Back شما اینجا هستید: صفحه اصلی گزارش سناریوی دنباله‌دار قاچاق تخم‌مرغ از همدان به عراق

سناریوی دنباله‌دار قاچاق تخم‌مرغ از همدان به عراق

سناریوی قاچاق تخم مرغ از همدان به عراق در حالی ادامه دارد که در استان همدان در سایه نظارت ضعیف تخم مرغ در شانه گرانی قرار گرفته و حتی تا هر عدد دو هزار تومان هم به فروش می رسد.

به گزارش "همدان نیوز"، اسفندماه سال گذشته بود که در گزارشی به بحث تخم مرغ در همدان و اثرات گرانی نهاده‌ها، روند کج‌دار و مریز صادرات به عراق و مواردی از این دست که مرغداری‌های همدان را با چالش روبرو کرده بود، پرداختیم.

این روند تا جایی پیش رفته بود که شاهد تعطیلی ۳۰ درصد مرغداری‌های بزرگ همدان بودیم ضمن اینکه مدیریت ناصحیح اوضاع، مردم را به سمت خرید فله‌ای تخم مرغ هدایت می کرد و حتی گاهی این ماده پروتئینی فاقد تاریخ مصرف بود و سلامت مردم را به خطر می‌انداخت.
حال در نیمه دوم سال ۱۴۰۰ باز هم همان آش و همان کاسه پا برجا است به نوعی که باز هم با افزایش قیمت ها، نامناسب بودن نظارت ها در این مسیر، بحث هایی چون ارسال تخم مرغ همدان به کشور عراق و حتی بحث هایی چون کسری سالیانه ۱۲۰۰ تن تخم‌مرغ در استان همدان روبرو هستیم.
داستان آنجا جدی تر شد که معاون برنامه ریزی و توسعه فرمانداری همدان از نظارت ضعیف اتحادیه بر بازار فروش تخم مرغ گفت و تاکید کرد: نظارت بر چرخه تامین و عرضه تخم مرغ باید به صورت همزمان توسط عاملان و بازرسان اتحادیه انجام شود.

برابر استانداردهای تعریف شده عرضه تخم مرغ با عناوین متنوع کیفی جهت بالا بردن قیمت مصرف کننده ممنوع است

یزدان آزرمی با تاکید بر اینکه همه اصناف و فعالان اقتصادی در شرایط خاص باید برای تعادل بخشی به بازار ذیل ضابطه های تنظیم بازار شهرستان قرار گیرند، بیان کرد: برابر استانداردهای تعریف شده عرضه تخم مرغ با عناوین متنوع کیفی جهت بالا بردن قیمت مصرف کننده ممنوع است.

وی با با اشاره به اینکه مصرف کننده در خرید کارتونی و شانه ای تخم مرغ متضرر شده و در عمل نرخ مصوب تنظیم بازار نیز رعایت نمی شود، عنوان کرد: فروش عامدانه تخم مرغ شکسته به مباشران فروش از سوی تولید کنندگان غش در معامله است.
اما به راستی آیا بازار متلاطم تخم مرغ و گران فروشی ها به ویژه در مغازه های محله ای در همدان خاتمه می یابد؟ در این مسیر چه موضوعی باعث این روند شده است؟ عامل این تلاطم ها چیست؟
حال با این تفاسیر در این راستا برآن شدیم تا با نگاهی به وضعیت بازار و گفتگو با خریداران، در ادامه گفتگویی نیز با محمد شهبازی مدیرعامل اتحادیه مرغداران تخم گذار استان همدان ترتیب دهیم که در ادامه متن این صحبت ها را می خوانید:
تخم مرغ دانه ای دو هزار تومان است
یکی از شهروندان همدانی در گفتگو با خبرنگار بازار با گلایه از نرخ بالای تخم مرغ و عدم نظارت بر بازار مطرح کرد: متاسفانه این روزها تخم مرغ هم لاکچری محسوب می شود چرا که قیمت تخم مرغ بسیار بالا رفته و هیچ نظارتی هم بر این روند نیست.
وی با بیان اینکه هم اکنون شاهدیم که تخم مرغ با شانه ۳۰ عددی برابر ۵۵ هزار تومان است، مطرح کرد: در مغازه ها تخم مرغ ها را دانه ای یک هزار و ۸۰۰ تا دو هزار تومان به فروش می رسانند.
وی با بیان اینکه این قیمت ها در حالی عنوان می شود که رسانه ها از تنظیم بازار تخم مرغ خبر می دهند، گفت: وضعیت در بازار همدان چندان مناسب نیست و قیمت ها متفاوت است.
نرخ مصوب تخم مرغ دانه ای ۱۴۰۰ تومان است
مدیرعامل اتحادیه مرغداران تخم گذار استان همدان نیز در گفتگو با خبرنگار بازار با اعلام اینکه تخم مرغ به اندازه کافی در فروشگاه و مراکز عرضه مستقیم تخم مرغ پخش و توزیع می شود، گفت: تخم مرغ های ریز و درشت بسیار است.
محمد شهبازی با بیان اینکه تخم مرغ به اندازه کافی در فروشگاه های عرضه مستقیم کالا موجود است، عنوان کرد: تخم مرغ ها با نرخ مصوب عرضه می شود.

وی قیمت هر کیلو تخم مرغ را ۱۸ هزار و ۸۵۰ تومان اعلام کرد و افزود: در تمامی فروشگاه ها عرضه مستقیم، تخم مرغ های ریز و درشت شانه ای بین ۴۰ و ۴۱ هزار تومان عرضه می شود و بسیار هم فراوان است.

هر دانه تخم مرغ برای مصرف کننده قیمتی برابر با یک هزار و ۴۰۰ تومان دارد

شهبازی با عنوان اینکه در هر شانه ۳۰ عدد تخم مرغ چیده می شود، اضافه کرد: هر دانه تخم مرغ برای مصرف کننده قیمتی برابر یک هزار و ۴۰۰ تومان است.
وی با اعلام اینکه تخم مرغ ها توسط خودرو های وانت از مراکز توزیع مستقیم برای فروش به سوپرمارکت های شهر حمل می شود، اضافه کرد: صاحبان سوپرمارکت ها تخم مرغ های شکسته را جدا می کنند و با مبلغ یک هزار و ۶۰۰ تومان به دست مصرف کنندگان می رسانند در حالی که نرخ مصوب آن چنان که مطرح شد، یک هزار و ۴۰۰ تومان است.
تولید ۳۰ تن تخم مرغ در استان همدان
مدیرعامل اتحادیه مرغداران تخم گذار استان همدان در ادامه این گفتگو با تاکید بر اینکه هزینه های حمل و نقل هم در قیمت تمام شده تخم مرغ تاثیرگذار است، عنوان کرد: در حال حاضر روزانه ۳۰ تن تخم مرغ در استان همدان تولید می شود که پس از تولید در مراکزی که سازمان بازرسی صنعت، معدن و تجارت تعیین کرده پخش و توزیع می شوند و زیر نظر این سازمان با قیمت مصوب به فروش می رسد.  

تعداد واحدهایی برای توزیع تخم مرغ در استان وجود دارد، کم است

شهبازی با اظهار اینکه در حال حاضر در واحدهای توزیع و پخش مستقیم تخم مرغ در استان براساس محاسبات انجام شده، تقریباً ۵۰ تن تخم مرغ عرضه می شود،  ابراز کرد: اما تعداد واحدهایی که جهت توزیع تخم مرغ در استان وجود دارد، کم است.

مدیرعامل اتحادیه مرغداران تخم گذار استان همدان در ادامه کمبود نهاده های دامی و هزینه های سرسام آور باربری ها را از جمله دلایل گرانی تخم مرغ اظهار کرد و گفت: در این راستا جایگزینی مرغ های جوان تر جای مرغ های پیر به دلیل هزینه های بالا بر قیمت تمام شده تخم مرغ اثرگذار است.  
وی ادامه داد: این مرغ ها که به جای مرغ های پیر در چرخه تولید قرار می گیرند تا به تولید برسند یک پروسه زمانی ۹۰ روزه را طی می کنند که در این راستا هر قطعه از این مرغ ها برای مرغداری‌ها مبلغ  یک صد هزار تومان آب می خورد و این هزینه های گزاف هم بر قیمت تمام شده تخم مرغ اضافه می شود.
قیمت تخم مرغ مناسب است!
شهبازی حقوق و بیمه کارگران، هزینه منابع انرژی از قبیل آب و برق را نیز از جمله دلایل افزایش قیمت تخم مرغ برشمرد و یادآور شد: ولی با تمام این اوصاف و هزینه های سرسام آور تولید، تخم مرغ ها با قیمت مناسب به دست مصرف کننده می رسد.  
وی در ادامه تصریح کرد: انتظار می رود با درایتی که دولت در خصوص پایین آوردن قیمت نهاده های دامی و همچنین قیمت مناسب برای مرغ های جایگزین دارد بتوان بازار عرضه تخم مرغ را مدیریت کرد.

صادرات غیرمستقیم یکی از دلایل افزایش قیمت تخم مرغ در استان همدان است

مدیرعامل اتحادیه مرغداران تخم گذار استان همدان در پایان این گفتگو، صادرات غیرمستقیم را از دلایل دیگر افزایش قیمت تخم مرغ در استان همدان عنوان کرد و گفت: اختلاف قیمت ۳۰ تا ۴۰ هزارتومانی هر کارتون تخم مرغ باعث شده که تخم مرغ ها توسط افراد سودجو از استان خارج و به استان های دیگر رفته و حتی سر از کشور عراق در می آورد.

سناریوی قاچاق تخم مرغ همدان به عراق در حالی ادامه دارد که در استان همدان تخم مرغ در شانه گرانی قرار گرفته و حتی تخم مرغ ها تا دانه ای دو هزار تومان هم به فروش می رسند.
این درحالی است که به گفته مسئولین مربوطه، با کسری تولید سالیانه ۱۲۰۰ تن تخم‌مرغ استان همدان روبرو هستیم؛ روندی که نیاز است با ورود به عرصه تولید تخم مرغ در روستاها و ایجاد زنجیره های تولید صنعتی و خوشه های تولید آن در روستاها قدم های جدی در این عرصه برداشته شود.
روستاهای همدان پتانسیل تولید تخم مرغ با کیفیت را دارند، روندی که با استفاده از ضایعات بخش کشاورزی و پسماندهای خانگی می تواند قوت گیرد و موضوع کمبود نهاده ها را نیز جبران کند و به روند اشتغال زایی و مهاجرت معکوس در کنار رونق تولید کمک کند.
بدین ترتیب، نیاز است تا سازمان جهادکشاورزی همدان در این مسیر قدم های جدی بردارد و از سویی، نظارت ها بایستی بر بازار تخم مرغ در همدان قوت بگیرد چراکه مسئولین قیمتی که اعلام می کنند در بازار به ویژه در محلات همدان وجود ندارد و همواره با قیمت هایی بسیار گران تر از آن چه باید و آن چه گفته می شود روبرو هستیم و این روندها در کنار صادرات پنهان و قاچاق های مطرح شده تخم مرغ می تواند تلاطم بازار را به دنبال داشته باشد که نیاز به ورود هرچه مناسب تر و سریعتر دستگاه های مربوطه به این وادی است./ بازار

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه کردن