Back شما اینجا هستید: صفحه اصلی خبر گردشگری احتمال برگزاری جشنواره بین‌المللی سفال در همدان/کلنگ هتل5 ستاره در همدان به زمین می‌خورد

مدیرکل میراث فرهنگی همدان خبر داد:
احتمال برگزاری جشنواره بین‌المللی سفال در همدان/کلنگ هتل5 ستاره در همدان به زمین می‌خورد

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان همدان از احتمال برگزاری حشنواره بین المللی سفال در شهر لالجین خبر داد.

به گزارش خبرنگار "همدان نیوز"، ریحان سروش مقدم در کارگروه تخصصی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان همدان در ابتدا با بیان اینکه کشور در آستانه انتخابات مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان رهبری قرار دارد، گفت: با توجه به این موضوع برنامه ریزی‌ها برای تعطیلات نوروزی و خدمات اجرایی سفر باید از همین حالا آغاز شود.

سروش مقدم با اشاره به اینکه به احتمال زیاد، ایام نوروز  سرد و پر بارش خواهد بود، اظهار داشت: به همین دلیل ستاد تشکیلات نوروزی باید از همین حالا شکل بگیرد تا به بهترین شیوه ممکن از میهمانان نوروزی پذیرایی شود.

وی به ابلاغ وظایف دستگاه های خدمات رسان در ستاد اجرایی خدمات سفر، خاطرنشان کرد: تشکیل 10 کمیته در این ستاد به تصویب رسیده و وظایف نیز مشخص شده است.

سروش مقدم افزود: کمیته خدمات حمل و نقل به ریاست اداره کل حمل و نقل و پایانه‌ها، کمیته امدا و نجات به ریاست جمعیت هلال احمر، کمیته خدمات انتظامی، ترافیک و امنیت شهری به ریاست فرماندهی نیروی انتظامی، کمیته هماهنگی امور شهرداری‌ها و دهیاری ها به ریاست دفتر امور شهری استانداری، کمیته اسکان و رفاه و کمیته تبلیغات و اطلاع رسانی به ریاست میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، کمیته نظارت و تنظیم بازار به ریاست صنعت، معدن و تجارت، کمیته ارزیابی عملکرد و رسیدگی به شکایات به ریاست معاون عمرانی استانداری، کمیته خدمات بهداشتی و محیط زیست به ریاست دانشگاه علوم پزشکی، کمیته برنامه ریزی و آمار  به ریاست استانداری و کمیته اسکان فرهنگیان تشکیل شده است.

وی با بیان اینکه کمیته اسکان بر عهده شهرداری همدان خواهد بود، گفت:  مدیریت کمیته اسکان شهرستان‌ها نیز بر عهده آموزش و پرورش خواهد بود.

سروش مقدم به برگزاری نمایشگاه بین المللی گردشگری از ۲۷ تا ۳۰ بهمن ماه در تهران اشاره کرد و افزود: دستگاه ها و نهادهای بخش خصوصی در صورت تمایل به مشارکت در این نمایشگاه، برنامه‌ریزی‌ها را آغاز کنند.

شهر لالجین کاندیدای شهر خلاق جهان می‌شود

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان همدان همچنین تصریح کرد: در راستای تصویب معرفی شهر خلاق یونسکر در سال 2015، دو شهر اصفهان و تبریز به عنوان شهرهای خلاق کشور انتخاب شدند که در سال ۲۰۱۶ نیز شهر لالجین کاندیدای ثبت شهر خلاق در یونسکو است.

وی با بیان اینکه پرونده این شهر تا پایان دی ماه تشکیل و به یونسکو ارسال خواهد شد، خاطرنشان کرد: برای معرفی یک شهر به عنوان شهر خلاق، نمادها باید تغییر کنند لذا نمادها و المان‌های شهر لالجین نیز باید رنگ و بوی صنایع دستی به خود بگیرد.

سروش مقدم اظهار داشت: باید تبادلات و ارتباطاتی بین شهرهای خلاق جهان برای فراهم کردن شرایط ویژه در لالجین در راستای تبدیل شدن به کاندیدای شهر خلاق، برقرار شود.

وی با اشاره به اهمیت ایجاد دهکده صنایع دستی در لالجین، اظهار داشت: تمهیدات لازم در خصوص راه اندازی منطقه نمونه و ویژه گردشگری در شهر  لالجین باید اندیشیده شود.

ریحان سروش مقدم به تصویب دو مصوبه در سازمان میراث فرهنگی کشور اشاره و تصریح کرد: بر اساس این مصوبات، مقدمات برای برگزاری جشنواره بین المللی در شهر لالجین فراهم خواهد شد.

احتمال برگزاری جشنواره بین المللی سفال در همدان

وی با بیان اینکه برگزاری این جشنواره با تبدیل شدن لالجین به عنوان پایتخت سفال جهان، تحکیم خواهد شد، گفت: در صورت حمایت و همکاری دستگاه های استانی و برخی نهادهای کشور، اولین جشنواره بین المللی سفال در سال آینده با حضور کشورهای مختلف جهان در همدان برگزار خواهد شد.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان همدان به دیگر مصوبه سازمان میراث فرهنگی اشاره کرد و افزود: برگزاری جشنواره فیلم با محوریت میراث فرهنگی نیز دیگر مصوبه ای است که مورد موافقت رئیس سازمان میراث فرهنگی کشور قرار گرفته و در صورت فراهم شدن شرایط در سال 2017 برگزار خواهد شد.

وی ابراز امیدواری کرد که جشنواره سفال از سال آینده و جشنواره فیلم از سال ۲۰۱۷ برگزار شود.

سروش مقدم در ادامه یادآور شد: در سال ۲۰۱۷ یکی از آثار استان همدان از بین ظرفیت هایی همچون غار علیصدر، مجموعه دستکند ارزانفود و روستای ورکانه و تپه هگمتانه برای ثبت در فهرست میراث طبعیی و فرهنگی یونسکو معرفی خواهد شد.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان همدان با بیان اینکه میراث فرهنگی بار سنگین توسعه استان را بر روی دوش خود احساس می کند، خاطرنشان کرد: این نهاد برای تقویت نیاز به حمایت دارد و نیابد به گونه‌ای عمل شود که این نهاد تضعیف شده و به حاشیه برود.

سروش مقدم همچنین تصریح کرد: میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری همدان به عنوان فضایی پر ظرفیت باید مورد حمایت قرار بگیرد تا بتوان از سرمایه ها و ظرفیت ها به بهترین شکل بهره گرفت.

کلنگ هتل 5 ستاره در همدان به زمین می خورد

وی با اشاره به راه اندازی مجموعه اقامتی در بلوار کولاب همدان یادآور شد: تفاهم نامه ساخت این هتل در همایش بین المللی سرمایه گذاری منعقد شد که این هتل پنج ستاره در کنار هتل شادی واقع در بلوار ارم ساخته خواهد شد.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان همدان با بیان اینکه منابع سرمایه گذاری هتل کولاب توسط سرمایه گذار از کانادا انتقال داده می شود، گفت: بر اساس طرح تهیه شده، مساحت این هتل سه هزار و 600 مربع است که روبه‌روی باغ موزه دفاع مقدس قرار گرفته است.

سروش مقدم ادامه داد: بر اساس مطالعات زیست محیطی و زیربنایی، این هتل با حداقل سطح اشغال تمام شرایط یک هتل پنج ستاره را دارد.

وی همچنین تصریح کرد: این هتل با سه طبقه زیر زمین، یک طبقه همکف و شش طبقه روی آن تمام نیازها را تأمین می‌کند.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان همدان گفت: 30 متر ارتفاع برای این هتل در نظر گرفته شده است.

سروش مقدم در بخش دیگری از سخنان خود به بررسی طرح واگذاری کمپ گردشگری گیان به شهرداری گیان اشاره کرد و افزود: با توجه به اینکه متقاضی جدی برای سر و سامان بخشیدن به گیان وجود ندارد، پیشنهاد می‌شود که مدیریت این منطقه به مدت یک سال به صورت آزمایشی به شهرداری گیان واگذار شود.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان همدان نیز در این کارگروه با بیان اینکه در استان جز در گیان، منطقه جنگلی وجود ندارد، گفت: این منطقه به عنوان ذخیره گاه جنگلی و حفاظت شده، ثبت شده است و باید حفاظت شود.

محمدرضا همتی اظهار داشت: در طول سال‌های اخیر، جنگل کاری در منطقه گیان از ۲۰۰ هکتار به ۷۵۰ هکتار افزایش یافته است.

وی ادامه داد: بارها به شهرداری گیان اعلام شده که طرح خود را برای مدیریت این منطقه ارائه دهد همانطور که جنگل منطقه حیدره نیز بر اساس طرح ارائه شده از سوی شهرداری همدان به مدت سی سال به شهرداری واگذار شده است.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه کردن