Back شما اینجا هستید: صفحه اصلی خبر دولت دوازدهم بازدید وزیر نیرو از طرح ۱۲ هزار میلیاردی آبرسانی به همدان

بازدید وزیر نیرو از طرح ۱۲ هزار میلیاردی آبرسانی به همدان

وزیر نیرو از طرح آبرسانی به شهر همدان که اعتبار مورد نیاز برای اتمام و تکمیل آن۱۲ هزار میلیارد ریال است؛ بازدید کرد.

به گزارش "همدان‌نیوز"، علی محرابیان از طرح آبرسانی به همدان بازدید کرد و درادامه سفر امروزش به این استان از سد تالوار و دیگر طرح های مربوطه به همدان بازدید می کند.
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای همدان طی این بازدید در خصوص طرح آبرسانی به شهر همدان با بیان اینکه محل اجرای این طرح ها، شهرستان های همدان، بهار و کبودرآهنگ است، عنوان کرد: سال ۱۳۸۰ زمان شروع این طرح  و پیش بینی خاتمه آن سال ۱۴۰۲ است.
وی با بیان اینکه اعتبار مورد نیاز برای اتمام این پروژه ۱۲ هزار میلیارد ریال است، مطرح کرد: این پروژه شامل ۱۳۸ کیلومتر خط انتقال به اقطار ۱۴۰۰ تا ۱۶۰۰ میلیمتر و با دبی طراحی ۳.۷۵ مترمکعب در ثانیه، تصفیه خانه به ظرفیت ۳.۷۱ مترمکعب در ثانیه، تلمبه خانه ها (سه واحد) به ارتفاع پمپاژ مجموعاً ۵۷۶ متر، تعداد ۶ مخزن با حجم مخازن ذخیره، تعدیل به ظرفیت ۱۵۰ هزار مترمکعب و طول جاده دسترسی ۱۴۰ کیلومتر است.
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای همدان عنوان کرد: با اجرای این طرح ۵۶ میلیون مترمکعب آب درازمدت ۱۲ شهر شامل همدان، جورقان، مریانج، بهار، صالح آباد، لالجین، مهاجران، قهاوند، فامنین، کبودراهنگ، گل تپه و شیرین سو و ۱۵۹ روستا و پایگاه شهید نوژه تامین خواهد شد.
ستوده در راستای وضعیت اجرایی این پروژه نیز تشریح کرد: این پروژه دارای ۱۳۸ کیلومتر لوله گذاری است که تاکنون ۱۲۲ کیلومتر آن لوله گذاری شده است، حجم عملیات خاکبرداری و سنگبرداری تاکنون ۵.۵ میلیون مترمکعب، حجم عملیات خاکریزی ۳۳۰ هزار مترمکعب و حجم بتن ریزی انجام شده ۹۳ هزار مترمکعب است.
ستوده با اشاره به اینکه احداث مخازن ۳۰ هزار و ۱۰ هزار تعادلی و ایستگاه پمپاژ نیز در این راستا درپی گرفته شد، اظهار کرد: در این زمینه، احداث مخزن ۳۰ هزار مترمکعبی کیتو (سایت شماره ۴) به اتمام رسیده است.
وی خاطرنشان کرد: عملیات اجرایی طرح اضطراری تامین آب شرب شهر همدان از محل چاه های منطقه خالقوردی و از طریق خط لوله انتقال آب تالوار به حجم ۲۰۰ لیتر در ثانیه در مردادماه سال جاری به اتمام و بهره برداری رسید.
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان همدان با بیان اینکه عملیات اجرایی این طرح از سال ۱۳۸۰ با برآورد اولیه ۴۸۰ میلیارد ریالی آغاز شد، مطرح کرد: به دلیل روند کند تزریق اعتبارات مصوب و تخصیص سه هزار و ۲۳ میلیارد ریال برای طرح هزینه و پیش بینی سنوات آتی طرح در قانون بودجه بالغ بر دو هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال است.
ستوده با بیان اینکه این موضوع درحالی است که با برآوردهای به روز شده مشاور طرح، مبلغ ۱۲ هزار میلیارد ریال برای تکمیل عملیات اجرایی مورد نیاز است، اضافه کرد: حجم تخصیص آب طرح از محل سد تالوار در ابتدای شروع عملیات اجرایی ۱۰۸ میلیون مترمکعب بوده است که در سال های بعد به حجم ۶۳ میلیون مترمکعب کاهش داشته است.
وی با بیان اینکه در ادامه، در اردیبهشت ماه سال جاری این میزان به حجم ۱۶ میلیون مترمکعب با اطمینان پذیری تامین حجمی و زمانی به ترتیب ۸۸ و ۷۳ درصد کاهش داشته است، مطرح کرد: مابقی کمبود آب شرب و بهداشت استان همدان نیز از طریق منابع آب میان حوضه سد آزاد تا سد نی آباد و پس از آن انتقال و تنظیم در سد قوچم تامین خواهد شد./ بازار

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه کردن