Back شما اینجا هستید: صفحه اصلی خبر علمی شیر مادر عاملی برای کاهش احتمال ابتلا به آسم

شیر مادر عاملی برای کاهش احتمال ابتلا به آسم

b_150_150_16777215_00_images_asm.jpg

مدیر گروه بیماری‌های غیرواگیر معاونت بهداشتی دانشگاه علوم‌ پزشکی همدان گفت: تغذیه با شیر مادر به ویژه در ۶ ماهه اول زندگی، موجب کاهش احتمال ابتلای فرد به بیماری آسم و همچنین آلرژی می‌شود. 

به گزارش "همدان‌نیوز"، راضیه سادات میرمعینی با تشریح بیماری آسم و علل آن، افزود: آسم یک بیماری عفونی و مسری نیست، اما عفونت های تنفسی می توانند موجب بدتر شدن شرایط این بیماری شود.
وی با بیان اینکه مبتلایان به آسم باید در شرایط حاد بیماری از ورزش کردن خودداری کنند، اظهار داشت: استفاده از اسپری برای درمان آسم، تاثیری در رشد و یا قد کودکان ندارد.
مدیر گروه بیماری‌های غیرواگیر معاونت بهداشتی دانشگاه علوم‌ پزشکی همدان ادامه داد: درمان های جایگزین نظیر هومیوپاتی، طب سوزنی، حجامت، طب سنتی و داروهای گیاهی و استفاده از ترکیباتی نظیر «عنبر نسارا» و مصرف مکمل ها نظیر ویتامین‌ها تاثیر ثابت شده ای بر درمان آسم ندارند.
میرمعینی گفت: علایم آسم در طی زمان تغییر کرده و گاهی بیماران ممکن است فاقد علامت باشند همچنین هر چند اختلالات روحی روانی مانند اضطراب و افسردگی می تواند باعث تشدید آسم شوند ولی آسم یک بیماری روحی روانی نیست.
وی اظهار داشت: آسم یک بیماری مزمن است بنابراین بیماران باید داروهای خود را طولانی مدت استفاده کنند و استفاده از دود اسپند نیز نه تنها تاثیری در پیشگیری از ابتلا به آسم ندارد بلکه دود هرگونه ماده سوختنی می تواند سبب تشدید علائم آسم شود.
مدیر گروه بیماری‌های غیرواگیر معاونت بهداشتی دانشگاه علوم‌ پزشکی همدان ادامه داد: دود سیگار و سایر مواد دخانی از مهمترین علل بروز و تشدید علائم بیماری آسم است، در عین حال استفاده از ادویه جات، فلفل، غذاهای آماده و کنسروی نیز موجب ایجاد و تشدید آسم و آلرژی می شود. 
میرمعینی، چاقی را یکی از عوامل مهم در بروز علائم آسم دانست و گفت: هوای آلوده نیز حاوی مواد شیمیایی متعددی است که موجب بروز و تشدید علایم در بیماران مبتلا به آسم می شود، به گونه ای که می توان گفت ذرات گرد و غبار، مواد شیمیایی، بخار و گازهای مضر موجود در محیط کار از علل اصلی ایجاد بیماری آسم شغلی به شمار می روند.
وی تاکید کرد: جلوگیری از رطوبت منزل در کنترل بیماری آسم موثر است همچنین عوامل حساسیت زای حیوانات نظیر پر، مو یا مدفوع حیوانات خانگی از علل ایجاد و یا بدتر شدن علائم آسم هستند بنابراین باید از نگهداری حیوانات خانگی و دست آموز در محیط داخل منزل خودداری شود.
مدیر گروه بیماری‌های غیرواگیر معاونت بهداشتی دانشگاه علوم‌ پزشکی همدان، سرفه های طولانی بیش از چهار هفته، خس خس کردن مکرر سینه، تنگی نفس و احساس سنگینی در قفسه سینه را از مهمترین علائم ابتلا به بیماری آسم دانست و از بیماران خواست تا از کاهش یا قطع مصرف خودسرانه داروهای کنترل کننده آسم پرهیز کنند./ ایرنا

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه کردن