Back شما اینجا هستید: صفحه اصلی خبر اجتماعی 105 هزار مدرسه کشور به مدارس محیط زیستی تبدیل می‌شوند/33 مبحث محیط‌زیستی در کوله‌پشتی دانش‌آموزان ایرانی

معاون سازمان حفاظت محیط زیست:
105 هزار مدرسه کشور به مدارس محیط زیستی تبدیل می‌شوند/33 مبحث محیط‌زیستی در کوله‌پشتی دانش‌آموزان ایرانی

b_150_150_16777215_00_images_mahnaz_mazaheri789.jpgمعاون آموزش و پژوهش سازمان حفاظت محیط زیست گفت: با توصیه سازمان حفاظت محیط زیست، 105 هزار مدرسه کشور به مدارس زیست محیطی تبدیل می شوند.

به گزارش خبرنگار "همدان نیوز"، مهناز مظاهری در نشست منطقه ای آموزش، پژوهش و توسعه پایدار که به میزبانی محیط زیست استان همدان برگزار شد، اظهار داشت: مسائل مختلف در بخش های قانونمندی، مسائل فرهنگی و علمی در کشور بیانگر توسعه پایدار است.

وی با بیان اینکه کشور از حوزه زیست محیطی همچون برخی کشورها وضعیت خوبی ندارد، خاطرنشان کرد: در برخی کشورها با توجه به مصرف منابع و زوال این منابع به سه کره زمین نیاز دارند تا به حیات خود ادامه دهند.

مظاهری همچنین تصریح کرد: در ایران به 1.7درصد کره زمین برای ادامه حیات نیاز است و  از این لحاظ بین آمریکا، عربستان و هندوستان قرار دارد.

وی اقتصاد سبز را راهی برای رسیدن به توسعه پایدار عنوان کرد و افزود: این موضوع از اولویت ها برای رسیدن به توسعه پایدار قرار دارد و به نوعی یکی از اهداف مهم هر دولتی است.

معاون آموزش و پژوهش سازمان حفاظت محیط زیست با بیان اینکه 15 هدف کلی نظام با 17 هدف توسعه پایدار در یک راستا قرار دارند، یادآور شد: در زمینه توسعه پایدار آموزش زمانی آموزش محسوب می شود که تأثیرگذاری آن قابل مشاهده باشد و تغییر رفتار مشاهده شود.

وی ادامه داد: اگر روند پیشرفت ایران مورد مشاهده قرار بگیرد، در بخش سلامت وضعیت خوبی وجد ندارد و این موضوع نشان دهنده وجود یک حلقه مفقوده است و از طرفی در حوزه گازهای گلخانه ای و در دیگر بخش ها ایران با روند منفی روبه رو است.

مظاهری با بیان اینکه ایران رده کربن های مناسبی ندارد، یادآور شد: در آموزش، سلامتی، آب و دیگر بخش ها وضعیت مناسب نیست اما آمار به گونه ای مطرح می شود که با توجه به شرایط موجود، در ذهن مردم سوال به وجود می آید.

وی افزود: جوامع انسانی و مردم به اندازه قابل توجهی می توانند اثر گذار باشند و توجه به اهداف توسعه پایدار به امروز اختصاص دارد و یا حالا باید به آن توجه کرد یا هرگز.

معاون آموزش و پژوهش سازمان حفاظت محیط زیست گفت: سند پژوهشی و فرهنگی توسعه پایدار به زودی تدوین خواهد شد و از طرفی برنامه ششم توسعه نیز بر اساس اهداف توسعه پایدار تهیه خواهد شد.

وی با بیان اینکه مدارس جامع محیط زیستی مورد توجه قرار دارد، یادآور شد: سند مدارس محیط زیست وتوسعه پایدار با هماهنگی و تأیید وزارت آموزش و پرورش وهمچنین دیگر وزارت خانه ها و سازمان‌ها، امضا خواهد شد.

مظاهری در ادامه یادآور شد: با توصیه سازمان حفاظت محیط زیست 105 هزار مدرسه کشور به مدارس محیط زیستی تبدیل خواهند شد.

مظاهری ادامه داد: کتاب انسان و محیط زیست برای سال یازدهم تحصیلی در نظر گرفته شده و محتوای درسی نیز تهیه شده است.

وی همچنین خاطرنشان کرد: در مدارس محیط زیستی به محتوای محیط زیستی و ارتقاء علم و آگاهی محیط زیست نیاز است و 33 مطلب محیط زیستی به کوله پشتی دانش آموزان کشور راه می یابد.

معاون سازمان حفاظت محیط زیست با تأکید بر اینکه دولت یازدهم دولت زیست محیطی است، یادآور شد: در حوزه فرهنگی محیط زیست اقدامات خوبی انجام شده که از این پس نیز ادامه خواهد یافت و در سال 95 آموزش زنان، جوامع روستایی و محیط بانان در دستور کار قرار گرفته و آموزش 500 تا 600 محیط بان که هنوز انجام نشده، تا پایان سال انجام خواهد شد.

وی با بیان اینکه باید جامعه به سمت کارآفرینی سبز پیش برود، گفت: یکی از اهداف توسعه پایدار، کارآفرینی سبز است که راهی برای ریشه کن کردن فقر به شمار می رود.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه کردن