Back شما اینجا هستید: صفحه اصلی خبر علمی فروچاله‌ها خطرناک‌تر از زلزله!

فروچاله‌ها خطرناک‌تر از زلزله!

b_150_150_16777215_00_images_FOROCHALE456.jpgسال‌هاست که زنگ خطر بحران آب در کشور به صدا در آمده است، اما هم‌اکنون این وضعیت بحرانی‌تر شده و به‌دلیل اعمال سیاست‌های کارشناسی نشده آب‌های زیرزمینی کشور به تاراج رفته و همین مساله هر لحظه تمامی اراضی این مرز و بوم را با بحران‌ فروچاله‌ها مواجه کرده است.

به گزارش "همدان نیوز"، بر اساس توضیحات کارشناسان محیط‌ زیست فروچاله‌ها همچون بیماری خاموشی در بدن انسان یکباره عود کرده و فرد را زمینگیر می‌کند. این بحران محیط‌زیست هم‌اکنون مولود رعایت نکردن حقابه‌ها در طول ۳۰ سال گذشته است. به عبارت دیگر باید گفت که خطر فرو چاله‌ها همچون بمب ساعتی هر یک از اراضی کشور را تهدید می‌کند.

۱۴ استان ایران با این پدیده زیست محیطی روبه‌رو هستند. مصرف روزافزون آب، رشد مصرف آب در کشاورزی، حفر چاه‌های مجاز و غیرمجاز در طول چند دهه گذشته، موجب کاهش و افت سطح منابع آب زیرزمینی و در پی آن نشست دشت‌ها و ایجاد فروچاله شده است.

هیچ یک از اراضی کشور از این پدیده مستثنی نیستند و فقط شدت و حدت آن در اراضی مختلف مشاهده می‌شود. برای مثال 13 فروچاله مربوط به دشت کبودرآهنگ و روستاهای کِردآباد، نوآباد، بابان، آق‌تپه و خان ‌آباد بوده و ۱۱ فروچاله دیگر در دشت رزن- قهاوند و روستاهای این منطقه ایجاد شده است که در مجموع ۲۴ فروچاله در همدان ایجاد شده است.

بیشترین عمق فروچاله مربوط به نوآباد شهرستان کبودرآهنگ با ۶۰ متر است.

در آبان 96، استاندار اسبق هرمزگان درباره فروچاله‌های میناب گفت: اضافه برداشت از آب‌های زیرزمینی برای مصرف آشامیدن و کشاورزی، تلفات آب در بخش کشاورزی و خروج روان آب‌های سطحی مهار نشده، از عمده‌ترین علل ایجاد مشکلات در این دشت است.

هوشنگ ملایی بیان کرد: نگرانی اصلی استان در بخش دشت میناب توسعه فروچاله‌هاست و دشت میناب از لحاظ برداشت آب‌های زیر زمینی به زیر سطح دریا رفته است.

در مهر96، هم یک عضو شورای شهر تهران گفت: فرونشست و فروچاله‌های پایتخت ناشی از خالی شدن سفره‌های آب زیرزمینی است.

شهربانو امانی افزود: بحران آب جدی است و فروچاله‌ها و فرونشست‌هایی که در تهران شاهد آن هستیم، ناشی از خالی شدن سفره‌های آب زیرزمینی است.

مدیر بخش زلزله و خطرپذیری مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی اظهارکرد: در کشور علاوه‌بر مخاطرات لرزه‌ای، مخاطره بزرگ دیگری با عنوان «فرونشست زمین» به صورت خزنده از حدود ۳۰ تا ۴۰ سال قبل در حال شدت گرفتن است که همه دشت‌ها و مناطق شهری از جمله تهران را تحت تاثیر قرار داده است.

علی بیت‌الهی با بیان اینکه در فرونشست، سطح زمین بر اثر افت آب زیرزمینی پایین می‌رود و المان‌هایی که روی سطح زمین‌ قرار دارند را به سمت پایین فرو می‌برد، افزود: روند گسترش فرونشست در کشور به‌گونه‌ای است که در بخش‌هایی همچون جنوب غربی تهران سالانه حدود ۳۵ سانتی‌متر است که این عدد، یک رکورد جهانی به‌شمار می‌رود. به این معنی که بر اساس برآوردهای انجام شده در دو سال گذشته در این منطقه از سطح زمین سالانه 5/3 سانتی‌متر کاهش می‌یابد که بعد از ۱۰ سال 5/3 متر کاهش سطح زمین را خواهیم داشت./ آرمان امروز

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه کردن