Back شما اینجا هستید: صفحه اصلی خبر شهر و شورا حریم گنجنامه سریعتر آزاد شود

حریم گنجنامه سریعتر آزاد شود

b_150_150_16777215_00_images_Ganjname34.jpg

دادستان عمومی و انقلاب استان همدان گفت: شرکت آب منطقه‌ای استان هر چه سریع‌تر اقدامات لازم درباره آزادسازی حریم رودخانه گنجنامه را آغاز کند.

به گزارش "همدان‌نیوز"، حسن خانجانی در جلسه فوق‌العاده کمیسیون اقتصاد، سرمایه‌گذاری و گردشگری شورای اسلامی شهر همدان با موضوع «ساماندهی مسیر رودخانه گنجنامه برای ایجاد تفرجگاه گردشگری»، توضیح داد: برابر اصل ۴۵ قانون اساسی مصوب سال ۵۸ بستر و حریم رودخانه‌ها، کانال‌ها، مسیرها، قنات‌ها، آبراهه‌ها و موارد مشابه جزء انفال و از اموال عمومی بوده و هیچ کسی حق تصرف در آنها را ندارد و اگر تصرف انجام شود، باطل است.
وی با اشاره به اینکه این اصل دیدگاهی‌ علمی است که در تمام دنیا وجود دارد، افزود: باید از تمام موارد نامبرده حفاظت و پاسداری شود و طبق قانون وزارت نیرو متولی نگهداری از آنهاست بنابراین باید رودخانه‌ها و بستر رودها شناسایی و در جهت رفع تصرف آنها اقدام شود.
خانجانی با بیان اینکه باید با شناسایی بستر و حریم رودهای شهر همدان هر چه سریع‌تر نسبت به رفع تصرف و آزادسازی آنها اقدام شود، مطرح کرد: حداقل یک سال است با شرکت آب منطقه‌ای استان درباره اینکه کدام بستر و حریم رودخانه تصرف و چه اقدامی برای آزادسازی آنها شده، مکاتبه‌ کرده‌ایم اما تاکنون هیچ پاسخی دریافت نشده است.
وی ادامه داد: دستور آزادسازی حریم رودخانه‌ها و نظارت بر آنها وظیفه دادستان است اما منتظر هستیم شرکت آب منطقه‌ای استان حرکتی انجام دهد چراکه باید اقدامات پیشگیرانه‌ای صورت گیرد.
خانجانی با بیان اینکه امیدواریم شرکت آب منطقه‌ای هر چه سریع‌تر اقدامات لازم را آغاز کند، گفت: دادستانی هیچ مشکلی در مورد ورود به آزادسازی حریم رودخانه‌ها ندارد همچنین به محض مشخص شدن حریم و بستر آنها علاوه بر دادستانی، شهرداری همدان هم در کارهای عمرانی کمک خواهد کرد.
وی با تأکید بر اینکه شرکت آب منطقه‌ای باید حرکت جدی در این قضیه داشته باشد، اظهار کرد: در حال حاضر ۹۷ درصد حریم رودخانه گنجنامه اشغال شده در صورتی که این رودخانه حق مردم است و حقوق عامه‌ای که مدعی آن هستیم، تضییع شده و متولی این کار هم شرکت آب منطقه‌ای است.
دادستان عمومی و انقلاب استان همدان اظهار کرد: از تیم مطالعاتی پروژه درخواست می‌کنیم در کارهای پژوهشی حفظ امنیت باغداران را نیز مدنظر قرار دهند تا پس از آزادسازی ناامنی برای آنها ایجاد نشود.
شهردار همدان در ادامه با بیان اینکه برای از دست ندادن فرصت‌ها باید آزادسازی حریم رودخانه‌های شهر را آغاز کنیم، گفت: شهرداری همدان در حوزه رودخانه‌ها و در ادامه ایجاد فضای با کیفیت در شهر هدف‌گذاری بحث جداره‌سازی رودخانه‌ها را انجام داده است.
عباس صوفی اضافه کرد: با وجود یک تیم خوب کنار هم که در حال حاضر در همدان وجود دارد، اقدامات مؤثری انجام می‌شود و در حال حاضر سه رودخانه در شهر داریم که با حمایت دادستان و آزادسازی آنها می‌توان کارهای مثبتی انجام داد.
وی بیان کرد: در حال حاضر رودخانه گنجنامه به عباس‌آباد و منوچهری را آماده کار داریم و شهرداری همدان اعلام می‌کند که اگر شرکت آب منطقه‌ای پای کار بیاید و حریم را آزاد کند، آماده اجرای کار است.
صوفی ادامه داد: دو رودخانه کوچک نیز در شهر وجود دارد که یکی از آن‌ها ادامه رودخانه آلوسجرد در نزدیکی باغ بهشت و دیگری در ابتدای جاده قدیم دره‌مرادبیگ است که هر دو حدود ۳۰۰ متر هستند و می‌توان بسترسازی و فضای آنها را برای مردم آماده کرد.
وی با تأکید بر اینکه شهرداری درباره رودخانه گنجنامه آمادگی دارد با دستور دادستان و همکاری شرکت آب منطقه‌ای کار را آغاز کند، گفت: در این صورت با حمایت‌های شورا می‌توان فضای تفرجگاهی ایجاد کرد که مردم از حریم این رودخانه استفاده کنند.
شهردار همدان اظهار کرد: رودخانه‌ها سرمایه مردم هستند و باید از ظرفیت‌های موجود استفاده کنیم تا کارها در حد شعار باقی نماند و اگر شرکت آب منطقه‌ای حریم را باز کند شهرداری سرمایه‌گذاری را انجام می‌دهد./ ایسنا

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه کردن