Back شما اینجا هستید: صفحه اصلی خبر علمی مردان بیشتر از زنان به مراکز ناباروری مراجعه می‌کنند

مردان بیشتر از زنان به مراکز ناباروری مراجعه می‌کنند

b_150_150_16777215_00_images_janin123.jpgمؤسس نخستین کلینیک خصوصی باروری و ناباروری غرب کشور با بیان اینکه فشار‌های روانی در ناباروری تأثیرگذار است، گفت: مردان در مقایسه با زنان بیشتر به مراکز درمان ناباروری مراجعه می کنند.

به گزارش "همدان نیوز"، مرضیه فریمانی با بیان اینکه دستگاه تولید مثل مردان شامل غدد جنسی، لوله‌های انتقال دهنده و غددی است که در این لوله‌ها باز می‌شوند و مغز نقش اصلی را در کنترل دستگاه تولید مثل بر عهده دارد، اظهار کرد: مشکلاتی که قدرت باروری مردان را تحت تأثیر قرار می‌دهد در سه سطح هورمونی، غدد جنسی و نیز لوله‌های انتقال دهنده اختلال ایجاد می‌کنند به عبارت دیگر اگر به دو علت اکتسابی و یا مادرزادی در هر یک از این سه سطح اختلال ایجاد شود، ناباروری در مردان عارض خواهد شد.

وی با بیان اینکه معاینه و بررسی بیضه ها باید در نوزادی توسط متخصص انجام شود، افزود: بیضه ها و اندام تناسلی مردان خارج از بدن قرار گرفته وبیشتر در معرض ضربه و آسیب های ورزشی و ... است همچنین بیضه ها در دمای 35 درجه و پایین تر از دمای بدن کارکرد مناسبی دارند اما با پوشیدن لباس های تنگ بیضه ها به بدن چسبیده و باافزایش دما کارکرد آنها مختل می شود.

فریمانی با بیان اینکه درصد بالایی از ناباروری مردان قابل پیشگیری است، اضافه کرد: علل و عوامل ناباروری در سنین مختلف، متفاوت است؛ به عنوان نمونه در دوران بلوغ و نوجوانی پیچ خوردگی بیضه باعث از بین رفتن قدرت اسپرم سازی بیضه می‌شود که اگر این حالت پیچ خوردگی بیضه را ظرف 6 ساعت اصلاح نکنند، بیضه از بین می‌رود.

وی ازدواج دیرهنگام و افزیش سن را نیز در ناباروری مردان موثر دانست و گفت: با افزایش سن کیفیت اسپرم از نظر تعداد و غلظت اسپرم های متحرک و طبیعی تنزل پیدا کرده وناباروری بیشتر می شود همچنین مصرف سیگار، دخانیات و مواد اعتیادآور دیگر نیز بر روی کیفیت اسپرم اثرگذار بوده و می‌توانند باعث ناباروری شوند.

این متخصص زنان، زایمان و ناباروری با بیان اینکه افرادی كه در شغل ‌های در معرض گرما یا تماس با  مواد شیمیایی مانند نانوایی، جوشكاری و رانندگی طولانی مدت فعال هستند، خطر ناباروری در آنان افزایش می یابد، ادامه داد: هرعامل تشدیدكننده گرما مانند استفاده مكرر از سونا و جكوزی مردان را در معرض ناباروری قرار می دهد.

وی به مضرات امواج الكترومغناطیسی مانند تلفن همراه و وای فای اشاره کرد و گفت: استفاده از این وسایل و قرار گرفتن طولانی مدت و مداوم در معرض اینگونه اشعه ها نیز سبب اختلال عملكرد اسپرم شده و می تواند باعث ناباروری مردان شود.

فریمانی تأکید کرد: زوج‌های جوان با توجه به افزایش آمار ناباروری در کشور، بارداری را به تعویق نیندازند و با تشخیص و درمان به موقع و مناسب زمینه فرزندآوری خود را فراهم کنند.

رئیس بخش واحد ناباروری بیمارستان فاطمیه همدان با اشاره به اینکه فشار‌های روانی در ناباروری تأثیرگذار است، بیان کرد: مردان در مقایسه با زنان بیشتر به مراکز درمان ناباروری مراجعه می کنند.

وی با بیان اینکه داشتن غذای سالم، قطع مصرف دخانیات و مشروبات الکلی، اجتناب از سونا و جکوزی، کاهش استرس و نیز سبک زندگی سالم کمک می کند تا کاهش طبیعی باروری با افزایش سن به تهدید تبدیل نشود، عنوان کرد: استفاده از داروهای آنتی اکسیدان، تغییرسبک زندگی و استفاده از روش های کمک باروری پیشرفته مانند IVF از روش های درمان ناباروری در مردان است./ ایسنا

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه کردن