Back شما اینجا هستید: صفحه اصلی خبر سیاسی - مجلس اگر ظریف باز نمی‌گشت

اگر ظریف باز نمی‌گشت

b_150_150_16777215_00_images_zarif123.JPGعلی القاعده دستگاه دیپلماسی کشور و وزارت خارجه مسئول تنظیم روابط یک کشور با سایر کشورهاست و مصلحت و منافع کشور ایجاب می کند که در خارج از کشور یک صدا و یک سیاست واحد و یک نظر واحد از دستگاه دیپلماسی کشور شنیده شود. اما اعتقاد من این است که آقای ظریف در سالهای اخیر به شدت در این زمینه تحت فشار بوده و به تنهایی و مستقلا نمی توانسته است سیاست خارجی را دنبال کند تا بتواند به آن منافع و مقاصد خودش در راس سیاست خارجی برسد.

به گزارش "همدان نیوز"، محمد کاظمی نماینده مردم ملایر در مجلس شورای اسلامی در یادداشتی نوشت: « از ایشان مرتب گلایه هایی در محافل و مجالس شنیده می شد که مشکلاتی در انجام وظایف خودش دارد و برای اینکه بتواند آنچه به مصلحت است را انجام دهد ، فارغ بال نیست. این مسائل جمع شده و در کنار ان ملاقات بشاراسد با رئیس جمهور که روز جمعه انجام شد و مسئله بی اطلاعی ظریف از سفر بشار اسد و عدم حضورش در جلسه مربوطه سبب چنین تصمیمی شد . البته این بی اطلاعی  ، یک بحث خیلی عجیبی بود که وزیر خارجه کشور از سفر یک رئیس جمهور به کشورمان بی اطلاع باشد!  حتی درجلسه ملاقات با مقامات حضور پیدا نکند و بی اطلاع بماند!  به هر حال  این مرضوع یک بی توجهی محسوب می شود گرچه موضوع ناشی از ناهماهنگی عنوان شده اما به عنوان یک ضعف در دستگاه دیپلماسی کشور مطرح است و شاید بر این دلالت دارد که ما به آقای ظریف بی اعتماد هستیم که بدین صورت از این مسئله وی را بی اطلاع گذاشته ایم. اما می خواهم به آقای ظریف این توصیه را داشته باشم که به رغم تمام مشکلات و مسائلی که مجلس و نمایندگان هم در جریان هستند، حتما استعفا در این شرایط ممکن بود که حق ایشان باشد اما حق کشور و منافع ملت نبود. در نامه ای هم که نمایندگان به رئیس جمهور نوشتند و در صحن علنی قرائت شد درخواست عدم پذیرش استعفا و دلجویی از ایشان شد تا به سر کار خود بازگردند. به هر حال این قصه پیش آمده برای کشور ما تلخ بود و اکثریت مردم ونمایندگان ، آقای ظریف را بسیار انسان موفقی در دستگاه خارجه می دانند. ایشان واقعا سردار دیپلماسی ما در مذاکرات و بحث برجام و مذاکراتی که با کشورهای اروپایی داشته ، بوده است. انصافا باید از ایشان به عنوان یک سرداری که کشور را در مسیر منافع و مصالح ملی ، خوب پیش برده است ، تقدیر کنیم.

اسرائیل و آمریکا از این اتفاق از خوشحالی در پوست خود نمی گنجیدند. آنها فکر می کردند یک هماورد قوی و یک مرد جنگی که با آنها مبارزه می کرده و در میزهای مذاکره منکوبشان  می کرده دیگر نخواهد بود. آیا مردم ما واقعا قدرت تشخیص بین ظریف و دیگرانی که قبلا مسئولیت داشته اند و در راس مسائل هسته ای و وزارت خارجه بوده اند، را ندارند. مگر می شود که مردم قدرت تمایز و تشخیص این چهره ها را نداشته باشند!؟

 در سطح بین الملل هم وجهه ظریف یک وجهه بین المللی به لحاظ مسائل جهانی است. هم به لحاظ تسلط  وی در  مسائل سیاست خارجی، هم به لحاظ تسلط اش بر جریان سیاسی و دیپلماسی که در آمریکا حاکم هست. قطعا اینکه بخواهیم آقای ظریف را با دیگران مقایسه کنیم این یک مقایسه مع الفارق است . در ضمن مطمئن باشید دشمنان ما و کسانی که علیه ما برنامه ریزی می کنند از این استعفا به شدت خوشحال شدند ! ما در محافل خبری می بینیم و نیاز به صغری کبری چیدن نداشتند. معتقد بودند اگر این استعفا پذیرفته شود به نفع کشور نیست .

اما اگر اقای ظریف باز نمی گشت معتقدم کسانی که در این مجلس مرتب بحث استیضاح و سوال ظریف را مطرح کردند و در سیاست خارجی منتقد او بودند بخصوص در برجام که چرا اینگونه عمل کرده است، خوب است یک مدت این منتقدان قوی ظریف،  اداره دیپلماسی کشور را برعهده بگیرند تا ببینیم آنها چکار می کنند. بد نیست که آنها هم این مسئولیت را قدری برعهده بگیرند!»

نماینده مردم ملایر در مجلس شورای اسلامی

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه کردن