Back شما اینجا هستید: صفحه اصلی خبر علمی پیش بینی اعتبار 138 میلیارد تومانی دانشگاه بوعلی سینا در سال 97/ رؤسای دانشگاه‌ها نباید هتل‌داری کنند

پیش بینی اعتبار 138 میلیارد تومانی دانشگاه بوعلی سینا در سال 97/ رؤسای دانشگاه‌ها نباید هتل‌داری کنند

 

 

 

b_150_150_16777215_00_images_yaghoobmohamadifar.jpgرئیس دانشگاه بوعلی سینا گفت: با پیش بینی افزایش ده درصدی اعتبارات، بودجه دانشگاه در سال جاری به 138 میلیارد تومان خواهد رسید.

 

به گزارش خبرنگار "همدان نیوز"، یعقوب محمدی فر در جمع خبرنگاران در ابتدای سخنان خود با بیان اینکه پایه ریزی این دانشگاه بر این اساس بود که متفاوت تر از سایر دانشگاه ها باشد، اظهار داشت: تصمیم بر این بود که دانشگاه منطقه محور باشد و بتواند مشکلات منطقه ای را برطرف کند.

وی ادامه داد: در حال حاضر 13 دانشکده در دانشگاه وجود دارد که چهار دانشکده در شهرستانها قرار گرفته و مابقی در شهر همدان واقع شده است.

رئیس دانشگاه بوعلی سینا 61درصد دانشجویان را دختران و 39 درصد را پسران عنوان کرد و افزود:: 12 هزار دانشجو از جمله سه هزار دانشجوی تحصیلات تکمیلی شامل یک هزار دانشجوی دکتری و دو هزار دانشجوی کارشناسی ارشد و همچنین نه هزار دانشجوی کارشناسی در دانشگاه تحصیل می کنند.

یعقوب محمدی فر با بیان اینکه در 57 دپارتمان 317 رشته در حال فعالیت است، اظهار داشت: همدان قزوین، قم و مرکزی از استانهای منطقه چهار بوده که در این منطقه دانشگاه بوعلی به عنوان دانشگاه جامع فعال است.

محمدی فر با بیان اینکه دانشگاه بوعلی سینا در رتبه بندی دانشگاه های دنیا، جایگاه 930 دنیا را داشت، یادآور شد: دانشگاه بوعلی سینا جزء ده دانشگاه برتر کشور است و مرکز رشد دانشگاه نیز رتبه سیزدهم را دارد که 30 واحد مستقر در این مرکز فعال هستند.

وی ادامه داد: 10 واحد نیز در پردیس کشاورزی افتتاح شد و امید می رود که شرکت ها برای فرآوری با دانشگاه همکاری کنند.

محمدی فر با اشاره به وجود موزه تاریخ طبیعی در دانشگاه بوعلی سینا، یادآور شد: کلینیک دامپزشکی در دانشگاه راه اندازی شده تا بتواند خدمات رسانی را در خارج از دانشگاه نیز داشته باشد.

وی با بیان اینکه این مرکز آموزشی در سال گذشته رتبه دوازدهم دانشگاه سبز کشور را به دست آورد، اظهار داشت: دانشگاه بین المللی دی هشت با پوشش دانشجویان هشت کشور با جمعیتی بیش از یک میلیارد نفر در همدان راه اندازی شد و اساسنامه آن مورد تأیید قرار گرفت که از ابتدای مهر دانشجو می پذیرد.

رئیس دانشگاه بوعلی سینا با بیان اینکه این دانشگاه از 25 کشور دنیا دانشجو پذیرفته است، خاطرنشان کرد: مرکز آموزش زبان فارسی به دانشجویان خارجی در دانشگاه راه اندازی شده است.

وی با تأکید بر نگاه جامعه محور دانشگاه، گفت: طرح دانشگاه عاری از دخانیات در دانشگاه بوعلی سینا به عنوان پایلوت اجرا خواهد شد.

محمدی فر با اشاره به سهم یک درصدی دانشمندان ISI  دانشگاه بوعلی سینا، یادآور شد: شش نفر از اساتید دانشگاه بوعلی سینا از دانشمندان به شمار می روند.

وی همچنین تصریح کرد: تفاهم نامه هایی با دانشگاه های کشورهای مختلف در بخش هایی منعقد شده و یا در حال انعقاد است که تعداد آن به بیش از 40 تفاهم نامه می رسد.

رئیس دانشگاه همچنین خاطرنشان کرد: دانشگاه بوعلی در کیفیت مقالات ضریب هشت را به دست آورده و جزء دانشگاه های برتر در این زمینه است.

محمدی فر با بیان اینکه ساختار غیر صنعتی همدان باعث شده که طرح های دانشگاه خارج از شهر اجرا شود و با مشکلاتی را به همراه داشته باشد، گفت: با توجه به این موضوع، مبلغ تفاهم نامه ها نزدیک دو میلیارد تومان بوده که رقم زیادی نیست.

وی همچنین تصریح کرد: بیش از 200 دانشجوی خارجی در این دانشگاه تحصیل می کنند که برای آموزش زبان فارسی به این دانشجویان، مرکز آموزشی دانشگاه فعال است.

رئیس دانشگاه بوعلی سینا با بیان اینکه11 درصد درآمد دانشگاه اختصاصی است، یادآور شد: سیاست دانشگاه در سالهای قبل عدم پذیرش دانشجوی دوره شبانه بود و در حال حاضر دانشگاه، دانشجوی کارشناسی شبانه ندارد و شهریه دانشجویان، منبع قابل اتکایی نیست.

محمدی فر اضافه کرد: بودجه عمومی دانشگاه در سال جاری 127 میلیارد تومان است و با توجه به اعلام اعتبارات توسط مجلس، بودجه دانشگاه شفاف است.

وی ادامه داد: بر اساس پیش بینی های صورت گرفته، درآمد اختصاصی دانشگاه ده درصد افزایش پیدا می کند که به 138 میلیارد تومان می رسد و امید می رود که این میزان اعتبار تأمین شود.

محمدی فر با بیان اینکه سخت گیری هایی در وزارت خانه برای افزایش رشته ها اعمال شد، خاطرنشان کرد: شش رشته از جمله ایران شناسی، صنایع غذایی، سنجش از دور و حقوق بین الملل در سال تحصیلی پیش رو اضافه خواهد شد و نهج البلاغه، صنایع مبلمان، فلسفه و راه آهن در دستور کار قرار دارد و دفتر برنامه ریزی برای تغییرات اساسی تلاش خواهد کرد.

وی مساحت دانشگاه را 160 هکتار دانست و افزود: مشکل اصلی تملک دارایی دانشگاه مجموعه ای 13 هکتاری است که امیدواریم مشکلات در این زمینه برطرف و بودجه لازم برای پرداخت هزینه تملک دارایی پرداخت شود.

رئیس دانشگاه بوعلی سینا با تأکید بر اینکه وزیر علوم مسائل آموزش عالی و همچنین وضعیت این دانشگاه را می داند، گفت: با توجه به اینکه باید عدالت رعایت شود، دانشگاه بوعلی هیچ امتیاز بیشتری از وزات علوم دریافت نکرده است.

محمدی فر به فعالیت 60 انجمن علمی، دانشجویی در دانشگاه علوم پزشکی اشاره کرد و افزود: چهار انجمن اسلامی و 19 کانون فرهنگی، هنری در دانشگاه مشغول به فعالیت هستند.

وی با اشاره به اسکان یک هزار و 500 پسر و یک هزار و 850 دانشجوی دختر در 17 ساختمان، گفت: با توجه به محدودیت های خوابگاهی در برهه ای از زمان، دانشگاه دانشجوی بومی جذب کرد و از طرفی با حذف دانشجوی دوره شبانه، دانشجویان بومی نیز حذف شدند و مشکلاتی برای اسکان دانشجویان در دانشگاه ایجاد شد که با جذب دانشجویان دانشگاه دی هشت، دغدغه ها بیشتر خواهد شد.

رئیس دانشگاه بوعلی سینا با بیان اینکه مسئولین دانشگاهی به جای پرداختن به مسائل علمی به رستوران داری و خوابگاه داری مشغول شدند، اظهار داشت: این مسئله یکی از آسیب های دانشگاه ها در کشور به شمار می رود و باید به صورت ریشه ای بر طرف شود.

وی همچنین خاطرنشان کرد: دانشگاه بوعلی سینا 440 عضو هیئت علمی دارد و در نسبت بین استاد و دانشجو وضعیت خوبی را در کشور دارد.

محمدی فر با بیان اینکه هیچ پولی از قبال خوابگاه ها به جیب دانشگاه نمی رود، گفت: تمام این مبالغ به حساب صندوق رفاه دانشجویان واریز می شود که تنها در برخی سالها برای تعمیرات، اعتبارات در اختیار دانشگاه قرار گرفت.

وی ادامه داد: در برخی سالها اعتباراتی به طرح های عمرانی اختصاص نیافت اما با این وجود طرح ها با مشکل چندانی مواجه نشد.

رئیس دانشگاه بوعلی سینا با بیان اینکه در تابستان گذشته بازدیدی از سوی سازمان برنامه و بودجه از دانشگاه صورت گرفت، یادآور شد: هتل، موزه، رستوران، زورخانه و چند سالن در طراحی مرکز همایش های دانشگاه بوعلی سینا در نظر گرفته شده اما قرار بر این شد که پروژه آمفی تئاتر دانشگاه بوعلی سینا به رسمیت شناخته شود و زورخانه به تصویب نرسید و موزه نیز در دستور کار دیگری قرار گرفت.

وی به اختصاص هشت هزار متر فضای آموزشی و شش هزار و700 متر مربع نیز به خوابگاه ها اشاره کرد و افزود: هدف دانشگاه ایجاد مرکز همایش است و اینکه مرکز هتل و رستوران داشته باشد، در اولویت نیست.

محمدی فر با بیان اینکه پس از هفت سال جز کلنگ زنی مرکز همایش ها چیزی نصیب همدان نشد، اظهار داشت: اینکه طرح کلنگ زنی شود و اعتباری به آن اختصاص نیابد، فایده ای نخواهد داشت؛ بنابراین باید برای مرکز عملیاتی اقدام کرد و جای هتل و رستوران، خوابگاه ساخت.

رئیس دانشگاه بوعلی سینا به برگزاری نشست ایران شناسان در همدان اشاره و تصریح کرد: نشست باستان شناسان دنیا در صورت تأمین اعتبار برگزار خواهد شد و رویداد ورزشی دانشجویان غیر ایرانی نیز برنامه ریزی شده است.

وی افزود: دبیر کل دی هشت مردادماه سال جاری وارد همدان خواهد شد که این برنامه ها نیاز به تخصیص اعتبار دارد.

محمدی فر به آمادگی برای میزبانی جشنواره حرکت اشاره کرد و افزود: این جشنواره با هدف جذب توریست داخلی و خارجی برگزار خواهد شد.

وی با بیان اینکه دانشگاه نباید بسته باشد، اظهار داشت: اگر ما به دنبال جامعه ای توسعه یافته هستیم باید انسان هایی توسعه یافته در دانشگاه ها تربیت کنیم.

محمدی فر گفت: امیدوارم روزی فرا برسد که هیچ دانشگاهی حصار و نرده نداشته باشد و دانشگاه در کنار جامعه باشد.

رئیس دانشگاه بوعلی سینا با بیان اینکه مدیریت دولتی بیمار است و نمی تواند آنچنان که باید از نیروی انسانی خود استفاده کند، یادآور شد: دانشگاه باید از نیروی انسانی خود به صورت بهینه استفاده کند و در این زمینه عمل گرا باشد تا به توسعه یافتگی دست یابد.

 

 

 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه کردن