Back شما اینجا هستید: صفحه اصلی خبر سیاسی - مجلس بدنه دولت رئیسی با وزرای آن هماهنگ نیست/ دفاع از دولت برای حامیانش هم سخت شده است

بدنه دولت رئیسی با وزرای آن هماهنگ نیست/ دفاع از دولت برای حامیانش هم سخت شده است

فتح‌الله توسلی نماینده مجلس یازدهم می‌گوید: عدم‌انسجام در تیم اقتصادی دولت و حرف‌شنوی نداشتن بدنه، هر دو وجود دارد. مثلاً معاونت اقتصادی یک حرفی می‌زند و سازمان برنامه و بودجه چیز دیگری می‌گوید و این اتفاقات باعث شده که دفاع از دولت برای دوستدارانش سخت شود.

به گزارش "همدان نیوز"، کمتر از ۲۰ روز دیگر تا یک سالگی دولت سیزدهم باقی مانده و شرایط اقتصادی کشور به طور بی‌سابقه‌ای وخیم است. از یک سو، تحریم‌ها همچنان پابرجاست و در سایه عدم‌کنترل قیمت‌ها توسط دولت، شاهد تورم فزاینده هستیم و از طرف دیگر، آزادسازی قیمت برخی اقلام اساسی، زندگی را بیش از پیش بر مردم سخت کرده است. اما چرا کشور به این روز افتاده است؟ فتح‌الله توسلی عضو کمیسیون اقتصادی مجلس معتقد است بدنه دولت و وزرا هماهنگ نیستند و بعضی جا‌ها ساز مخالف می‌زنند و حتی گاهی در اجرای دستور مقاومت می‌کنند و عملاً باعث اتلاف هزینه‌ها و منابع چه به لحاظ زمانی و چه مالی می‌شوند و این رویکرد، نارضایتی را در بدنه اجتماعی ایجاد کرده است.

او می‌گوید: مثلاً وزیری در مجموعه‌ای قرار گرفته و برای بحثی، دستوری صادر می‌کند و نماینده مجلس این موضوع را به مردم منتقل می‌کند که بالاخره یک مشکل در حال حل شدن است، طبیعتاً وقتی آن مورد صورت نمی‌گیرد، نارضایتی عمومی ایجاد می‌شود. این نکته اساسی است که برخی از وزارتخانه‌ها باید در انتخاب معاونان و مدیران کل استانی خود تجدیدنظر کنند و کسانی را که همسو هستند، برگزینند؛ نه به این معنی که هر چه دولت می‌گوید قبول کنند، بلکه حداقل سیاست‌های کلان دولت و موضوع کلان اقتصاد ملی و موانع و مشکلات را بفهمند و بحث تعامل با مجلس و نتایج آن را بدانند و در این راستا حرکت کنند. اگر صرفاً بخواهند با نمایندگان مردم و مجلس مقابله کنند و حرف‌ها به جایی نرسد، همینی می‌شود که می‌بینید.

نماینده بهار و کبودرآهنگ می‌گوید: دستگاه‌های اصلی اقتصادی کشور مثل سازمان برنامه و بودجه باید در برنامه‌ریزی خود، حتماً پیوست انقلاب را ببینند. اگر این پیوست را نبینند، هم به فرمایش رهبری عمل نکرده‌اند و عملاً با خواست ایشان مخالفت کردند و هم فاصله اجتماعی و طبقاتی را در جامعه ایجاد می‌کنند.

توسلی می‌گوید: الان صد‌ها هزار پرونده در کشور برای دریافت وام مسکن روستایی تشکیل و از قبل اعلام شده که وام ۲۰۰ میلیون تومان است، ولی یک‌دفعه سازمان برنامه و بودجه می‌گوید این پول را نمی‌دهم، چون ممکن است تورم ایجاد کند! این رویکرد قابل قبول نیست، چون نگاهی که آقای میرکاظمی به بحث تورم دارد در حوزه مسکن نادرست است. یعنی در حوزه مسکن هر چقدر هزینه کنید سود کرده‌اید؛ مخصوصاً در حوزه روستایی که نتیجه عدم‌ساخت مسکن، مهاجرت مردم به حاشیه شهرهاست و هزینه‌های امنیتی و چالش‌های اجتماعی و امنیتی برای جامعه ایجاد می‌کند.

عضو مجمع نمایندگان استان همدان می‌گوید: عدم انسجام در تیم اقتصادی دولت و حرف‌شنوی نداشتن بدنه، هر دو وجود دارد. مثلاً معاونت اقتصادی یک حرفی می‌زند و سازمان برنامه و بودجه چیز دیگری می‌گوید و این اتفاقات باعث شده دفاع از دولت برای حامیانش سخت شود. هر کدام از ۲۹۰ نماینده، آراء چند هزار تایی و حتی چندصد هزار تایی دارند و وقتی بدنه اجتماعی می‌بیند که نماینده‌اش نمی‌تواند پاسخگوی مطالبات مردم باشد و دولت هم عملاً پاسخی نمی‌دهد، باعث می‌شود مردم نسبت به دولت بدبین شوند و ما نمی‌خواهیم این اتفاق بیفتد، بلکه می‌خواهیم به دولت کمک کنیم و این مستلزم این است که دولت همکاری کند.

او می‌گوید: چند روز پیش، وزیر جهادکشاورزی کارت زرد گرفت و حال سوال از وزیر بهداشت و درمان اعلام وصول شد. مجلس دوست دارد که با دولت همکاری کند، ولی تا جایی همکاری می‌کند که اصل کشور زیر سوال نرود و اعتماد مردم به نظام خدشه‌دار نشود. جایی تامل را برمی‌گزیند و جایی هم که لازم است به وظایف نظارتی خود عمل می‌کند. وزرا محترم هستند، ولی برای ما نظام و کشور و انقلاب، اصل و مهم است و قرار نیست به خاطر یک یا چند وزیر، اصل منافع ملی نادیده گرفته شود./ رویداد 24

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه کردن