Back شما اینجا هستید: صفحه اصلی یادداشت ظرفیت پنهان گردشگری زمستانی همدان

ظرفیت پنهان گردشگری زمستانی همدان

b_150_150_16777215_00_images_saghafi74.jpgشاید شما هم در چند سال اخیر بارها و بارها در بیلبوردهای تبلیغاتی شهر همدان با عبارت جشنواره زمستانی همدان مواجه شده‌ باشید اما این عبارت تا چه حد در فضای کلی جامعه شهر همدان ملموس و محسوس بوده است؟

ما همدانی‌ها در سفر به نقاط مختلف کشور با انواع جشنواره‌های فصلی برخورد داشته‌ایم؛ جشنواره تابستانی کیش یک نمونه از این موارد است که در این یادداشت می‌خواهیم به مقایسه تفاوت‌های برگزاری این دو جشواره نسبت به یکدیگر و کشف نقاط ضعف در برگزاری جشنواره زمستانی همدان بپردازیم.

در گرما و هوای شرجی مردادماه حاکم بر جزیره کیش که هیچ کس رغبت به تحمل این هوا ندارد، با برنامه‌ریزی مدون، تبلیغات اصولی، همدلی و همراهی همه عوامل و ایجاد جاذبه کاری شکل می‌گیرد که مردم در هوایی نامتعارف که جذابیت خاصی هم ندارد راهی این جزیره می‌شوند،اوقات خوشی را سپری نموده و در نهایت با یک خاطره شیرین راهی شهر و دیار خویش می‌شوند.

در همدان فصل برگزاری جشنواره زمانی است که آب و هوایی متفاوت و جذاب که امکان پرداخت به بسیاری از تفریحات و ورزش‌های زمستانه را فراهم می‌سازد، بر شهر و استان حاکم است اما چقدر این ظرفیت‌ها مورد توجه مسئولین و عوامل برگزاری واقع شده و چقدر برای آنها تبلیغ اصولی در سطوح کشوری و حتی فراملی شکل گرفته است؟

چقدر همراهی در نزد کلیه عوامل از جمله بازاریان جهت اعمال تخفیفات ویژه در این مقطع زمانی بوجود آمده که مثلا کارتهای ویژه جشنواره توسط ستاد برگزاری صادر شده و در اختیار فروشندگان قرار بگیرد یا هر مجتمع تجاری در انتهای شب برنامه موسیقی و قرعه کشی برقرار باشد؟

آیا با شکل گیری این کار این امکان وجود ندارد که در مرحله اول استانهای غربی را به همدان کشاند تا آرام آرام جشنواره رونق بگیرد ؟

نمی‌شود برای کسبه همدان در ایام جشنواره تخفیفات گمرکی در نظر گرفت تا بتوانند اقلام خود را ارزانتر تهیه و در نتیجه ارزانتر نیز واگذار نمایند؟

نگاه شعاری و اجرای کارها بدون نگرش بر ژرفای هر پروژه و طرحی در همدان در اکثر مواقع موجب ابتر ماندن کارها و به ثمر ننشستن برنامه‌ها می شود.

از سویی دیگر اغلب مدیران با توجه به ترسیم عمر کوتاه مدیریتی برای خود، صرفا به انجام برنامه‌های مقطعی و غیرزیربنایی برای مثبت ارزیابی کردن عملکرد خویش می‌پردازند و خیلی کم مشاهده می‌شود که نگاه و برنامه ریزی بلند مدت در پروژه‌های اینچنینی حاکم باشد.

در همدان قطعا بخش خصوصی نیز می‌تواند در برگزاری جشنواره زمستانی و ورزش‌ها و تفریحات زمستانه موثر واقع شود و اصولا باید یک پکیج کامل از امکانات موجود تهیه شود و حتی برخی از تفریحاتی که در همدان امکان پرداختن به آن وجود دارد از طریق بخش دولتی یا با حمایت از بخش خصوصی، قابل تهیه و راه‌اندازی می‌باشد.

چیزی که در این چند سال دیده شده در حد برنامه‌های کوچک جزیره‌ای که در یک روز و ساعت خاص به آنها پرداخته شده و پرونده آن برنامه در روزهای دیگر جشنواره بسته شده، بوده است که اصلا نمی‌شود نام جشنواره را بر چنین برنامه‌های از هم گسسته  که در برگیرندگی کمی دارد، گذاشت.

امسال هم که با توجه به مشکلات مالی موجود در دولت، بعید به نظر می‌رسد اتفاق خاصی در خصوص جشنواره زمستانی همدان بیافتد و شاید چراغ خاموش جشنواره امسال بر تاریکی شب‌های طولانی زمستان همدان بیافزاید اما در صورت برگزاری جشنواره امید آن را داریم که برنامه‌ها به شکلی جذاب‌تر، همه گیرتر و با برنامه‌تر دنبال شود.

یادداشت: علی ثقفی/مدیرمسئول پایگاه خبری همدان نیوز

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه کردن