Back شما اینجا هستید: صفحه اصلی گزارش اندک‌اندک؛ زباله‌گردها

اندک‌اندک؛ زباله‌گردها

b_150_150_16777215_00_images_Zobalegard013.jpg

عده‌ای از زباله گردها به دلیل مشکلات اقتصادی و نداشتن شغل مناسب تن به این کار داده‌اند و خطراتش را جان خریده‌اند، اما نگرانی اینجاست که تغییرات معنادار جنسیت و سن زباله‌گردها زنگ‌خطر را برای جامعه به‌صدا درآورده است.

به گزارش "همدان‌نیوز"، یک جامعه برای پایداری و پیشرفت، به اقتصادی سالم و پویا نیاز دارد اقتصادی که بتواند سبب تولید ثروت در جامعه شده و رفاه اجتماعی را برای مردم خود به ارمغان آورد.
 اصلی که استان همدان از آن بی‌بهره بوده و همین واقعیت تلخ سبب بروز مشکلات اقتصادی و اجتماعی حادی مانند افزایش زباله گردی در شهر شده است.
زباله گردانی که این بار نه در هیبت مردانه بلکه با چهره‌ای زنانه و با دستانی عمدتاً محروم از کمک‌های مالی توسط دستگاه‌های خدمت رسان در حوزه اجتماعی به دنبال لقمه نانی، سطل‌های بزرگ زباله رو زیرورو می‌کنند تا شاید روزی آغشته به هزار و یک بیماری خود را کسب کنند. ناهنجاری بزرگی که این روزها چهره دارالمؤمنین همدان را خراشیده است.
این مسئله به‌منظور بررسی این مشکل و تنویر افکار عمومی جامعه از برخی نهادهای مربوطه در همدان پیگیری شد که پاسخ آنها به شرح ذیل است:
مسئول روابط عمومی کمیته امداد امام خمینی(ره) همدان درباره برنامه‌های این نهاد برای یاری‌رساندن به این قشر از جامعه اظهار داشت: ما بسیاری از این افراد را شناسایی کرده و تلاش کردیم آنها را تحت حمایت خود قرار دهیم اما نپذیرفتند.
وی بیان کرد: ما به این قشر از جامعه که مشغول به زباله گردی هستند پیشنهاد دادیم از ظرفیت کمیته امداد و تسهیلات این مجموعه برای ورود به شغلی دیگر استفاده کرده و این کار را به دلیل آسیب‌هایی که دارد رها کنند اما آنها نپذیرفتند چراکه معتقدند درآمد روزانه آنها از زباله گردی بیشتر از دیگر مشاغل است.
بنیامین یاری درباره وضعت زنان زباله گرد در شهر همدان نیز افزود: تاکنون ما یک خانواده را شناسایی کرده و پیگیر وضعیت آنها هستیم اما آنها نیز به دلیل اعتیاد اعضای خانواده و البته درآمد بالایی که از زباله گردی در مناطق برخوردار شهر کسب می‌کنند حمایت و کمک ما را نپذیرفتند.
معاون خدمات شهری شهرداری همدان نیز درباره دلایل افزایش زباله گردها در همدان عنوان کرد: متأسفانه افزایش مشکلات اقتصادی در همدان، مقرون‌به‌صرفه بودن زباله گردی و درآمد بالایی که افراد از این طریق کسب می‌کنند سبب شده تعداد افراد زباله گرد در شهر همدان افزایش یابد.
وی بابیان اینکه قانون مشخصی برای زباله گردها و نحوه برخورد با آنها وجود ندارد گفت: در حال حاضر این افراد توسط سازمان مدیریت پسماند شهرداری همدان ساماندهی شده و زیر نظر این مجموعه فعالیت می‌کنند.
وحید علی ضمیر افزود: درگذشته یک پیمانکار مسئولیت ساماندهی و رسیدگی به امور زباله گردها را بر عهده داشت اما به دلیل بروز مشکلاتی فعالیت این پیمانکار متوقف‌شده بود که خوشبختانه بار دیگر فعالیت خود را آغاز کرده و به‌زودی وضعیت زباله گردها سروسامان می‌گیرد.
وی با اعلام اینکه در حال حاضر 4 یا 5 زباله گرد زن شناسایی‌شده‌اند که در حال فعالیت هستند، بیان کرد: طبق برنامه‌ریزی جدید ما فعالیت زباله گردهای زن در همدان ممنوع خواهد شد و این افراد نیز به کارگاه‌های تولیدی که به مشاغل متناسب با شرایط زنان اشتغال دارند معرفی می‌شوند تا معاش آنها از مسیری سالم و مناسب تأمین شود.

معاون اجتماعی ناجای همدان نیز گفت: طبق قانون نیروی انتظامی تنها در صورتی می‌تواند در مسئله‌ای مداخله کند که جرمی رخ‌داده باشد به همین دلیل ما نمی‌توانیم در مسئله زباله گردی ورود کنیم مگر اینکه جرم یا به بزهی رخ دهد.
 وی تصریح کرد: برخی از زباله گردها معتادان متجاهر هستند که این افراد در مراحل مختلف از سطح شهر جمع‌آوری‌شده و به مراکز ماده 15 و 16 ارجاع داده می‌شوند تا اعتیاد خود را در این مراکز ترک کنند.
حسین بشری اظهار داشت: درصورتی‌که اهالی یک محل یا یک منطقه نسبت به حضور زباله گردها به‌ویژه زباله گردهای زن شکایتی داشته باشند باید به مراجع قضایی مراجعه کنند و شکایت خود را به ثبت برسانند آن‌وقت اگر مرجع قضایی دستوری مبنی بر جمع‌آوری زباله گردها صادر کند نیروی انتظامی برابر با قانون اقدام می‌کند.
عده‌ای از زباله گردها به دلیل مشکلات اقتصادی و نداشتن شغل مناسب در این عرصه فعالیت می‌کنند و خطرات این کار مانند ابتلا به انواع بیماری‌های پوستی و عفونی را به جان می‌خرند کما اینکه این کار سبب کاهش منزلت اجتماعی آنها در جامعه نیز می‌شود.
این شرایط برای زنان زباله گرد سخت‌تر است چون علاوه بر مشکلات موجود امنیت اخلاقی و روانی آنها از سوی افراد سودجو نیز به خطر می‌افتد، بنابراین این دسته از افراد لازم است موردحمایت دستگاه‌های اجتماعی و خیریه‌ها قرار گیرند تا با ورود به شغلی دیگر امنیت مالی، اخلاقی و روانی آنها تأمین شود.
اما عده‌ای دیگر از زباله گردها افرادی هستند که با جست‌وجو در انبوهی از زباله‌ها به دنبال کسب درآمد بیشتر از طلای کثیف هستند. این افراد اگرچه با رضایت وارد این کارشده‌اند و زباله گردی را شغل خود محسوب می‌کنند اما از خطر بیماری‌های عفونی و پوستی در امان نیستند و لازم است مسئولان مربوطه برای ساماندهی و آموزش آنها خطرات فعالیت در این عرصه را برای آنها کاهش دهند.
این موضوعات تاکنون از سوی مسئولان استان همدان آن‌طور که بایدوشاید موردتوجه قرار نگرفته است و حتی در مواردی این بی‌توجهی سبب بروز برخی اتفاقات و جریحه‌دار شدن احساسات جامعه شده است./ تسنیم

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه کردن