Back شما اینجا هستید: صفحه اصلی خبر علمی پاییز ۱۴۰۰ در همدان کم بارش خواهد بود

پاییز ۱۴۰۰ در همدان کم بارش خواهد بود

b_150_150_16777215_00_images_baran582.jpg

مسئول پیش‌بینی اداره کل هواشناسی استان همدان گفت: بر اساس پیش‌بینی‌های بلند مدت و فصلی، میزان بارندگی‌های استان در آبان ماه کمتر از نرمال خواهد بود.

به گزارش "همدان‌نیوز"، محمد حسن باقری شکیب اظهار داشت: بر اساس پیش‌بینی‌های فصلی و بلند مدت میزان بارش‌ها در آبان ماه کمتر از نرمال، اما برای آذر و دی ماه در حد نرمال پیش‌بینی شده است.
وی با بیان اینکه حد نرمال مربوط به آمار بلند مدت است، تصریح کرد: مثلا اگر طبق آمار بلند مدت میانگین نرمال بارش‌ها در ماه آبان 40 میلی‌متر بوده است امسال کمتر از این مقدار خواهد بود.
مسئول پیش‌بینی هواشناسی استان همدان با اشاره به اینکه مقدار بارش مهرماه هم کمتر از نرمال است اظهار داشت: تا دهه دوم مهر ماه سامانه بارشی فعالی وارد استان نخواهد شد.
باقری شکیب با بیان اینکه  بر اساس پیش‌بینی‌های بلند مدت عمده بارش‌های استان از آذرماه آغاز می‌شود گفت: درصد صحت پیش‌بینی‌های فصلی حداکثر 70 درصد است.
وی با اشاره به اینکه بیشتر بارش‌ها در قالب باران خواهد بود، عنوان کرد: از نظر دمایی هم یک تا دو درجه گرم‌تر از نرمال خواهد  بود.
مسئول پیش‌بینی اداره کل هواشناسی استان همدان با بیان اینکه در سال زراعی پارسال میزان بارش‌ها 110 میلی‌متر کمتر از نرمال بوده است بیان کرد: از ابتدای مهرماه سال گذشته تا مهرماه امسال  میانگین بارش استان 235 میلی‌متر ثبت شده در حالی‌ که میانگین بلند مدت 343 میلی‌متر بوده است.
باقری شکیب با اشاره به اینکه در سال گذشته بیشترین میزان بارندگی با 295 میلی متر مربوط به شهرستان نهاوند بوده است گفت: شهرستان کبودرآهنگ هم با 190 میلی‌متر بارش کمتر میزان بارندگی را داشته است.
وی درباره وضعیت آب و هوا در 24 ساعت آینده نیز اظهار داشت: در این مدت آسمان استان صاف تا قسمتی ابری، همراه با وزش شدید باد پیش‌بینی می‌شود.
باقری شکیب با بیان اینکه از روز پنجشنبه یک موج سرما وارد استان می‌شود گفت: در روز جمعه حداقل دمای برخی از شهرستا‎‌‌ن‌ها به صفر هم خواهد رسید./ تسنیم

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه کردن