Back شما اینجا هستید: صفحه اصلی گزارش استقبال سرد همدانی‌ها از طرح اقدام ملی مسکن

استقبال سرد همدانی‌ها از طرح اقدام ملی مسکن

b_150_150_16777215_00_images_maskan58.jpg

در حالی چهار هزار و ۴۶۷ نفر در شهرهای کمتر از ۱۰۰ هزار نفر جمعیت استان همدان در طرح اقدام ملی مسکن ثبت‌نام کرده‌اند که از این تعداد سه هزار و ۵۰۹ نفر واجد شرایط معرفی شده اما تنها ۵۳۲ متقاضی وجه اولیه را واریز کرده‌اند تا این نسبت بار دیگر کم‌رنگ شدن اعتماد مردم به طرح‌های دولت را نمایان کند.

به گزارش "همدان‌نیوز"، طرح اقدام ملی مسکن توسط دولت و باهدف افزایش تولید مسکن و پاسخ به نیاز جامعه برای خانه‌دار کردن بی‌خانمان‌ها مطرح شد به‌طوری‌که به‌واسطه استارت زدن اجرای این طرح ثبت‌نام‌ها به‌صورت استان به استان انجام و هر استانی که ازلحاظ تأمین زمین آماده‌تر بود سریع‌تر به این طرح پیوست.
در قالب طرح اقدام ملی مسکن قرار است ۴۰۰ هزار واحد مسکونی در کشور ساخته شود که از این تعداد ۲۰۰ هزار واحد در شهرهای جدید، یک‌صد هزار واحد در بافت‌های فرسوده شهری و یک‌صد هزار واحد در شهرهای کوچک ساخته می‌شود.
طرح اقدام ملی مسکن در استان همدان با حدود ۱۹ هزار ثبت‌نام روبه‌رو شد اما در نهایت از بین ۱۴ هزار و ۵۰۰ متقاضی واجد شرایط تنها شش هزار متقاضی برای تکمیل ثبت‌نام و واریز وجه اقدام کردند که در بین آن‌ها ۵۳۲ متقاضی در شهرهای زیر یک‌صد هزار نفر استان همدان در این طرح ثبت‌نام کرده‌اند.
اما عملیات اجرایی طرح اقدام ملی مسکن که به‌صورت هم‌زمان در استان‌های کشور آغاز شد بنیاد مسکن به نمایندگی از وزارت راه و شهرسازی اجرای طرح اقدام ملی مسکن در شهرهای زیر ۱۰۰ هزار نفر جمعیت را عهده‌دار شد.
بر همین اساس خبرنگار ما برای بررسی وضعیت اقدامات انجام‌شده در راستای اجرای این طرح پیگیر تهیه گزارشی شده و در این گزارش با مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان همدان به گفتگو نشسته است که مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان همدان گفت: در طرح اقدام ملی مسکن، مسؤولیت ساخت مسکن هشت شهر زیر یک‌صد هزار نفر استان همدان شامل اسدآباد، بهار، تویسرکان، جورقان، سرکان، کبودرآهنگ و نهاوند به بنیاد مسکن انقلاب اسلامی سپرده‌شده است.
حسن ظفری با اشاره به اینکه سهمیه سال جاری طرح اقدام ملی مسکن یک هزار و ۳۶۰ فقره است، گفت: درمجموع چهار هزار و ۴۶۷ نفر در سامانه این طرح از این شهرها ثبت‌نام کرده‌اند که سه هزار و ۵۰۹ متقاضی حائز شرایط تشخیص داده شدند که از این تعداد ۵۳۲ متقاضی واریزی ۴۰ میلیون تومان را به بانک مسکن داشتند.
وی در ادامه با اشاره به اینکه برابر با پیشرفت فیزیکی ساخت، متقاضیان بقیه مبلغ را باید به‌حساب بانک واریز کنند، عنوان کرد: از این تعداد ۳۷۷ نفر متعلق به نهاوند با بیشترین تعداد، ۷۳ نفر بهار، ۵۳ نفر اسدآباد، ۱۷ نفر تویسرکان، ۱۷ نفر جورقان، دو نفر سرکان و سه متقاضی کبودرآهنگ است.
ظفری بابیان اینکه راه و شهرسازی مسئول تأمین زمین برای بنیاد مسکن انقلاب اسلامی است، افزود: ازاین‌بین تنها اسدآباد است که وضعیت زمین ۲۴ متقاضی ساماندهی شده و به بقیه متقاضیان حدود ۲۸ متقاضی هنوز زمین تخصیص داده نشده است.
مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان همدان عنوان کرد: پروژه‌ها در دو قالب انبوه‌سازی و گروه ساخت اجرا می‌شود که انبوه‌سازان و پیمانکاران با نظارت بنیاد مسکن انقلاب اسلامی کار را انجام می‌دهند و در گروه ساخت هم زمین توسط بنیاد در اختیار گروه‌های دو نفره و چندنفره برابر طرح تفصیلی قرار داده می‌شود و با اخذ وام بانکی مبادرت به ساخت واحد مسکونی می‌کنند.

پی‌کنی پروژه ۱۲۰ واحدی همدان انجام‌شده است
ظفری با اعلام اینکه در حال حاضر پی‌کنی پروژه ۱۲۰ واحدی همدان انجام‌شده است، گفت: پروانه و تجهیز کارگاه پروژه ۳۶۰ واحدی نهاوند نیز اخذشده و پیش‌بینی می‌شود تا قبل از پایان سال بخشی از تأسیسات اجرایی شامل فونداسیون و اسکلت و پارکینگ طبقه اول به اتمام برسد.
وی با تأکید بر اینکه تمام مراحل کار با نظارت بنیاد مسکن انقلاب اسلامی انجام می‌شود، اظهار کرد: در حال حاضر به‌طور قطعی نمی‌توان قیمت مسکن را اعلام کرد و محاسبات به نرخ روز محاسبه می‌شود.
مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان همدان گفت: بر اساس اطلاعات و آمار وزارت راه و شهرسازی سالانه باید حدود یک‌میلیون واحد مسکونی تولید شود و تا زمانی که نیاز مسکن اجابت نشود قطع به‌یقین کاهش در قیمت مسکن مشاهده نمی‌شود.
ظفری با تأکید بر استفاده از ظرفیت انبوه‌سازان و تولیدکنندگان بخش خصوصی مسکن برای تولید مسکن، اظهار کرد: سیاست‌گذاری در بخش مسکن نیازمند برنامه‌ریزی و افزایش تولید است و این امر باید به دست متولی خودش انجام شود.
معاون مسکن و ساختمان راه و شهرسازی استان همدان نیز با اشاره به اینکه طرح اقدام ملی مسکن در آبان ماه ۹۸ کلید خورد، اظهار کرد: طی سه مرحله ثبت‌نام، حدود ۱۹ هزار نفر طی این طرح در استان همدان ثبت‌نام کردند که پس از بررسی شرایط قرار داده‌شده برای این طرح از بین این تعداد ۱۴ هزار و ۵۰۰ نفر واجد شرایط شناخته شدند که طی پیامکی به آن‌ها اطلاع داده شد.
مجید صالحی امیر به شروط طرح اقدام ملی مسکن اشاره کرد و افزود: از بین این تعداد ۶ هزار نفر در استان همدان مدارک را تکمیل و وجه اولیه به مبلغ ۴۰ میلیون تومان را واریز کرده‌اند.
وی عنوان کرد: برای اجرای این طرح در استان دو نوع کارگزار انتخاب‌شده به‌طوری‌که در شهرهای بالای یک‌صد هزار نفر کار به ستاد اجرایی فرمان امام(ره) سپرده‌شده که شامل شهرهای همدان و ملایر می‌شود و در شهرهای زیر یک‌صد هزار نفر اجرای امور به بنیاد مسکن انقلاب اسلامی واگذارشده است.
معاون مسکن و ساختمان راه و شهرسازی استان همدان عنوان کرد: راه و شهرسازی استان همدان، زمین را در اختیار قرار می‌دهد و این کارگزارها توسط پیمانکارانی که با آن‌ها قرارداد منعقد کرده‌اند وارد مرحله اجرایی می‌شوند.
صالحی امیر در ادامه سخنانش عنوان کرد: تاکنون یک هزار و ۵۰۰ نفر از متقاضیان با توجه به تاریخ تکمیل ثبت‌نام و واریز وجه اولیه معرفی‌شده‌اند.
وی گفت: زمین‌ها در همدان در کوی فرهنگیان، کوی شهید مدنی و کوی شهید بهشتی موسوم به تپه حاج شمسعلی تعیین‌شده که عملیات خاک‌برداری آن‌ها انجام‌شده و ارزش زمین‌ها یکسان است و با توجه به اولویت تاریخ تکمیل ثبت‌نام و واریز وجه به متقاضیان تحویل داده می‌شود.
معاون مسکن و ساختمان راه و شهرسازی استان همدان عنوان کرد: در طول مراحل کار به‌مرور درصدها از متقاضی گرفته می‌شود و این واحدها برای گروه درآمدی سه تا هفت‌در نظر گرفته‌شده است.
مهلت واریز وجه دیگر به پایان رسیده است
صالحی امیر با تأکید بر اینکه مهلت واریز وجه دیگر به پایان رسیده است، عنوان کرد: برای گروه‌های درآمدی یک تا سه نیز دولت شرایط ویژه‌ای برای تأمین مسکن قرار داده که بعداً اعلام می‌شود.
وی در پاسخ به این سؤال مبنی بر تأثیر ساخت این مسکن‌ها بر کاهش قیمت مسکن گفت: اینجا بحث عرضه و تقاضا مطرح است و هرچند عرضه توسط بخش خصوصی انجام می‌شود اما متأسفانه بازار مسکن تحت تأثیر افراد سودجو قرار می‌گیرد و گران‌تر از قیمت تمام‌شده عرضه می‌شود.
صالحی امیر اظهار کرد: اگر قیمت مسکن کنترل‌شده باشد به‌طورقطع تأثیر بسیاری در کاهش قیمت مسکن دارد و طرح اقدام ملی مسکن نیز پس از ساخته‌شدن واحدها بر قیمت‌ها تأثیر می‌گذارد که البته با طرحی که دولت برای تولید سالانه یک‌میلیون مسکن داده است در بلندمدت اثرات آن را می‌بینیم.
آنچه مسلم است به نظر می‌رسد دولت با طرح‌هایی که در حوزه مسکن داشته نتوانسته کاری از پیش ببرد و تنها عده‌ای از زوج‌های جوان را که قصد خانه‌دار شدن داشتند در بلاتکلیفی قرار داده و به‌نوعی با رشد سرسام‌آور قیمت مسکن در این سال‌ها، فرصت خانه‌دار شدن را از آن‌ها گرفته است ضمن اینکه استقبال نه‌چندان قابل‌توجه بی‌خانمان‌ها از شرکت در این طرح نیز تا حدی گویای بی‌اعتماد شدن مردم به طرح‌های اجرایی است هرچند امید می‌رود دولت در سال پایانی فعالیت خود لااقل با خانه‌دار کردن عده‌ای اعتماد مجدد را به مردم بازگرداند./ تحلیل بازار

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه کردن