Back شما اینجا هستید: صفحه اصلی یادداشت فراز یا فرود ورزش استان همدان با انتصاب جهانشیر

پیش داوری نکنیم؛
فراز یا فرود ورزش استان همدان با انتصاب جهانشیر

در سیستم اداری و اجرایی امروز تغییرات مدیریتی خواه از پیش اعلام شده و خواه ناگهانی و به صورت کاملا غافلگیرکننده، رویکردی مرسوم و قابل پیش‌بینی است و در هر مقطع زمانی این احتمال می‌رود که مدیری با عملکرد مثبت یا منفی از پست و مقام خود کنار گذاشته شود.

در هفته گذشته شاهد تغییر مدیرکل ورزش استان همدان بودیم؛ اتفاقی که شاید از چندی پیش بخش عظیمی از جامعه ورزش استان انتظارش را داشتند و این اتفاق خیلی هم غیرمترقبه‌ نبود.

البته همواره تاکید بر این است که شان و احترام افراد در تغییرات مدیریتی حفظ شود و با رعایت اخلاق و اطلاع قبلی، تغییرات اعمال گردند و هرگز موافق تغییر ناگهانی و بدون اطلاع قبلی نیستیم که این کار با اصول اخلاق حرفه‌ای کاملا در منافات است.

در بخش اولیه این یادداشت قصد داریم مروری بر وضعیت ورزش استان همدان در سالهای اخیر داشته باشیم؛ از جایی که نگارنده در خاطر دارد سکان مدیریت ورزش استان در دستان مدیرانی چون کیومرث هاشمی، دادویی، برانوش نیک‌بین، احمد گواری، سیدعبدی افتخاری و رسول منعم دست به دست چرخیده است.

در این بین ورزش استان پستی و بلندی‌های زیادی را پشت سر گذاشته و در دوره هر مدیر شاهد اتفاقات تلخ و شیرین بسیاری در سطح ورزش استان بوده‌ایم. ضمن اینکه برخی مدیران دوران مدیریتی طولانی‌ و برخی دیگر فرصت کوتاهتری را برای ارائه برنامه‌ها و توانمندی‌های خود داشته‌اند.

کارنامه نیک‌بین و افتخاری رنگین‌تر از سایر مدیران گذشته
آنچه از مدیران گذشته در دوره مورد اشاره و نوع عملکرد ایشان به صورت کارنامه‌ای قابل قبول در ذهن باقی مانده است؛ بیشتر شامل تلاش‌ها و پشتکار مثال زدنی برانوش نیک‌بین به عنوان یک مدیر جوان در آن مقطع زمانی و کارنامه موفق سیدعبدی افتخاری در دوره حدود 8ساله مدیریت بر ورزش استان بود که بارها و بارها در مقالات مختلف توسط جامعه مخاطب حوزه ورزش استان به آن‌ها پرداخته شده و دیگر در این یادداشت نیازی به تکرار مکررات نیست. هرچند مخالفانی نیز بر عملکرد این مدیران قلم‌های سائیده و نکاتی را ذکر کرده‌اند که به هر ترتیب این امر کاملا طبیعی است که هر مدیر در هر جایگاهی مخالفان و موافقانی داشته باشد.

اما در مورد آخرین مدیر دستگاه ورزش پیش از حضور محسن جهانشیر که به تازگی سکاندار هدایت کشتی به گل نشسته ورزش استان همدان شده، به ذکر یک جمله از ایشان در آئین تکریم اشاره می‌کنیم؛ رسول منعم در آئین تکریم خود اظهار داشت که من در حد توانم برای ورزش استان وقت و انرژی صرف کردم که ما نیز به نوبه خود از زحمات ایشان تشکر می‌کنیم و تاکید بر این داریم که توان، درایت، قدرت مدیریت و ریسک‌پذیری ایشان برای راهبرد و هدایت ورزش استان همدان کافی نبود و چه بسا اگر حمایت‌های برخی از افراد ذینفوذ استان از ایشان نبود، ناچار بود تا بسیار زودتر از این‌ها با صندلی مدیریت ورزش و جوانان استان همدان خداحافظی کند.

به هر ترتیب بعد از تغییر استاندار همدان و تصمیمات متخذه در وزارت ورزش و جوانان مقرر شد تا محسن جهانشیر به عنوان مدیرکل جدید ورزش و جوانان استان همدان جانشین رسول منعم شود که این انتصاب را با دو رویکرد مورد بررسی قرار خواهیم داد.

پیش داوری نمی‌کنیم!
نکته مهمی که در ابتدای این بخش از یادداشت بر آن تاکید داریم اینکه هرگز قصد پیش‌داوری نداریم و اعتقاد بر این داریم که باید فرصتی را برای مدیر جدید که با هر مکانیزیمی انتخاب و روانه استان همدان شده، قائل شویم تا پس از مشاهده عملکرد وی در موردش تصمیم‌گیری کرده و در جهت اعتلای ورزش استان همدان موضع خود را تعیین نمائیم.

ابتدا اینکه با توجه به فرصت حدودا دو سال و نیم باقی‌مانده از عمر کاری دولت تدبیر و امید معتقد بر این هستیم که انتصاب مدیرغیربومی به نوعی فرصت سوزی محسوب می‌شود و تا فردی ناآشنا به ظرفیت‌ها و شرایط ورزش استان همدان بخواهد در این فضا جا بیافتد و با محیط کاری خود به طور کامل آشنا شود، عمر دولت به پایان رسیده و قطعا با تغییر دولت و به تبع آن وزیر ورزش و جوانان، مدیرکل استانها نیز تغییر خواهند کرد و در این مقطع نسبتا کوتاه خروجی خاصی حاصل ورزش استان همدان نخواهد شد و چه بسا در این شرایط، همان ظرفیت و توان محدود رسول منعم برای هدایت ورزش استان کارآمدتر واقع می‌شد.
از طرفی دیگر می‌توان این امیدواری را داشت که جهانشیر به مانند سیدعبدی افتخاری، از همان ابتدا پرفروغ و موفق ظاهر شده و تاثیرات بسزایی را عملکرد کلی دستگاه ورزش استان همدان بگذارد؛ در شرایطی که به سبب نگاه‌های توام با تبعیض به هیئت‌های مختلف ورزشی بسیاری از علاقمندان به ورزش خود را کنار کشیده یا با دلسردی و باری بر هر جهت مسئولیت خود را در هیئت‌ها دنبال کرده و برای رسیدن به پایان دوره کاری خود روزشماری می‌کنند، دمیدن روح تازه به کالبد ورزش استان در فضای فعلی، کاری بزرگ و در عین حال سخت است که امیدواریم جهانشیر با انگیزه‌ای که دارد، از پس این مسئولیت برآید و با جذب اعتبارات لازم، توجه هر چه بیشتر به زحمت‌کشان ورزش و برنامه‌ریزی مدون، بتواند ورزش استان همدان را دوباره احیاء نماید.

رویکردهای مدیرکل جدید در برخورد با جامعه ورزشی استان همدان نیز از جمله مواردی است که می‌تواند نقش بسزایی در موفقیت یا عدم موفقیت جهانشیر داشته باشد؛ اگر او مانند اقلیم زادگاهش که در جنوب استان از آب و هوای گرم و کویری و در شمال استان از آب و هوای سرد و کوهستانی برخوردار است، بدانند و بتواند که در موقیعت‌های مختلف مانند افراد سرد و گرم چشیده حوزه ورزش، پخته عمل کند، قطعا بخش زیادی از راه موفقیت در فضای عمومی ورزش استان را طی کرده است.

بر اساس آنچه گفته شد، مدتی را صبورانه اقدامات و برنامه‌های دستگاه ورزش استان را رصد و دنبال می‌کنیم تا پس از طی مقطع زمانی مناسب، بتوانیم در مورد این انتصاب و منافع یا مضرات احتمالی آن برای استان در فضایی کاملا منصفانه و عادلانه  قضاوت کنیم.

علی ثقفی - مدیرمسئول

 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه کردن