Back شما اینجا هستید: صفحه اصلی خبر علمی آسیب‌پذیری بیولوژیک مردان در برابر کرونا

آسیب‌پذیری بیولوژیک مردان در برابر کرونا

b_150_150_16777215_00_images_kerona55.jpg

رئیس گروه سلامت خانواده و جمعیت معاونت بهداشتی دانشکده علوم پزشکی اسدآباد گفت: برخی از ویژگی های بیولوژیک مردان آنها را نسبت به ابتلا به کووید ۱۹ آسیب پذیرتر از زنان می سازد که باید مراقبت و توجه بیشتری به خود داشته باشند.

به گزارش "همدان‌نیوز"، فهیمه بهزادی اظهار کرد: هفته سلامت مردان همه ساله در هفته اول اسفندماه برگزار می شود و در سال جاری با توجه به شیوع کووید ۱۹ در دنیا و شدت ابتلا و مرگ میر بیشتر مردان نسبت به زنان سبب شده است که این موضوع در صدر مسائل مطرح شده در هفته فوق قرار گیرد.
وی افزود: گرچه همه افراد جامعه از کوچک تا بزرگ و زن و مرد در معرض خطر ابتلا به کروناویروس هستند اما سن و جنس به عنوان دو فاکتور هم در ابتلا و یا  شدت علائم تأثیرگذارند، ابتلا و سن افرادی که علائم شدیدتری پیدا می کنند یا ابتلا به کرونا در آنها منجربه مرگ می شود در سال های پایانی میانسالی و دوره سالمندی بیشتر است.
بهزادی با اشاره به اینکه تاکنون موارد آلودگی و شدت ابتلا و مرگ و میر در مردان بیشتر از زنان بوده و این افراد نیازمند مراقبت و توجه بیشتری هستند، تصریح کرد: ویژگی های بیولوژیک مردان یکی از عواملی است که در ابتلا و شدت بیشتر عوارض کووید ۱۹ در مردان نقش بسزایی بازی می کند.
وی خاطرنشان کرد: مطالعات حاکی از آن است که برخی از ویژگی های بیولوژیک مردان، آنها را نسبت به ابتلا به کرونا آسیب پذیر تر از زنان می سازد، از جمله اینکه وجود آنزیم ACE در مردان بیشتر از زنان است که عاملی برای ایجاد عفونت قلمداد می شود.
بهزادی یادآورشد: عامل ژنتیک مربوط به کروموزوم اضافی در زنان، عامل ایمنی بهتر در زنان بوده، از طرف دیگر در برخی مطالعات وجود هورمون استروژن در زنان را عاملی برای بهبودی سریع تر و کاهش شدت ابتلا در زنان دانسته اند، به هر حال شواهد حاکی از آسیب پذیری بیولوژیک بیشتر مردان در مقابل بیماری کووید ۱۹ است.
وی پروفایل اجتماعی و مسئولیت شغلی مردان را یکی دیگر از عوامل ابتلا و شدت بیشتر عوارض کووید ۱۹ در مردان دانست و اضافه کرد: شاغل بودن اکثریت مردان به عنوان نان آور خانواده سبب می شود که تماس های آنها با محیط خارج بیشتر از سایر افراد خانواده باشد و در معرض خطر بیشتری قرار گیرند.
بهزادی در ادامه با اشاره به برنامه های هفته سلامت مردان در شهرستان اسدآباد خاطرنشان کرد: جلسه درون بخشی به مناسبت هفته سلامت مردان ایرانی در هفته اول اسفندماه به همت گروه سلامت خانواده و جمعیت معاونت بهداشتی دانشکده برگزار شده که در این جلسه برنامه های مختلفی مانند مسابقات پیامکی و ورزشی، ورزش های صبحگاهی، همایش دوچرخه سواری، کوهنوردی، کلاس های آموزشی فعالیت بدنی، کلاس آموزشی تغذیه و کلاس آموزشی روان برای مردان ادارات و برنامه های متنوع سفیران سلامت ادارات برای اجرا مصوب شد./ ایسنا

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه کردن