Back شما اینجا هستید: صفحه اصلی خبر اجتماعی ثبت 57 هزار تماس با 115 همدان در روزهای کرونایی

ثبت 57 هزار تماس با 115 همدان در روزهای کرونایی

b_150_150_16777215_00_images_orzhans25.jpgرئیس اورژانس پیش‌بیمارستانی دانشگاه علوم پزشکی ابن سینا همدان گفت: در اسفند 98و فروردین 99 بیش از 57 هزار تماس با اورژانس 115 به ثبت رسیده است.

به گزارش "همدان نیوز"، حبیب معصومی در جمع اصحاب رسانه ضمن تبریک حلول ماه مبارک رمضان، با اشاره به مأموریت‌های متعدد اورژانس استان در ایام مبارزه با کروناویروس اظهار کرد: یکی از مسائلی که در این ایام با آن روبرو بودیم موضوع مصرف الکل اتانول و متانول توسط برخی افراد بود که بیشتر متأثر از تبلیغات سوء در شبکه‌های ماهواره‌ای صورت گرفته بود.

وی با بیان اینکه برخی استان‌ها از قبیل فارس و البرز موارد بسیار بالایی از مصرف الکل‌ها داشته و متحمل پیامدهای فوت یا آسیب بوده‌اند عنوان کرد: در مجموع از ابتدای اسفند ماه98 تاکنون 65 مورد مسمویت با اتانول و متانول در استان همدان داشتیم که در 61 مورد مسمویت با اتانول گزارش شده و 4 مورد مسمومیت متانول و از مجموع این موارد 4 نفر فوت شدند.

رئیس اورژانس پیش‌بیمارستانی استان تشریح کرد: بخشی از این مسمویت‌ها به دلیل ناآگاهی مردم و تبلیغات سوء که مصرف الکل را مانع ابتلا به کرونا مطرح می‌کرد صورت گرفت و بخشی دیگر به دلیل سودجویی افراد فرصت طلب بود که با تغییر رنگ در الکل صنعتی، به اسم الکل طبی ماده مذکور را در معرض فروش گذاشته و به مصرف ترغیب می‌کردند و البته دلیل دیگری هم در این مسمویت‌ها عدم آگاهی از تولید متانول در روند تولید الکل‌های اتانول یا مشروبات الکلی دست ساز است.

وی در ادامه افزود: از ابتدای اسفند ماه 98 که نخستین کرونای مثبت در قم مشاهده شد تاکنون کلیه حوزه های دانشگاه با موضوع کرونا روبرو شدند و از همان ابتدا دوره‌های آموزشی برای کارکنان اورژانس برگزار شد و پس از ممنوعیت اجتماعات برگزاری دوره‌های آموزشی به صورت غیرحضوری تداوم یافت و در این مدت توزیع لوازم حفاظت فردی نیز طی 18 نوبت در بین پرسنل اورژانس صورت گرفته است.

معصومی همچنین به سرکشی و بررسی عملکرد اورژانس در شهرستان‌های استان اشاره و بیان کرد: در ماه‌های اسفند و فروردین تماس با اورژانس رشد قابل توجهی داشته است به طوری که در اسفند ماه 35هزار و 700 تماس با اورژانس استان صورت گرفته که 70 درصد مرتبط با کرونا بوده و طی فروردین 22 هزار تماس صورت گرفته که 50 درصد مرتبط با کرونا بود‌ه‌اند.

وی با بیان اینکه حدود 80 نفر از نیروی انسانی اورژانس که در آستانه بازنشستگی یا پایان دوره طرح و ... بودند بدون جذب جایگزین، قبل از کرونا از سیستم خارج شده‌اند تبیین کرد: طی این مدت به دلیل نیاز به جذب نیرو و فعال بودن بخش‌های مختلف، 32 نفر در قالب قرارداد 89 روزه جذب شده‌اند و همچنین نیروهای پیمانی آزمون آبان ماه 98 هم به صورت گزینش همزمان شروع به کار نموده اند و مرداد ماه نیز آزمونی برای جذب نیرو از سوی وزارت بهداشت صورت خواهد گرفت که بخشی از آن سهم اورژانس است.

خوشبختانه وضعیت استان همدان در موضوع کرونا وخیم نشد

مدیر حوادث دانشگاه به حضور مستمر این مدیریت در جلسات ستاد کرونای استان و دانشگاه و کمیته های آن اشاره داشت و افزود: خوشبختانه استان همدان در موضوع شیوع و ابتلای کرونا وضعیت نامناسبی نداشت و در سطح کشور رتبه بین 18 تا 22 را در بین موارد خام داشتیم و خوشبختانه حالا در برخی شهرستانها مثل فامنین وضعیت سفید شده‌است. 

وی در ادامه به دیگر اقدامات اورژانس استان در راستای مقابله با کرونا اشاره و خاطرنشان کرد: در این مدت همه پروتکل‌های ابلاغی وزارت بهداشت در راستای مدیریت شرایط مقابله با کرونا به کلیه واحدها ارسال شد و تلفن‌های چهار رقمی جهت پاسخگویی به مردم برقرار شد.

معصومی ادامه داد: در این موضوع سامانه‌ای جهت ثبت اطلاعات ترخیص، بستری و فوت شکل گرفت بر اساس اطلاعات این سامانه می‌توان گفت از بین موارد محتمل، مشکوک و قطعی 800 مورد از تماس‌ها در این ایام توسط 115به بیمارستان منتقل شدند.

وی همچنین بیان کرد: اواخر سال گذشته بیمارستان صحرایی دانشگاه نیز برپا شد تا در صورت لزوم از فضای این مجموعه 30 تختخوابی نیز بهره برداری شود.

رئیس اورژانس پیش‌بیمارستانی دانشگاه در پایان گفت: با توجه به سوابق اتفاقات طبیعی در سال‌های گذشته، سیل، صاعقه و قارچ‌های سمی نیز در این ایام به محور مشکلاتی برای مردم در برخی نقاط تبدیل می‌شوند که تقاضا داریم مردم نسبت به هشدارها در این موارد حساس و هوشیار باشند.

وی در ادامه اظهار کرد: عملکرد اورژانس پیش بیمارستانی در سال 99 بر اساس اولویت‌هایی  صورت خواهد گرفت از جمله اینکه در مرداد ماه جذب نیروی پیمانی در حدود 60 نفر خواهیم داشت.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه کردن