Back شما اینجا هستید: صفحه اصلی خبر علمی ایران ۱۰۰ هزار دانشجوی دکتری دارد

ایران ۱۰۰ هزار دانشجوی دکتری دارد

b_150_150_16777215_00_images_gholami1396.jpgوزیر علوم با تاکید بر اینکه برنامه خاصی برای حذف کنکور دکتری نداریم گفت: البته بخشی از دانشگاهها متقاضی پذیرش دانشجوی دکتری به صورت مستقیم هستند که هنوز این درخواست‌ها مورد بررسی قرار نگرفته است.

به گزارش "همدان نیوز" ، دکتر منصور غلامی با تاکید بر اینکه ۱۹۴ هزار داوطلب شرکت کننده در آزمون سراسری دکتری ۹۸ داریم گفت: این تعداد متقاضیان در رشته‌ها و گروه‌های مختلف آموزشی دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی شرکت کردند و آزمون از صبح امروز در حوزه‌های امتحانی مربوطه با امنیت در حال برگزاری است.

وی در ادامه به ظرفیت پذیرش دانشجو در آزمون دکتری دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی اشاره کرد و گفت: با احتساب ظرفیت دانشگاه آزاد حدود ۲۳ هزار داوطلب در آزمون دکتری ۹۸ دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی پذیرش خواهند شد.

وزیر علوم با بیان اینکه در سال ۹۸ افزایش چشمگیری در ظرفیت پذیرش آزمون دکتری دانشگاه‌ها نداریم گفت: شاید در برخی از رشته‌های آزمون دکتری نیز برای سال آینده کاهش ظرفیت داشته باشیم اما به طور کلی دانشگاه‌ها طرفیت‌های خود را برای پذیرش در این آزمون به سازمان سنجش آموزش کشور اعلام می‌کنند و بر اساس درخواست این مراکز در آزمون سهمیه تعیین می‌شود.

غلامی با بیان اینکه برنامه خاصی برای حذف آزمون دکتری نداریم گفت: با توجه به اینکه داوطلبان این آزمون بیشتر از تعداد ظرفیت پذیرش در دانشگاه‌ها است قطعاً یک آزمون سنجش کلی متعادل باید وجود داشته باشد. به همین دلیل فعلاً برنامه خاصی برای حذف کنکور دکتری وجود ندارد.

وزیر علوم خاطرنشان کرد: البته دانشگاه‌ها خود متقاضی هستند که بتوانند به شکل مستقیم در دوره دکتری دانشجو پذیرش کنند که البته این پذیرش صرفاً به شکل مصاحبه یا بررسی سوابق تحصیلی نیست بنابراین برای این درخواست دانشگاه‌ها هنوز تصمیمی اتخاذ نشده است.

غلامی در پایان با اشاره به تحصیل حدود ۱۰۰ هزار دانشجوی دکتری در دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی کشور گفت: این تعداد دانشجو با احتساب دانشگاه آزاد و همچنین کسانی است که هنوز امور فارغ التحصیلی خود را انجام نداده‌اند ضمن اینکه سالیانه حدود ۲۳ هزار دانشجوی دکتری پذیرش می‌شود که این آمار نیز در آن آمار کلی در نظر گرفته شده است.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه کردن