Back شما اینجا هستید: صفحه اصلی یادداشت حیدری مقدم مدیری متفاوت از مدیران گذشته

نگاهی به مدیریت و تغییرات مدیریتی در دانشگاه علوم پزشکی همدان
حیدری مقدم مدیری متفاوت از مدیران گذشته

b_150_150_16777215_00_images_news_news5_heydari_moghadam1.jpgشش سال از دوران ریاست حبیب اله موسوی بهار بر ریاست دانشگاه گذشت؛ سالهایی که برخلاف ادعای او مبنی بر آرامش در دانشگاه با تنش‌های زیادی همراه بود و شاید بخش آرام دوران مدیریتی او را بتوان به سکون و ایستایی تعبیر کرد.

در باب نحوه مدیریت و دوران حضور موسوی بهار که انتصابش به عنوان مدیری اصلاح طلب اما در ماه‌های پایانی دولت احمدی‌نژاد صورت گرفت، بحث و صحبت زیاد است که شاید در مجال این یادداشت نباشد اما آنچه بدهی است هر فردی در جایگاه مدیریتی ضعف‌ها و نقاط قوتی دارد که در تشریح کلی وضعیت مدیریت در دانشگاه‌های علوم پزشکی سراسر کشور، با توجه به انتصاب‌های اغلب سیاسی و آن هم از میان پزشکان متخصص و اعضای هیئت علمی که بیشتر ایشان فاقد تجربه و سواد مدیریتی هستند، نمی‌توان خیلی انتظار رویکرد مدبرانه و اصولی بر پایه‌های بنیادین علم مدیریت را در سیستم اداری و اجرایی تحت هدایت ایشان داشت.

نگاه اقتصادی به شغل پزشکی در جامعه امروز و نیم نگاه همیشگی فعالان این عرصه به اتاق عمل و تا حدی هم مطب که از آنها وجوه قابل توجهی نصیب پزشکان امروزی که با طبیبان گذشته تفاوت‌های زیاده پیدا کرده‌اند، جهت مشارکت در پروژه‌های اقتصادی از جمله ساخت و ساز، کشت و زرع و ... می‌نماید و همین مساله و درگیری‌های مختلف ذهنی در کنار فعالیت‌های همزمان آموزشی باعث می‌شود که وقتی ایشان در جایگاه‌های مدیریتی قرار می‌گیرند، نتوانند تمرکز لازم و وقت کافی را برای پرداختن به مباحث مدیریتی صرف نمایند.

از سوی دیگر نداشتن تجارب لازم در حوزه‌های مدیریتی و نشستن یکباره از پشت تریبون کلاس درس و میز مطب و درمانگاه بر اریکه ریاست بدون طی مدارج و عدم رشد سلسله مراتبی، منجر به بروز و ظهور ضعف‌های پنهان و آشکار بسیاری در انجام وظابف محوله، تزلزل و تاثیرپذیری در تصمیم‌گیری‌ها و ... می‌گردد.

فارغ از همه مواردی که گفته شد، این روزها شاهد اتفاقی فرخنده در دانشگاه علوم پزشکی ابن سینا همدان هستیم؛ فردی به عنوان سرپرست ریاست دانشگاه معرفی شده که بسیاری از این معایب و ضعف‌ها را ندارد.

دکتر رشید حیدری مقدم به سبب شاخه تحصیلی و تحصیلاتش دل در گرو اتاق عمل و دریافت کارانه‌های بیمارستانی ندارد، به همین سبب بیشتر وقت و تمرکزش روی جایگاه مدیریتی‌اش خواهد بود؛ او در دانشگاه علوم پزشکی همدان عهده‌دار تصدی مدیریت و معاونت‌های مختلفی بوده و با کوله‌باری از تجربه، با ارتقاء پله به پله، اکنون عهده‌دار این سمت شده است.

وی به سبب سالها تجربه در معاونت توسعه مدیریت و منابع دانشگاه، به مسائل مالی و اداری اشراف کامل دارد و به عنوان مثال نیاز نیست تا مدتها برایش کلاس آموزشی گذاشته شود تا یاد بگیرد موافقت نامه چیست و با تخصیص چه تفاوتی دارد!

حیدری مقدم که چند سال است به عنوان قائم مقام در خیلی جاها حتی فراتر از موسوی بهار ورود پیدا کرده و اشرافیت کاملی بر امور مختلف دانشگاه دارد، به زیر و بم مسائل دانشجویی، پشتیبانی، بهداشت، درمان و آموزشی کاملا مسلط است و کسی نمی‌تواند با مشاوره غلط و مغرضانه روی تصمیم‌گیری‌های او تاثیر بگذارد.

او در دولت تدبیر و امید در سه معاونت از هفت معاونت دانشگاه ایفای نقش کرده و به خوبی بر نقاط ضعف و قوت سیستم احاطه دارد.

از همه اینها مهمتر چیزی که این روزها باعث خرسندی جامعه دانشگاهی از روی کار آمدن دکتر حیدری مقدم شده، حسن برخورد و رفتار مناسب فردی و اجتماعی اوست؛ کمتر کسی در دانشگاه در طی سالیان متمادی حضور وی در سمت‌های مختلف، شاهد بدخلقی یا رفتارهای توام با بی‎‌احترامی، غرور و ... از او بوده است.

این تغییر را به فال نیک می‌گیریم و امیدواریم دکتر حیدری مقدم منشا خدمات ارزنده‌ای به ساکنان پایتخت تاریخ و تمدن ایران اسلامی باشد.

 

علی ثقفی - مدیر مسئول همدان نیوز

 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه کردن