Back شما اینجا هستید: صفحه اصلی خبر علمی عطارها مجوز ویزیت بیمار ندارند/ پزشکان عمومی آموزش طب سنتی می‌بینند

عطارها مجوز ویزیت بیمار ندارند/ پزشکان عمومی آموزش طب سنتی می‌بینند

b_150_150_16777215_00_images_teb.sonati.jpgمشاور وزیر و مدیر کل دفتر طب ایرانی گفت: در سال تحصیلی جدید ۲ واحد درسی طب درسی به برنامه آموزشی گروه‌های پزشکی اضافه می‌شود.

به گزارش "همدان نیوز"، محمود خدادوست درباره فعالیت غیرمجاز برخی موسسه های آموزشی در زمینه طب سنتی، فعالیت عطارنماها و تدریس 2 واحد درسی طب سنتی از سال تحصیلی جدید توضیح داد.

عطارنماهایی که دکتری می کنند

وی درباره ویزیت بیماران در حوزه طب سنتی به وسیله برخی عطارها گفت: عطارها عرضه کننده مفردات و گیاهان دارویی هستند و عطاران خوش نام و باسواد هیچ وقت در امور پزشکی و درمان دخالت نمی‌کنند و تنها به عرضه مفردات و گیاهان دارویی می‌پردازند.

عطاری به جمع مشاغل فنی و تخصصی می پیوندد یا عطارهای حق ویزیت بیمار ندارند

وی اضافه کرد: اخیرا وزارت بهداشت با صنف عطاری و وزارت صنعت، معدن و تجارت تفاهم نامه‌ای به امضاء می‌رساند که در آن بر اساس توافق انجام شده، عطاری به عنوان مشاغل فنی و تخصصی قلمداد می‌شود که در این صورت افراد شاغل در عطاری‌ها باید یک دوره آموزشی تخصصی را در خصوص نگهداری و عرضه گیاهان دارویی در مراکز مجاز و مورد تأیید وزارت بهداشت ببینند.

دبیر طب سنتی وزارت بهداشت اظهار کرد: افراد شاغل در عطاری‌ها که در مراکز مجاز آموزش‌های لازم را در زمینه عرضه و نگهداری گیاهان دارویی می‌بینند، تنها حق ارائه این مواد به مردم را دارند و نمی‌توانند در امور پزشکی مداخله و مراجعان را ویزیت کنند.

خدادوست اضافه کرد: با ابلاغ آئین نامه تخصصی شدن عطاری، آموزش افراد شاغل در عطاری‌ها با کمک صنف صورت می گیرد و با متخلفان برخورد قانونی می‌شود.

11 سلامتکده طب سنتی در دست ساخت و راه اندازی

وی گفت: از سال گذشته در 20 دانشکده علوم پزشکی کشور سلامت کده‌های تیپ را در حال ساخت داریم و 11 سلامت کده در حال راه اندازی است.

دبیر طب سنتی وزارت بهداشت ادامه داد: جشنواره‌ طب ایرانی یا طب سینوی را در سوم شهریور ماه و در شهر همدان برگزار کردیم زیرا در سال 2018 شهر همدان به عنوان پایتخت گردشگری ایران معرفی شده است.

اضافه شدن 2 واحد درسی طب سنتی به کوریکلوم آموزشی در سال تحصیل جدید

وی گفت: از سال گذشته مصوب شده است که 2 واحد درسی در حوزه طب سنتی ایرانی به گروه پزشکی  اضافه می‌شود و این مصوبه از مهر 97 در همه دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور عملیاتی می‌شود.

دبیر طب سنتی وزارت بهداشت یادآوری کرد: بر اساس تفاهم با معاونت بهداشت وزارت بهداشت مقرر شده است تا پایان 98 آموزه‌های طب سنتی ایرانی را به همه سطوح خانه‌های بهداشت، پزشکان خانواده و مراکز بهداشتی و درمانی انتقال داده شوند تا آنها در کنار طب رایج بتوانند از ظرفیت طب سنتی ایرانی استفاده بهینه را ببرند.

کدام موسسه های آموزش طب سنتی مجاز هستند؟

وی با اشاره به فعالیت  موسسه های آموزشی غیرمجاز در زمینه طب سنتی  گفت: تنها موسسه های زیرنظر انجمن‌ علمی طب سنتی، دانشکده‌های طب سنتی دانشگاه‌های علوم پزشکی و سازمان هایی مانند  جهاد دانشگاهی که تفاهم نامه با انجمن علمی طب سنتی دارند و با هدایت انجمن علمی و دانشگاه های علوم پزشکی آموزش طب سنتی می دهند، مجوز آموزش دارند و هیچ مؤسسه دیگری مجوز برای آموزش طب سنتی ندارد و نگرفته است و مدارک موسسات غیرمجاز مورد تأیید وزارت بهداشت نیست.

وی اظهار کرد: وزارت بهداشت  و سازمان تعزیراتی حکومتی کشور تفاهم نامه‌ای را در زمینه برخورد با متخلفان در بحث آموزش و درمان به زودی امضا خواهند کرد و بر اساس مواد قانونی مصوبه مجمع تشخیص مصلحت نظام در تعزیرات حکومتی؛ هر کسی که  صلاحیت پزشکی در امور بهداشتی و درمانی نداشته باشد ولی به هر شکلی در این امور مداخله کند، تحت پیگرد قانونی قرار می‌گیرد و با افراد متخلف به شدت برخورد می‌شود.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه کردن