Back شما اینجا هستید: صفحه اصلی خبر گردشگری کشف معبد دو هزار و 300 ساله نهاوند یک میلیارد تومان آب می‌خورد

کشف معبد دو هزار و 300 ساله نهاوند یک میلیارد تومان آب می‌خورد

b_150_150_16777215_00_images_laodise.jpgرئیس اداره میراث فرهنگی و گردشگری شهرستان نهاوند گفت: برای ادامه عملیات حفاری و کشف نهایی معبد لائودیسه شهرستان نهاوند 10 میلیارد ریال اعتبار نیاز است.

به گزارش "همدان نیوز،" محسن جانجان افزود: برای کشف معبد لائودیسه از سال 84 تاکنون 2 مرحله عملیات گمانه زنی به سرپرستی دکتر رهبر، استاد دانشگاه تهران انجام گرفت که ادامه آن به علت تراکم منازل مسکونی میسر نشد.

وی در خصوص نتایج حاصل از گمانه زنی های صورت گرفته در منطقه دوخواهران این شهرستان افزود: طی گمانه ‌زنی‌ های انجام گرفته آثاری از دوره سلوکیان کشف شد اما تراکم خانه ‌ها و خیابان ‌های منطقه امکان گمانه‌ زنی بیشتر را نداد با این وجود کشف مقادیری سفال دوره سلوکیان و 11 سکه نقره دوره اشکانی توسط هیات باستان شناس نشان داد که معبد در این منطقه واقع شده است .

جانجان ادامه عملیات حفاری و کشف نهایی معبد را نیازمند اعتبارات لازم برای خرید چند منطقه مسکونی دانست و گفت: از آنجا که وجود معبد در بین بافت فرسوده منطقه قرار دارد لازم است اعتبار مورد نیاز برای خرید چند خانه و ادامه حفاری آن در نظر گرفته شود .

وی افزود: در این راستا با برآوردهای صورت گرفته مبلغ 10 میلیارد ریال اعتبار مورد نیاز است که اختصاص آن از سوی مسئولان مربوطه می تواند به کشف یکی از قدیمی ترین آثار تاریخی موجود در منطقه بینجامد و باعث شکوفایی شهر نهاوند شود.

جانجان همچنین به ضرورت تعیین تکلیف نهایی وضعیت معبد اشاره کرد و گفت: با توجه به اقداماتی که طی چند مرحله عملیات حفاری و گمانه زنی در منطقه انجام شده ، لازم است این بنای تاریخی تعیین تکلیف شده و از سوی دیگر نیز وضعیت منازل مردمی که در حاشیه این بنا زندگی می کنند مشخص و نهایی شود./ ایرنا

گفتنی است سلوکیان از 312 تا 64 سال پیش از میلاد مسیح در ایران حکومت می کردند.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه کردن