Back شما اینجا هستید: صفحه اصلی خبر علمی قاتل خاموش را جدی بگیرید

قاتل خاموش را جدی بگیرید

 

 

 

b_150_150_16777215_00_images_gaz147.jpgهمه ساله با شروع فصل سرما و رواج استفاده از وسايل گازسوز، تعدادی ازهموطنان جان خود را در اثر مسموميت با منوكسيدكربن از دست مي‌دهند. منوكسيدكربن گازي است بي‌بو و بي‌رنگ و به طور ظاهري قابل مشاهده نيست و در اثر سوخت ناقص مواد سوختي و عموماً در فضاي بسته ايجاد مي‌شود.

به گزارش "همدان نیوز" و به نقل از روابط عمومی سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی همدان گاز منوكسيدكربن که در اثر احتراق هر نوع ماده سوختنی به‌خصوص در محیط های دربسته و فاقد اکسیژن تولید می شود. گازی بسیار سمی بی رنگ وبی بو که حتی مقادیر بسیار پائین آن نیز برای انسان خطرناک وکشنده است.

علائم مسمومیت بستگي به ميزان منوكسيدكربن موجود در فضاي حادثه دارد در ابتدا علائم به صورت خفيف است و به صورت گيجي، كرختي مزمن و در واقع علائمي شبيه يك آنفلوانزا خود را نشان مي‌دهد كه افراد در مواجهه با چنين علائمي، بايد به وجود گاز منوكسيدكربن در فضا شك كنند.

 علایم مسمومیت حاد با این گاز شامل سردرد، سرگیجه، تهوع و استفراغ، بیهوشی، تشنج و اغماست. در بیماران مبتلا به ناراحتی‌های قلبی ممکن است تشدید بیماری یک علامت هشدار دهنده باشد.

يكي از مهمترين اعضاي بدن كه به اكسيژن نياز دارد، مغز است، اين علائم به تدريج به صورت سردردهاي ناگهاني شبيه ميگرن بروز مي‌كند .

هنگام بروزعلايم گاز گرفتگی چه باید کرد؟

 بهترين كار در مواجهه با فرد گازگرفته اين است كه با حفظ خونسردي فرد را از شرايطي كه دچار مسموميت شده خارج و درها و پنجره‌ها را سريع بازكنند و اجازه دهند اكسيژن كافي به او برسد. بايد از تجمع در كنار مريض جداً خودداري كنند زيرا اين عمل از رسيدن سريع اكسيژن به فرد جلوگيري مي‌كند.

لباس تنگي كه مانع رسيدن تنفس مناسب به فرد مي‌شود را به سرعت آزاد كنند و با اورزانس و آتش نشانی تماس گرفته و اجازه دهند تا آنها، اقدامات اوليه مناسب را انجام دهند. چون افرادي كه به مصدومان كمك مي‌كنند، خود نيز در معرض گازگرفتگي قرار دارند، توصیه می شود بلافاصله در بدو ورود، درها و پنجره‌ها را بازكرده و به تهويه مناسب هوا كمك كنند.

اولین برخورد با مصدوم هوشیاری که به مسمومیت با گاز منواکسیدکربن دچار شده است، انتقال فرد گاز گرفته شده به محیط باز با هوای تازه است که در آن محیط هوا جریان دارد. پس از انتقال فرد مصدوم به محیط آزاد باید هر آنچه که سبب انسداد، فشار و خفگی می شود نظیر کمربند، کراوات و لباس های تنگ را باز کرد و برای تنفس راحت تر مصدوم را در وضعیت نشسته یا نیمه نشسته قرار داد.

در مصدومان بی هوش خطر برگشت مواد به نای و آسپیراسیون وجود دارد، به همین علت، این افراد باید به پهلوی چپ خوابانده شوند. همچنین افراد مسموم با گاز سمی منواکسیدکربن نباید در محیط سرد نگهداری شوند، تجویز دارو یا احیای قلبی- ریوی در صورت ایست قلبی باید با توصیه پزشک انجام شود.

بايدها و نبايدهای استفاده از وسايل گرمايشي

۱-اگر داخل منزل در فضاي بسته از وسايل گرمايشي مانند بخاري ، آبگرمكن، شومينه كه با سوخت فسيلي (گاز،نفت،گازوئيل) و يا چوب عمل مي كنند استفاده مي كنيد، خود و خانواده را در معرض خطر مرگ خاموش قرار داده ايد . مگر آنكه تمهيدات ايمني و استاندارد را انجام دهيد.

۲- به هنگام خريد و يا اجاره منزل ، ابتدا بايد ايمني دودكش هاي آن را با كمك متخصصين بررسي و همچنين در صورت عبور دودكش موتورخانه و واحدهاي ديگر از داخل ديوارهاي منزل مسكوني شما ، منزل خود را با نصب هشدار دهنده مونوكسيد كربن تاييد شده، ايمن کنید.

۳-هر نوع وسيله گرمايشي با سوخت فسيلي (گاز،نفت،گازوئيل و...) بايد ساليانه مورد سرويس كامل قرار گيرد.

۴-نقص فني دودكش ها، عامل اساسي مسموميت ها و مرگ و ميرهاي ناشي از گاز مونوكسيدكربن هستند و ساليانه بايد توسط افراد متخصص مورد بازبيني ،سرويس و نظافت قرار گيرند. 

۵-استفاده مشترك چند وسيله گرمايشي از يك دودكش خطرناك است.

۶-ارتفاع كل يك دودكش هرگز نبايد از ۳ متر كمتر باشد.

۷-افزايش طول افقي دودكش، احتمال خطر مسموميت با گاز مونوكسيد كربن را افزايش مي دهد. مقدار مجاز آن را با توجه به قدرت گرمايشي و قطر لوله دودكش ، از افراد متخصص جويا شويد. 

۸-هرگز از لوله هاي انعطاف پذير (آكاردئوني)براي هيچ نوع دودكشي استفاده نكنيد.

۹-هرگز از لوله هاي فرسوده و يا آسيب ديده براي دودكش استفاده نكنيد. 

۱۰-قطعات لوله هاي دودكش بايد كاملا به صورت دودبند و محكم به هم متصل شوند. هرگونه ضعف در اتصال آنها ، جان شما و عزيزانتان را در خطر مرگ حتمي قرار مي دهد. 

۱۱-شيب لوله هاي دودكش در هيچ نقطه اي نبايد به سمت پائين باشد.

۱۲-حداقل ارتفاع لوله دودكش از سطح پشت بام يك متر است.

-۱۳نصب دودكش در فاصله كمتر از ۳ متري كولر و دستگاه هاي تهويه ممنوع است.

۱۴-نصب دودكش در پشت بام در فاصله كمتر از ۳ متري ديوارهاي جان پناه اطراف بام ، ممنوع است.

۱۵-عبور دادن لوله هاي دودكش از داخل سقف كاذب حمام و ديگر فضاها ممنوع است.

۱۶- از درز انقطاع ساختمان ها هرگز به عنوان دودكش استفاده نكنيد.

۱۷-هميشه احتمال خرابي و نقص فني دودكش ها و دستگاه هاي گرمايشي وجود دارد استفاده از دستگاه هاي هشدار دهنده مونوكسيدكربن تاييد شده ضامن سلامتي و حفظ جان ما ، در اينگونه مواقع است.

۱۸-استفاده از دستگاه هاي هشدار دهنده مونوكسيدكربن در منازلي كه از وسايل گرمايشي با سوخت فسيلي (نفت،گاز،گازوئل و يا چوب ) استفاده مي شود الزامي است.

۱۹-هرگز از اجاق گاز ،گاز پيك نيك و يا دستگاه هاي دست ساز براي گرمايش در فضاي بسته استفاده نكنيد.

۲۰-استفاده از بخاري هاي بدون دودكش در اماكن مسكوني و اقامتي بسيار خطرناك است.

۲۱-شعله وسايل گرمايشي هميشه بايد به رنگ آبي باشد . رنگ زرد شعله بايد به كمك متخصصين به رنگ آبي تبديل شود. بايد توجه داشت كه آبي بودن شعله نيز همواره به معني كاركرد صحيح دودكش نيز نبوده و در كنار آن بايد دماي دودكش نيز بررسي شود.

۲۲-دودكش بخاري در زمان استفاده حتما بايد داغ باشد ، سردي دودكش نشانه انتشار گاز مونوكسيدكربن در فضاي داخل منزل بوده و وقوع حادثه مرگ خاموش حتمي است؛ آن را جدي بگيريد.

۲۳-استفاده از شومينه به عنوان وسيله گرمايشي خطرناك است. به هيچ عنوان آن را به هنگام خوابيدن روشن نگذاريد.

۲۴-استفاده از آبگرمكن و پكيج هاي حرارتي در رختكن حمام و حمام اكيداً ممنوع است.

۲۵-به كارگيري آبگرمكن هاي ديواري در فضاهاي بسته بدون ايجاد دريچه تهويه هواي دائماً باز، مجاز نيست.

۲۶-قراردادن دودكش بخاري ها در داخل آب هيچگونه كمكي به كاهش آلودگي فضا به گاز مونوكسيد كربن نكرده و مرگ خاموش را در پي دارد.

۲۷-دودكش هاي واقع در خارج ساختمان بايد حتماً عايق بندي شوند تا در سرماي زمستان باعث سرد شدن محصولات احتراق و پس زدن آنها به داخل واحد مسكوني و گاز گرفتگي نشود. 

۲۸-از استفاده طولاني مدت و همزمان چند وسيله گاز سوز در منزل پرهيز كنيد مگر آنكه از تهويه و جريان مناسب هوا مطمئن باشيد.

۲۹-هنگام خريد وسايل حرارتي به نشان استاندارد توجه كنيد.

۳۰-نصب كلاهك H در انتهاي دودكش الزامي است.

۳۱-سر درد، سرگيجه ، سياهي رفتن چشم و حالت تهوع از علايم گاز گرفتگي است. اگر بعد از خارج شدن از منزل اين علايم از بين رفت و يا در منزل چند نفر دچار اين علايم شدند به احتمال زياد مرگ خاموش در كمين شما است.

۳۲-باز بودن دريچه كولر در بعضي شرايط مي تواند عامل تشديد گاز گرفتگي شود، بنابراين براي تهويه مناسب صرفاً از دريچه هاي هميشه باز در ديواره اتاق ها و سالن ها بهره بگيريد.

۳۳-هنگام خوابيدن فاصله خود را تا بخاري يا منابع حرارتي با سوخت فسيلي (گاز،نفت،گازوئيل) حفظ كنيد. اين فاصله كمتر از ۵/۱ متر نبايد باشد.

 

 

 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه کردن