Back شما اینجا هستید: صفحه اصلی خبر علمی این‌ توصیه‌ها را جدی بگیرید

این‌ توصیه‌ها را جدی بگیرید

b_150_150_16777215_00_images_hoshdar258.jpg

بر اساس مشاهدات و اطلاعات به دست آمده از برخی بیمارستان های کشور مواردی از مسمومیت در اثر مصرف خوراکی محلول های حاوی الکل اتیلیک (اتانول) و حتی مرگ در اثر مصرف خوراکی الکل متیلیک (متانول) به اشتباه و با هدف پیشگیری از عفونت کرونا ویروس جدید و کووید-19 در برخی از بیماران گزارش شده است.

به گزارش "همدان‌نیوز" و به نقل از روابط عمومی معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم‌پزشکی ابن‌سینا، دکتر مجید حنیفه پزشک داروساز معاونت غذا و داروی دانشگاه با بیان این که ستاد مرکزی اطلاع رسانی داروها و سموم دفتر نظارت و پایش مصرف فرآورده‌های سلامت سازمان غذا و دارو اطلاعیه‌ای را صادر کرده است خواست که این موضوع از طریق مناسب به همه هموطنان اطلاع‌رسانی شود.
وی ادامه داد: ستاد مرکزی اطلاع رسانی داروها و سموم دفتر نظارت و پایش مصرف فرآورده های سلامت سازمان غذا و داروبا توجه به شیوع گسترده بیماری ناشی از کروناویروس جدید یا کووید-19 در کشور و تاکید بر بهداشت دست ها و گندزدایی مناسب سطوح در منازل و اماکن و نقش مهم استفاده از اقلام ضد عفونی کننده ازجمله فرآورده ها بر پایه الکل اتیلیک (اتانول) به منظور پیشگیری از این عفونت، متاسفانه بر اساس مشاهدات و اطلاعات به دست آمده از برخی بیمارستان های کشور مواردی از مسمومیت در اثر مصرف خوراکی محلول های حاوی الکل اتیلیک (اتانول) و حتی مرگ در اثر مصرف خوراکی الکل متیلیک (متانول) به اشتباه و با هدف پیشگیری از عفونت کرونا ویروس جدید و کووید-19 در برخی از بیماران گزارش شده است.
در این رابطه توجه به نکات زیر دارای اهمیت است:
1- بر اساس مستندات علمی، مصرف خوراکی الکل اتیلیک (اتانول) و یا غرغره کردن اتانول در محوطه دهانی هیچ گونه اثری در پیشگیری از عفونت کرونا ویروس جدید ندارد و با خطر بروز مسمومیت ناشی از اتانول همراه است.
2- الکل متیلیک یا همان متانول، ضمن این که دارای اثر ضد میکروبی بسیار ناچیزی در مقایسه با الکل اتیلیک (اتانول) است، به علت سمیت بالا، مصرف خوراکی آن با بروز مسمومیت های شدید، کوری و مرگ همراه است.
3- بر خلاف اتانول که جذب پوستی از پوست سالم ندارد، میزان جذب پوستی متانول به ویژه در پوست‌های آسیب دیده بالا بوده و می‌تواند سبب بروز مسمومیت شود.
4- با توجه به خصوصیت سمی متانول، مراجع و راهنماهای معتبر بین‌المللی هیچ گونه توصیه‌ای مبنی بر استفاده از متانول جهت ضد عفونی دست، پوست، لوازم و تجهیزات پزشکی و سطوح (مانند: دستگیره، در، میز کار، کف و ...) وجود ندارد.
5- با توجه به موارد ذکر شده، به هموطنان عزیز توصیه می‌شود به هیچ وجه از الکل متیلیک (متانول) و یا الکل صنعتی (که حاوی درصد‌های مختلفی از اتانول به همراه متانول می‌باشد) برای ضدعفونی دست و پوست استفاده نکرده و چنان چه قصد دارند از فرآورده‌های ضدعفونی بر  پایه الکل استفاده کنند، تنها از محلول‌های حاوی الکل اتیلیک (اتانول) و یا فرآورده های استاندارد حاوی الکل اتیلیک (اتانول) با غلظت مناسب (62 تا 70 درصد) و با رعایت اصول توصیه شده، استفاده کنند.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه کردن