Back شما اینجا هستید: صفحه اصلی خبر شهر و شورا راهکار برای گسترش کلانشهر همدان

در شورای شهر همدان مطرح شد؛
راهکار برای گسترش کلانشهر همدان

رb_150_150_16777215_00_images_news_tebi.masror.jpgئیس کمیسیون معماری شهرسازی و فنی عمرانی شورای اسلامی شهرهمدان بر استفاده از امکانات بالقوه اراضی واقع در محدوده قانونی برای گسترش کلانشهر همدان تاکید کرد.

به گزارش "همدان نیوز" و به نقل از روابط عمومی شورای اسلامی شهرهمدان؛ حمیدرضا طبی مسرور در جلسه کمیسیون فنی، عمرانی، معماری و شهرسازی شورا که با حضور امیر سرتیپ باقری معاون مهندسی نیروی زمینی ارتش و شهردار و مدیر منطقه چهار شهرداری همدان  با موضوع بررسی طرح پیشنهادی تفکیکی 25 هکتاری تیپ سه زرهی شهید قهرمانی در بلوار ارتش افزود: تجربه مسکن مهر و عدم پردازش سرانه کاربریهای مورد نیاز مشکلات بسیاری برای مدیریت شهری همدان ایجاد کرده است.

طبی مسرور با بیان اینکه ساماندهی و انجام توافقات بین شهرداری و مجموعه تیپ زرهی شهید قهرمان به یکی از نکات اساسی در شورای شهر همدان تبدیل شده است، افزود: شهرداری مسائلی را در این باره درخواست کرده بود که قانونی بوده و تیپ زرهی شهید قهرمان همدان نیز مسائلی را مطرح کردند که قابل تامل است و شورای شهر همدان باید در این زمینه سیاست گذاری مناسبی انجام دهد.

طبی مسرور با اشاره به اینکه زمین تیپ سه زرهی شهید قهرمان برابر کروکی ارائه شده در بخش ورودی شهر همدان از قسمت جاده کرمانشاه قرار دارد، اضافه کرد: این زمین در مساحتی حدود 37 هکتار بوده که کاربری فعلی زمین باغات و درمانی است.

وی با اشاره به اینکه طرح‌های تفصیلی رسالت تدوین و تعیین سرانه‌های شهری را برعهده دارد، بیان کرد: اگر قرار باشد تفکیکی یا اتفاقی علاوه بر آنکه در طرح تفصیلی پیش‌بینی شده رخ دهد ابتدا باید منافع کل شهر سپس در ادامه چشم انداز آینده شهر و مسایل زیست محیطی و مبانی علم شهرسازی و معماری در نظر گرفته شود.

عضو شورای شهر همدان بیان کرد: سرانه‌های مختلف از جمله فضای سبز، بهداشتی، درمانی، آموزشی، تجاری، مسکونی، فرهنگی، مذهبی و غیره براساس استدلال منطقی و مطالعه شده در طرح تفصیلی ارائه می‌شود ولی جا دارد این سرانه‌ها در مقیاس خُرد برای هر تفکیکی مشخص شود.

وی با اعلام اینکه تجربه ناموفق مسکن مهر مشکلات بسیاری را برای مدیریت شهری همدان ایجاد کرده است، اظهار کرد: در حاشیه شهر همدان با محدودیت زمین با کاربری مسکونی مواجه هستیم که این امر زمینه را برای توجیه افزایش پرداختن به طرح های تفکیکی زمین و شهرک‌های اقماری در شهر همدان فراهم می‎کند.

طبی مسرور اضافه کرد: با توجه محدودیت اعتبارات شهرداری همدان، انتظار می‌رود پروژه‌های عمرانی براساس اولویت‌بندی انجام شده در بودجه اجرایی شود.

معاون مهندسی نیروی زمینی ارتش نیز با اشاره به اینکه اراضی پادگان همدان یک تفاوت با اراضی سایر استان‌ها دارد تصریح کرد: در پادگان قهرمان همدان به دنبال تفکیک اراضی و واگذاری بخشی از آن به تعاونی مسکن کارکنان نیروی زمینی ارتش هستیم تا واحدهای مسکونی و کاربریهای مورد نیاز در آنجا احداث شود.

امیر سرتیپ دوم مسعود باقری اظهار کرد: در این اراضی پس از انتقال سهم شهرداری همدان قرار است واحدهای مسکن احداث شده و در اختیار کارکنان نیروی زمینی ارتش همدان قرار گیرد تا بخشی از دغدغه‌های آنها کاسته شود.

وی با اعلام اینکه در تمامی شهرهای کشور مسکن مهر با زمین رایگان ساخته شد بیان کرد: اما به دلیل اینکه این اراضی متعلق به ارتش جمهوری اسلامی ایران است باید مبلغی بابت آن پرداخت شود که تلاش شده کمترین مبلغ از کارکنان گرفته شده یا اینکه زمین رایگان به این تعاونی تحویل شود.

معاون مهندسی نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران با بیان اینکه ارتش از مشکلات شهرداری‌ها در زمینه منابع اعتباری و مالی مطلع است، گفت: در حال حاضر به سبب وجود رکود بسیاری از شهرداری‌ها در پرداخت حقوق کارکنان خود با مشکل روبه‌رو هستند ولی سعی بر این است در فضای تعاملی پرونده تفکیک اراضی تیپ سه زرهی پادگان قهرمان عملیاتی شود و نیز پیش بینی گسترش هشت هکتار فضای سبز در بالادست پادگان قهرمان در سالهای آتی مد نظر است.

در ادامه جلسه و ضمن بحث و بررسی کارشناسی توافق حاصله پس از بیان نظرات اعضای شورای اسلامی شهر ،شهردار همدان ، مدیر منطقه و کارشناسان طرفین مقرر شد با اعمال تغییرات درخواستی تیم کارشناسی شورا در عقد توافق جهت تصمصم نهایی به شورا ارجاع و سپس جهت تصمصم گیری به کمیسیون ماده 5 و شورای عالی شهرسازی و معماری ارجاع شود.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه کردن