Back شما اینجا هستید: صفحه اصلی خبر سیاسی - مجلس تاکید نمایندگان بر اجرای نظام رتبه‌بندی معلمان چه دلیلی دارد؟

تاکید نمایندگان بر اجرای نظام رتبه‌بندی معلمان چه دلیلی دارد؟

b_150_150_16777215_00_images_hajibabayi58.jpgرئیس فراکسیون فرهنگیان مجلس شورای اسلامی درباره دلیل تاکید نمایندگان بر اجرای نظام رتبه بندی فرهنگیان توضیحاتی ارائه کرد.

به گزارش "همدان نیوز"، حمیدرضا حاجی بابایی با اشاره به دلیل تاکید نمایندگان مجلس بر اجرای نظام رتبه بندی معلمان، گفت: براساس ماده 63 برنامه ششم توسعه دولت مکلف است لایحه نظام رتبه‌بندی معلمان را به مجلس ارائه دهد این درحالی که با گذشت 2 سال از شروع برنامه ششم توسعه دولت هنوز اقدامی در این زمینه انجام نداده است.

نماینده مردم همدان و فامنین در مجلس شورای اسلامی افزود: در سیاست‌های کلی نظام، سند تحول بنیادین و برنامه ششم توسعه بر اجرای نظام رتبه بندی معلمان تاکید شده است؛ اجرای این نظام جزو اولویت ها ست.

حاجی بابایی با بیان اینکه نظام رتبه‌بندی معلمان در سند تحول بنیادین براساس نقشه جامع علمی کشور معلمان را همتراز با اساتید قرار داده است، اظهار کرد: در این نظام ساختار مشخصی برای آموزش و پرورش هم سو و هم جهت با دانشگاه‌ها تعریف می‌شود.

این نماینده مردم در مجلس بیان کرد: در اجرای نظام رتبه‌بندی، معلمان به مربی، دانشیار، استادیار و استاد تقسیم می‌شوند و براساس تحصیلات، تجربه و سابقه خود می توانند به این رتبه‌ها دست یابند؛ با اجرای این نظام حداقل حقوق معلمان 80 درصد استاد دانشگاه هم ردیفش می‌شود.

وی با بیان اینکه طرح نظام رتبه‌بندی معلمان تهیه و تدوین شد اما با روی کار آمدن دولت یازدهم اقدام چندانی برای اجرای آن انجام نگرفت، خاطرنشان کرد: آموزش و پرورش براساس قانون مدیریت خدمات کشوری حقوق معلمان را افزایش داد و مدعی شد مرحله اول نظام رتبه‌بندی معلمان را اجرایی کرده در حالیکه این اقدام ارتباطی با نظام رتبه‌بندی معلمان نداشت و صرفا امتیازاتی که برای تمامی کارمندان دولت در قانون مدریت خدمات کشوری تخصیص داده می‌شد پس از سال‌ها به معلمان پرداخت شد.

از آنجایی که اجرایی شدن این لایحه چندین سال زمان می‌برد بنابراین اعتبارت موردنیاز در این چند سال تامین و تخصیص پیدا می‌کند و باری بر دوش آموزش و پرورش ایجاد نمی‌شود

حاجی بابایی با تاکید بر اینکه در نظام رتبه‌بندی معلمان سلسله مراتب تعریف شده است، عنوان کرد: در این نظام محل خدمت در شهرستان، استان، جایگاه علمی، پژوهشی و هیات ممیزی‌ها تعریف شده است.

وی ادامه داد: در نظام رتبه بندی معلمان 70 درصد به روش و نحوه اداره کلاس و 30 درصد به مسائل علمی توجه می‌شود در حالی که در دانشگاه 30 درصد تدریس و 70 درصد موضوعات علمی مودتوجه قرار می‌گیرد.

رئیس فراکسیون فرهنگیان مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه نظام رتبه‌بندی معلمان باید به صورت لایحه به مجلس ارائه شود، افزود: از آنجایی که اجرایی شدن این لایحه چندین سال زمان می‌برد بنابراین اعتبارت موردنیاز در این چند سال تامین و تخصیص پیدا می‌کند و باری بر دوش آموزش و پرورش ایجاد نمی‌شود./ خانه ملت

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه کردن