Back شما اینجا هستید: صفحه اصلی خبر شهر و شورا بازگشت پارک‌هوشمند به خیابان‌های همدان

بازگشت پارک‌هوشمند به خیابان‌های همدان

یکی از مسائلی که در چند ماه گذشته باعث تشدید ترافیک در همدان شده،نبودکنترل پارک خودروها در حاشیه خیابان هاست که شهروندان در مناطق پر رفت و آمد اقدام به این کار می کنند.

به گزارش "همدان نیوز"، در سال های گذشته شهرداری همدان با شرکتی به نام الیت که در مشهد مستقر است برای کنترل توزیع پارک ماشین ها قراردادی منعقد می کند، به گفته این شرکت پس از 2سال فعالیت به علت بالانرفتن نرخ پارکینگ و عدم پایبندی شهرداری همدان به تعهدات خود به شکل یک طرفه فسخ می کند همین امر سبب می شود شهرداری شکایت کند زیرا فسخ را غیرقانونی قلمداد کرده و از طرف دیگر می گوید پول های وایز شده شهروندان در حساب این مجموعه واریز شده و ریالی نیز پس از سال ها عدم فعالیت به حساب افراد برگشت نخورده است.

همچنین شورای پنجم همدان نیز در زمان فعایت الیت انتقاداتی به عملکرد این شرکت داشت که از جمله می توان به نداشتن شفافیت درآمد و ارائه ندادن گزارش به شهرداری اشاره کرد.

با این حال و گذشت حدود 3سال از رفتن الیت از همدان،یکی از عوامل تشدیدکننده ترافیک پارک های حاشیه ای  و نبود پارکینگ در معابر پر تردد است که برای عبور از این چالش شورای شهر و شهرداری به دنبال شرکت جدید برای انعقاد قرارداد است که ضعف های گذشته را نداشته باشد و به شکل هوشمند وکم هزینه تر برای حل بخشی از ترافیک شهر این طرح را اجرا کنند.

با توجه به اینکه اجرای پارک حاشیه‌ای مصوبه هیأت وزیران است و یک تکلیف بالادستی برای شهرداری‌های کشور محسوب می شود، شهرداری همدان پس از گذشت 16 سال از تصویب این قانون تنها 2سال از خدمات هوشمند پارک حاشیه ای بهره مند شده است.

طرح جدید مصوبه شورای شهر تفاوت هایی با طرح قبلی دارد مانند کاهش تعداد نیروی کار و استفاده از خودروهای متصل به دوربین پلاک خوان که قرار است در 23معبر تعریف شده پیمایش کنند.

 شهرداری تأمین کننده پارکینگ‌های شهر است

رئیس کمیسیون فنی و عمرانی شورای شهر در این رابطه گفت: مدیریت شهری موظف است طبق قانون نسبت به تأمین پارک فضای پارک و پارکینگ اقدام کند.

مهدی حیدری در ادامه افزود: حاشیه خیابان‌ها یکی از سهل‌ترین مکان‌هایی است که خودرو پارک می‌شود و در حال حاضر کارمندان و کسبه خیابان‌های پرتردد و با خیال راحت تا پایان کار  خودروهایشان را پارک می‌کنند.

حیدری با بیان اینکه دستور قضایی امکان اخذ شرکت جدید رسیده است گفت: مدت زیادی است که طرح به‌کارگیری شرکت جدید در شورای شهر مصوب شده ولی متأسفانه مدیریت شهری هنوز اقدام به فراخوان نکرده است.

حیدری با بیان اینکه مدل جدید با سیستم قبلی متفاوت است،گفت: در سیستم گذشته با نفرات اداره می‌شد ولی در سیستم جدید با استفاده از ماشین اقدام به گشت‌زنی و پلاک خوانی می‌کنند.

وی با انتقاد از عملکرد شرکت اجرا کننده قبلی گفت: شهرداری در سنوات گذشته با شرکت الیت قرارداد منعقد کرد اما اطلاعات حساب شهروندان را نگرفته بود و مشخص نبود شهروندان چه مقداری پول واریز کرده‌اند و تنها کاری که توانستیم انجام  دهیم،ضمانت‌نامه این شرکت را به نفع شهر ضبط کردیم که حدود یک میلیارد به حساب شهرداری واریز شد.

حیدری با بیان اینکه هنوز هم با توجه به ضبط ضمانت‌نامه اطلاعاتی به ما نمی‌دهد گفت: این شرکت باید خلأ ید شود و دادگاه حکم به محکومیت این شرکت بدهد و با شهروندان تسویه حساب کند.

رئیس کمیسیون فنی و عمرانی شورای شهر در ادامه متذکر شد: به همدان سالانه 20هزار خودرو اضافه می‌شود و در ازای آن کمتر از 600 الی700 دستگاه خارج می‌شود مشکل ترافیک چند بعدی است، منطقی‌ترین کار این است که در ازای وارد کردن خودرو جدید خودروهای فرسوده از رده خارج شود تا بخشی از مشکل ترافیک حل شود.

در حال بررسی شرکت‌های ارائه دهنده پارک هوشمند هستیم

رئیس سازمان ترافیک شهرداری همدان در این رابطه گفت: طبق مصوبه شورا دوباره موضوع اجرای کنترل پارک‌های حاشیه ای مطرح شد که در حال حاضر شرکت‌های ارائه دهنده خدمات و اسناد را بررسی می کنیم و تا یک ماه آینده فراخوان حضور شرکت ها اطلاع رسانی می شود.

سیدمحمد پوروخشوری بیان کرد: مباحث حقوقی و فنی اجرای این طرح در حال بررسی است و علت تأخیر اجرا در بررسی دقیق این موضوع است که مسائل گذشته تکرار نشود.

پوروخشوری با بیان اینکه علت اجرای طرح، عدالت توزیعی در پارک خودروهاست و 20الی 25معبر در این طرح قرار می‌گیرند،گفت: برای اجرای این کار تا نیم ساعت اول پارک خودرو رایگان است و بعد از آن طبق نرخ به صورت ساعتی هزینه پارک دریافت می‌شود.

وی با بیان اینکه در تلاش هستیم تا پایان سال پارک حاشیه‌ای در همدان اجرا شود گفت: قرارداد باید 3 تا 5 سال باشد تا برای کسی که سرمایه‌گذاری می‌کند صرفه اقتصادی داشته باشد به دنبال این هستیم تا کمترین چالش را با شرکت جدید داشته باشیم.

برای تکیمل شدن این گزارش با شرکت اجرا کننده طرح که تغییر نام داده است نیز گفت و گو کرده ایم که در گزارش بعدی به آن می پردازیم./ همدان پیام

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه کردن