ساختار داخلی شوراهای اجتماعی محلات نیز بیان کرد: ساختار داخلی شوراهای اجتماعی محلات عبارتند از:مسوول ناحیه به عنوان رئیس شورای اجتماعی محلات، کارشناس امور اجتماعی ناحیه به عنوان دبیر ، نماینده مساجد محله، به عنوان ناظر، نماینده مدیران مدارس محله، تشکل های مردمی، پایگاه یا مرکز بهداشت محله، رابط پایگاه های بسیج، یکی از بانوان خانه دار و یکی از کاسبین یا مدیران مجتمع های تجاری محله به عنوان عضوشورای اجتماعی محلات در نظرگرفته شده اند.

بیاناتی در خصوص شرایط عمومی عضویت اعضاء درشورای اجتماعی محله نیز گفت: تابعیت جمهوری اسلامی ایران، تعهد و وفاداری به قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران و اصل ولایت فقیه، حسن شهرت و وجاهت اجتماعی و اخلاقی در محله، آشنایی با فرصت ها، ظرفیت ها و مشکلات محله، نداشتن سابقه کیفری موثر به تایید مراجع ذیصلاح، نداشتن سابقه سلب عضویت از شورای  اجتماعی محله و داشتن وقت کافی برای همکاری با شورای اجتماعی محلات از جمله شرایط می باشد.

وی همچنین در این جلسه با بیان اینکه در مدیریت شهری معاونت سیاستگذار، ناظر، پاسخگو و برنامه ریز خواهد بود ازاجرایی شدن گام های نخست و دوم آئین نامه خبرداد و گفت: از رویکردهای طرح مذکور افزایش تعاون و همکاری بین مردم و شهرداری و نیز افزایش حس اعتماد مردم به شهرداری می باشد و همچنین حس تعلق خاطر مردن به شهر و بهره گیریهر چه بیشتر از ظرفیت ها و نیروهای انسانی در بین گروه های اجتماعی و محلات می باشد.

بیاناتی از افتتاح پنج فرهنگسرا درسال جاری خبر داد و افزود: سیاستگذاریها، دستورات و پیگیری های مجدانه شهردار، اعضاء شورا بالاخص رئیس اسبق و حاضر کمیسون فرهنگی، اجتماعی شورای اسلامی شهر همدان آقایان خجسته و رضایی باافتتاح این پنج مرکز فرهنگی به ثمر خواهد نشست.

وی خاطر نشان کرد: 1837 تشکل مردمی، هیأت و پایگاه مقاومت، موسسات، کانون و... در همدان وجود دارد که علیرغم محدودیت های مالی در سال گذشته مساعدت های خوبی با آنها صورت گرفته است و مقرر شد بر اساس مصوبه شورای اسلامی شهر براساس اساسنامه همکاری و مساعدت با تشکل های شناسنامه دار صورت پذیرد و دبیرخانه آن در حوزه مستقر و تشکیل خواهد شد.

وی در پایان از کلیه حاضرین در جلسه دعوت کرد تا شهرداری و شورای اسلامی شهر همدان را در هرچه پربارتر اجرا شدن طرح شوراهای اجتماعی محلات یاری رسانند.

روح ا... وجدی، مدیر امور اجتماعی حوزه نیز ضمن تبریک اعیاد شعبانیه اظهار کرد: طرح های جدیدی در سالجاری در حوزه اجرا خواهد شدکه کل شهرداری در اجرا و تحقق پذیری آن سهیم خواهند شد.

وی بیان کرد: با تشکیل شوراهای محلات اجتماعی در محلات همدان علاوه بر مشارکت مردم در انجام وظایف شهرداری، تقویت محلات نیز صورت می پذیرد.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه کردن