Back شما اینجا هستید: صفحه اصلی خبر اجتماعی مسمومیت ۷۰ نفر در همدان با گاز مونوکسید کربن

مسمومیت ۷۰ نفر در همدان با گاز مونوکسید کربن

b_150_150_16777215_00_images_marg.khamoosh789.jpg

رئیس مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی استان همدان با بیان اینکه آمار یک دهه گذشته فوت ناشی از  مسمومیت با گاز منوکسید کربن کشور  بیانگر آن است که آموزش بیشتر شهروندان امری ضروری است، گفت: گاز مونواکسید کربن یک گاز بسیار خطرناک است که قابل دیدن و بوئیدن نیست و هیچ طعمی نیز ایجاد نمی کند.

به گزارش "همدان نیوز"، حبیب معصومی با بیان اینکه شهروندان باید از استاندارد بودن و نصب صحیح وسایل گرمایشی توسط افراد متخصص اطمینان یابند، گفت: گاهی دیده شده برخی بدون استفاده از لوله بخاری، این وسیله گرمایشی را روشن می کنند درحالی که باید از خارج شدن دود مطمئن شد.
وی با بیان اینکه ۷۰ نفر از ابتدای سال جاری در استان همدان دچار مسمومیت ناشی از استنشاق گاز مونوکسید کربن شده اند، گفت: بیشترین این تعداد مربوط به فروردین ماه بوده است.
رئیس مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی استان همدان بابیان اینکه نیمه اول سال گذشته ۴۰ نفر دچار مسمومیت ناشی از استنشاق گاز مونوکسید کربن شده بودند که نیمه اول امسال ۳۰ مورد افزایش رقم خورده است، گفت: آب و هوای سرد و بارندگی های فروردین در این افزایش آمار موثر بوده چراکه از مجموع ۷۰ نفر گزارش شده ۵۳ نفر مربوط به فروردین ماه هستند.
معصومی با اشاره به آمار فوتی های ناشی از استنشاق گاز مونوکسید کربن در نیمه اول سال جاری گفت: ۴ نفر در استان همدان جان خود را از دست داده اند که این آمار هم بیشتر از سال گذشته است و نیمه اول سال گذشته ۲ نفر جان خود را بر اثر این اتفاق از دست دادند.
وی با بیان اینکه آمار هایی مبنی بر گازگرفتگی افراد در استان همدان وجود دارد، گفت: در سال ۸۶ تعداد مسمومین ۹۸ نفر و تعداد فوتی ها در استان همدان ۲۳ نفر بوده است.
وی با بیان اینکه در سال ۸۷ مسمومیت ناشی از استنشاق گاز مونوکسید کربن در استان همدان ۶۵ مورد بوده است، گفت: ۸ نفر نیز جان خود را از دست داده اند.
رئیس مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی استان همدان بابیان اینکه در سال ۸۸ مسمومین ۷۸ نفر و فوتی ها ۱۱ نفر بوده اند، گفت: در سال ۸۹ تعداد مسمومین ۸۵ نفر بوده و تعداد ۸ نفر جان خود را از دست داده اند.
معصومی تعداد مسمومین ناشی از استنشاق گاز مونوکسید کربن در استان همدان طی سال ۹۰ را ۱۶۷ نفر و فوتی ها را ۱۳ نفر اعلام کرد، گفت: در سال ۹۱ نیز ۱۰۶ مسموم و ۵ فوتی گزارش شد.
وی با بیان اینکه در سال ۹۲ تعداد مسمومین ۱۲۳ و تعدادفوتی ها ۱۵ نفر بوده است، گفت: سال ۹۳ نیز این حادثه ۱۲۶ مصدوم و ۱۰ فوتی برجای گذاشته است.
رئیس مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی استان همدان شمار مسمومین مونوکسید کربن در استان همدان در سال ۹۴ را ۱۶۹ نفر و یک فوتی عنوان کرد و گفت: در سال ۹۵ نیز ۱۸۱ مسموم و ۱۵ فوتی برجای ماند.
طی نیمه نخست امسال ۷۰ مسموم و ۴ فوتی گزارش شده است
وی با بیان اینکه در سال ۹۶ نیز ۱۱۷ مسموم و ۱۰ فوتی و در سال ۹۷ نیز ۱۵۴ مسموم و ۵ فوتی گزارش شده است، گفت: طی نیمه نخست امسال نیز ۷۰ مسموم و ۴ فوتی گزارش شده است.
معصومی با بیان اینکه نصب اشتباه دودکش یکی از عوامل اصلی گاز گرفتگی است، گفت: سوختن ناقص گاز و تجمع گازهای مسموم کننده و یا کمبود اکسیژن سبب مسمومیت افرادی که در چنین فضایی تنفس می کنند شده و به گاز گرفتگی آنها می انجامد.
وی با بیان اینکه مونواکسید کربن با غلظت زیاد در خون موجب مرگ می شود و وقتی شخصی این گاز را تنفس می کند، گفت: بخاری های بدون دودکش غیراستاندارد، تنورهای نانوایی، اجاق های گازی، موتورهای بنزینی و گازوئیلی، کباب پز زغالی، شومینه و مواردی از این قبیل در تولید این گاز نقش دارند./ مهر

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه کردن