Back شما اینجا هستید: صفحه اصلی خبر اجتماعی مشکل کمبود انسولین برطرف نشده است

مشکل کمبود انسولین برطرف نشده است

b_150_150_16777215_00_images_diyabet89.jpg

رئیس انجمن دیابت استان همدان، با تاکید بر اینکه بیماران مبتلا به دیابت در همدان باید عضو انجمن شوند، گفت: مشکل نبود انسولین همچنان وجود دارد و بیماران رنج می‌برند.

به گزارش "همدان‌نیوز"، ناهید کوثری با اشاره به هفته ملی دیابت، از مشکلات بیماران مبتلا به دیابت در استان خبر داد و اظهار کرد: متاسفانه داروی انسولین برای بیماران ما پیدا نمی‌شود.
وی افزود: هرچند مشکل کشوری است و داروی ایرانی هم وجود دارد اما بیماران ما به نوع قلمی عادت کرده‌اند و نبود این دارو آنها را به سالها پیش برمی‌گرداند که با مشکلاتی نوع ایرانی مصرف کنند.
رئیس انجمن دیابت استان همدان اضافه کرد: بیماران مبتلا به دیابت در معرض خطر کرونا هستند که ما به آنها توصیه می‌کنیم از منزل خارج نشوند و به تمام توصیه‌ها توجه کنند در صورتی که مجبورند برای یافتن انسولین تمام داروخانه‌های شهر را بگردند.
وی با بیان اینکه تعدادی از بیماران ما به کرونا مبتلا شده‌اند و برخی وضعیت وخیم داشتند اظهار کرد: البته این بیماران به لطف خدا بهبود یافتند، هرچند متاسفانه یک خانم ۳۸ساله‌ای فوت کرد.
کوثری با اشاره به اینکه این بیمار بعد از بهبودی به منزل آمد و در اثر عفونت جان خود را از دست داد عنوان کرد: ما تاجایی که در توان داریم آموزش‌ها را به بیماران می‌دهیم و اپلیکیشنی در اختیارشان قرار دادیم تا انسولین‌های موجود در داروخانه‌های شهر را از این طریق پیدا کنند و کمتر در معرض فضاهای شلوغ قرار گیرند.
وی از عضویت ۲هزار نفر در انجمن دیابت استان خبر داد و گفت: از آن جا که آمار دقیقی از بیماران مبتلا به دیابت نداریم، افراد مبتلا با مراجعه به کلینیک امام(ره) و انجمن و یا از طریق کانال‌های تلگرامی ثبت‌نام را انجام دهند و کارت عضویت دریافت کنند.
رئیس انجمن دیابت استان همدان با اشاره به اینکه هفته دیابت بسته‌های آموزشی از طریق فضای مجازی در اختیار بیماران عضو انجمن قرار گرفت خاطرنشان کرد: همواره سعی کرده‌ایم از این بیماران به نوعی حمایت کنیم به ویژه در ایام کرونا اقلام بهداشتی و مواد غذایی بین آنها توزیع شده است.
**ارتباط دیابت با کرونا
کوثری در پاسخ به این سوال که آیا افراد دیابتی بیشتر در معرض ابتلا به کرونا قرار دارند؟! گفت: همانطور که میدانیم، کنترل نامناسب قند خون میتواند باعث اختلال در عملکرد سیستم ایمنی بدن شود و  سیستم دفاعی برای مقابله با انواع ویروس‌ها و باکتری‌ها ضعیف‌تر عمل می‌کنداما این موضوع فقط منحصر به ویروس کرونا نیست!‌
وی عنوان کرد: مدیریت دیابت نیازمند مراقبت، کنترل و درمان روزانه، سبک زندگی سالم و آموزش مداوم است. حمایت خانواده از فرد دیابتی کلید موفقیت در این زمینه است، آموزش و پشتیبانی مداوم می بایست در دسترس تمامی خانواده ها و افراد مبتلا به دیابت باشد تا انگیزه و مهارت لازم برای مدیریت دیابت را در اختیار آنان قرار دهد.
رئیس انجمن دیابت استان همدان همچنین در رابطه با ارتباط دیابت و سرماخوردگی تبیین کرد: ابتلا به سرماخوردگی و آنفولانزا می تواند روی وضعیت کنترل قند شما اثر داشته باشد. عفونت و کم آبی در بدن و حتی وجود قند در برخی داروها می تواند کنترل قند شما را سخت تر کند بنابراین در روزهای بیماری و زمانیکه دچار سرماخوردگی و یا آنفولانزا هستید، در انتخاب های غذایی خود دقت کرده و درباره میزان مصرف قرص یا انسولین خود با پزشکتان مشورت نمایید.
وی تأکید کرد: یک نفر از هر ۲نفر، از دیابت خود اطلاع ندارد: تشخیص و درمان به موقع، کلید مدیریت دیابت و پیشگیری از عوارض است، عدم تشخیص زودهنگام دیابت نوع یک می تواند خطرات جدی به همراه داشته باشد. علائم دیابت را بشناسید تا به خوبی از خود و خانواده تان محافظت کنید.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه کردن