Back شما اینجا هستید: صفحه اصلی خبر ورزشی هشدار به کوهنوردان همدانی؛ صعود به ارتفاعات فقط با تجهیزات

هشدار به کوهنوردان همدانی؛ صعود به ارتفاعات فقط با تجهیزات

رییس هیات کوهنوردی و صعودهای ورزشی همدان در این باره گفت: تجربه و تجهیزات در کنار آمادگی بدنی مناسب نیازهای اصلی برای صعودهای زمستانی کوهنوردان به ارتفاعات این استان و سایر نقاط کشور است که باید مورد توجه قرار گیرد.

به گزارش "همدان نیوز"، علیرضا گوهری افزود: کوهنوردان در صورت تمایل برای صعود نیزرعایت اصول فنی کوهنوردی در فصل سرما و همراه داشتن تجهیزات لازم به خصوص گرمایشی را مورد توجه قرار دهند.

وی بیان داشت: برای صعوهای زمستانی همراه داشتن پوشاک کافی و مناسب فصل، آگاهی یافتن از وضعیت جوی، آگاه کردن خانواده، نزدیکان یا دوستان از جزئیات زمانی و مکانی صعود و برگشت و استفاده از مسیرهای مشخص و پاکوب شده جهت صعود و فرود باید مورد توجه کوهنوردان قرار بگیرد.

گوهری افزود: زمان‌بندی مناسب جهت به پایان رساندن برنامه قبل از تاریکی هوا نیز بسیار مهم است و ساعت ۱۴ بهترین زمان برای بازگشت کوهنوردان محسوب می‌شود.

وی بیان داشت: همچنین همراه داشتن وسایل ضروری نظیر مواد غذایی کافی و وعده غذایی اضافه، تجهیزات روشنـایی، سـوت، قطب نما، نقشه منطقه‌ای کوهستان، کمکهای اولیه، چاقو، کبریت، کارت شناسایی و گوشی همراه در صعودهای کوهنوردان لازم است.

رییس هیات کوهنوردی همدان اظهار داشت: اشراف داشتن بر منطقه صعود از لحاظ مسیرها و نقاط خطرناک نظیر پرتگاه‌ها، مناطق بهمن خیز، مناطق با احتمال ریزش سنگ نیز باید مورد توجه قرار بگیرد ضمن اینکه خودداری از صعود انفرادی، همراه بودن با گروه و افراد مجرب و پرهیز از اجرای برنامه‌هایی که فراتر از توانایی جسمی، فنی و روحی است نیز در برنامه‌های صعود کوهنوردان قرار گیرد.

صعود فقط از مسیرهای اصلی

گوهری در ادامه گفت: باتوجه به شرایط ناپایدار به خصوص در ارتفاعات، بهتر است کوهنوردان فقط از مسیرهای اصلی صعود کنند و در حد امکان نیز به صورت گروهی باشد.

وی خاطرنشان کرد: همچنین از کوهنوردان درخواست داریم از تردد در مناطق بهمن خیز اجتناب کنند تا شاهد حوادث تلخ در روزهای منتهی به پایان سال نباشیم.

رییس هیات کوهنوردی و صعودهای ورزشی همدان تاکید کرد: در حد امکان صعودها باید به صورت گروهی و برخورداری از لیدرهای باتجربه باشد.

وی افزود: خوشبختانه امسال شاهد حادثه ناگوار در کوهستان‌های همدان نبوده‌ایم و کوهنوردان به خوبی هشدارها و توصیه‌های اعلام شده را مورد توجه قرار داده‌اند و امیدواریم در فصل سرما که درصد آسیب و حوادث بیشتر است، سالی بدون سانحه را پشت سر بگذاریم.

گوهری یادآور شد: از این پس هر هفته نسبت به توصیه‌های کوهنوردی و صعودهای ورزشی به صورت گسترده اطلاع رسانی می‌شود و از اینکه رسانه‌ها به خصوص خبرگزاری ایرنا همکاری لازم را در جهت آگاه‌سازی کوهنوردان نسبت به این مهم دارد، قدردانی می‌کنم.

ممنوعیت برگزاری دوره‌های آموزشی در طبیعت

رییس هیات کوهنوردی و صعودهای ورزشی همدان همچنین با اشاره به ممنوعیت برگزاری دوره‌های آموزشی در طبیعت گفت:  با توجه به فرارسیدن فصل سرما، برگزاری دوره‌های آموزشی روز سه‌شنبه یکم آذر ماه امسال تا اطلاع بعدی ممنوع است.

گوهری، دوره های آموزشی را شامل کوهپیمایی، پیشرفته صعودهای ورزشی، دره‌نوردی (دره‌پیمایی، کارآموزی و پیشرفته دره‌نوردی)، دیواره‌نوردی، قطب‌نما و کارآموزی و پیشرفته سنگ‌نوردی اعلام کرد.

وی افزود: برگزاری دوره‌های آموزشی در استان‌های گرمسیر نیز تنها با هماهنگی فدراسیون و اخذ مجوز مجاز است و باتوجه به سردسیر بودن همدان، هیچ گونه مجوزی صادر نخواهد شد.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه کردن