Back شما اینجا هستید: صفحه اصلی خبر شهر و شورا قطع بدون مجوز درخت جرم است

قطع بدون مجوز درخت جرم است

b_150_150_16777215_00_images_derakht748.jpg

رئیس شورای اسلامی شهر همدان گفت: کسانی که به صورت غیرمجاز و خارج از موازین قانونی اقدام به قطع درختان کنند به محاکم قضایی معرفی خواهند شد.

به گزارش "همدان‌نیوز"، سید مسعود عسگریان با اعلام این خبر افزود: قطع درختان در باغات عباس آباد و گنجنامه، فقط با مجوز کتبی شهرداری و آن هم برای درختانی که ارزش تجاری دارند و یا دچار آفت شده اند و یا باغدار قصد تغییر محصول را داشته باشد، امکان پذیر است.
وی که سالهای متمادی شهردار همدان بود، با تاکید بر اینکه در مقابل قطع هر درخت که با مجوز انجام می شود، باغداران موظف هستند یک درخت جدید بکارند، تصریح کرد: در غیر این صورت با شدت با متخلفان برخورد و پرونده تخلفات آنها به مراجع قضایی ارجاع خواهد شد.
رئیس شورای شهر همدان در خصوص تغییر کاربری باغات حدفاصل بلوار بعثت تا بلوار ارم هم گفت: در سال ۶۸ طبق مجوز شورای عالی معماری کشور، پارک ۹۶ هکتاری که حدفاصل چهار راه پژوهش تا چهارراه سعیدیه و در امتداد سعیدیه تا مجتمع ۶۰۰ واحدی، همچنین بلوار ارم تا میدان قائم(عج) به عنوان محدوده این پارک شناخته شده، مجوز تغییر کاربری به پارک ۴۸ هکتاری دریافت کرد. 
وی خاطرنشان کرد: در طی ۳۱ سال گذشته به مرور و با توجه به این مجوز تعدادی از باغات که در اختیار افراد بود با این مجوز و به صورت تقریبی ۵۲ درصدمالک و ۴۸ درصد سهم شهرداری تغییر کاربری داده شده و در مقابل از محل درآمد فروش سهم شهرداری، اقدام به تملک و توسعه حدفاصل این باغات و تکمیل ساخت فضاهای سبز در شهر همدان شد.
عسگریان یادآور شد: در تفکیک این باغات به مالکین مجوز احداث ۱۰ درصد از فضای باغ با تراکم ۲/۵ طبقه داده شد، یعنی هر باغدار زمین های خود را به قطعات ۲۰۰۰ متری تفکیک کرده و در ۲/۵ طبقه مجوز ساخت ۶۰۰ متر مربع بنا را دریافت کردند.
شهردار اسبق همدان با اعلام اینکه باغداران تنها مجوز قطع درختان همان ۲۰۰ متر از ۲۰۰۰ متر را داشتند، اظهار داشت: با این اقدام هم فضای سبز این باغات حفظ شد و هم نسبت به تغییر و زیباسازی مناطق گردشگری همدان اقدام شد.
عسگریان افزود: تمامی درآمدهای حاصله شهرداری همدان از فروش سهم خود در این تغییرات و در اجرای ماده ۱۰۱ اصلاحی، صرف تملک، ساخت، به سازی و تکمیل فضاهای تفریحی و پارک های منطقه شده است.
وی عنوان کرد: اخیرا شهرداری همدان پیشنهادی را به شورای شهر ارائه داده که در این طرح خواستار آن شده که از باقی مانده پارک ۴۸ هکتاری، ۲۸ هکتار به پارک عمومی و ۲۰ هکتار باقی مانده باغ های خصوصی مردم باشد که فعلا این درخواست در صحن شورا بررسی نشده است.
رئیس شورای شهر همدان در خصوص پروژه اسکای مال که اخیرا انتقادات زیادی بر نحوه اجرا، مکان یابی و دریافت مجوزهای آن از طرف حجت الاسلام فلاحی، نماینده مردم همدان و بعضی از فعالان اجتماعی وارد شده نیز گفت: اسکای مال فرایند اخذ مجوز را در شورای دوره چهارم به دست آورده و در آن زمان بنده مسئولیتی در شورا نداشتم، مصوبات مربوط به دوستان قبل از من بوده، در حال حاضر ۶ ماه است که من رئیس شورای شهر هستم و حتی قبل از این مدت در کمیسیون ماده ۵ و کمیته ترافیک نیز حضور و حق رای نداشتم.
وی افزود: این مجموعه ۱۰ هزار متری تا انجا که من مطلع هستم، مجوز شورای عالی معماری کشور را اخذ کرده و قرار است در ۵ طبقه و ۴ طبقه منفی جمعا ۹ طبقه احداث شود.
عسگریان یادآور شد: هر کار دیگری در این مقدار زمین و با این وسعت انجام شود در آینده برای این مکان مشکلاتی را در پی خواهد داشت که امیدواریم کمیته صیانت از حقوق بیت المال برای آن چاره اندیشی مصلحانه داشته باشند، همچنین مشاور طرح جامع شهری نیز باید پاسخگوی مسائل و مشکلات مرتبط با آن باشد.
رئیس شورای اسلامی شهر همدان گفت: چهار طبقه منفی این پروژه تجاری و تفریحی، گنجایش ۷۵۰ خودرو را خواهد داشت./ خبر آنلاین

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه کردن