Back شما اینجا هستید: صفحه اصلی خبر اجتماعی ورود به مناطق حفاظت شده همدان ممنوع شد

ورود به مناطق حفاظت شده همدان ممنوع شد

معاون محیط طبیعی اداره کل حفاظت محیط زیست همدان با بیان اینکه امسال نخستین زاد و ولد گونه ثبت شده مربوط به قوچ و میش از سوی محیط بانان منطقه حفاظت شده لشگردر ملایر گزارش شده گفت: با توجه به آغاز فصل زاد و ولد ورود به این مناطق ممنوع است.

به گزارش "همدان نیوز"، مهدی صفی خانی از هم استانی ها به ویژه طبیعت گردان خواست با توجه به آغاز زاد و ولد وحوش از دست زدن و جابجایی بره ها و توله های گونه ها پرهیز کنند چرا که این کار موجب مرگ گونه می شود.

وی اضافه کرد: با توجه به ممنوعیت ورود، احتمال حضور برخی افراد در این مناطق وجود دارد همچنین بخش کمی از گونه های حیات وحش در محدوده خارج از مناطق حفاظت شده زندگی و زادآوری می کنند.

معاون محیط طبیعی اداره کل حفاظت محیط زیست همدان بیان کرد: بنابراین شهروندان در این فصل سال به منظور پیشگیری از وارد کردن استرس به گونه های حیات وحش باید از نزدیک شدن به محدوده زندگی و لانه های آنها پرهیز کنند تا زادآوری گونه ها بدون هیچگونه مشکلی صورت بگیرد.

صفی خانی ادامه داد: حتی پس از تولد بره و توله باید حدود سه هفته از نزدیک شدن به این مناطق پرهیز شود چرا که گونه های تازه متولد شده توان دفاع یا گریز از خطر را ندارند.

وی گفت: برخی افراد به ویژه گردشگران طبیعت و چوپان ها با دیدن بره ها با این تصور که او در داخل طبیعت رها شده اقدام به انتقال او به ادارات محیط زیست می کنند که این کار بسیار نادرست است.

معاون محیط طبیعی اداره کل حفاظت محیط زیست همدان توضیح داد: والدین گون های تازه متولد شده با دیدن افرادی که به لانه آنها نزدیک می شود در گوشه ای مخفی می شوند اما بره ها توان فرار و پنهان شدن ندارند بنابراین افراد تصور می کنند که گونه حیات وحش بره و توله خود را در داخل طبیعت رها کرده است.

صفی خانی افزود: چنانچه افراد اقدام به جابجایی گونه حیات وحش و دور کردن آنها از والدین کنند، امکان بازگشت مجدد بره تازه متولد شده به طبیعت صفر است و با این کار رای به نابودی گونه داده ایم.

وی ادامه داد: بنابراین بهترین کار نزدیک نشدن به لانه گونه های جانوری در فصل زاد و ولد، دست نزدن و جابجا نکرده بره ها و ترک کردن محل زیست آنها است.

معاون محیط طبیعی اداره کل حفاظت محیط زیست همدان گفت: گونه های وحشی نظیر گرگ، شغال و روباه نسبت به توله خود بسیار حساس بوده و در صورت نزدیک شدن و دست زدن به این توله ها، گونه وحشی به سمت انسان حمله ور شده و آسیب وارد می کند.

صفی خانی بیان کرد: به دنبال پایان فصل زاد و ولد از اواخر خرداد و اوایل تیر طرح سرشماری بهاره وحوش در مناطق تحت مدیریت محیط زیست با هدف به دست آوردن آماری از جمعیت و نرخ زادآوری گونه ها انجام می شود./ ایرنا

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه کردن