Back شما اینجا هستید: صفحه اصلی یادداشت انتخاب افراد متخصص از الزامات مدیریت شهری

انتخاب افراد متخصص از الزامات مدیریت شهری

مدیریت شهری عبارتی اb_150_150_16777215_00_images_saghafi74.jpgست که این روزها با نزدیک شدن انتخابات شوراها بیشتر از قبل دهان به دهان می‌چرخد و هر فردی که داعیه کاندیداتوری در انتخابات پیش رو را دارد به سادگی و به تکرار این عبارت را در سخنرانی‌ها و ایراد بیانات خود به کار می‌برد اما اینکه چه مدیریت شهری در جامعه ما و در نزد سخنوران معنی و مفهوم واقعی خود را پیدا کرده، جای بحث و بررسی دارد.

ترکیب مدیریت و شهر، مفهوم ساماندهی به امور مربوط به برنامه‌ریزی، سازماندهی، بسیج منابع و امکانات، هدایت و کنترل، در محدوده شهر را تداعی می‌نماید؛ مفهومی که در کشورهای مختلف به دلیل ساختارهای سیاسی و رویکردهای اقتصادی، نهادهای متفاوتی را با الگوهای متفاوتی در خود درگیر دارد.

مدیریت شهری را می‌توان در یک تعریف کلی به عنوان اعمال مدیریت جامع و یکپارچه بر کل امور شهری و ارائه خدمات مختلف به شهروندان خلاصه کرد که در این راه ارتقای شرایط زندگی برای همه قسمت‌های مختلف شهر، توسعه فرهنگی و اجتماعی، حفاظت از شهر به ویژه در بافت‌های سنتی، ارتقای رفاه و سلامت اجتماعی و همچنین توجه خاص به مدرنیته و امکانات بالای شهری قطعا بخش اعظمی از این مسئولیت را در بر می‌گیرد.

بی‌تردید دستیابی به این اهداف و وظایف محقق نخواهد شد مگر با حضور و بهره‌مندی از توان افراد متخصص در این حوزه که امکان تبلور و بروز قابلیت‌های خود را با هم‌اندیشی و همبستگی با سایر اعضا در فضایی چون شورای اسلامی شهر داشته باشند.

مهندسی ترافیک، مهندسی عمران، مهندسی شهرسازی، مدیریت و برنامه‌ریزی، مهندسی فناوری اطلاعات، کارشناس امور اجتماعی، کارشناس امور فرهنگی، کارشناس امور ورزشی و از این نوع تخصص‌ها، نیازهای اصلی شکل‌گیری یک شورای شهر قوی و موثر در رفع مشکلات ترافیکی، ساخت و ساز و نوسازی شهر، ایجاد شهر الکترونیک و ارتقای فرهنگی، ورزشی و اجتماعی جامعه خواهد بود.

بالا رفتن سطح نگرش جامعه در خصوص انتخاب‌های برتر و موثر و دوری از تن دادن به غلبه برخی از نامزدها بر افکار عمومی با روش‌های مسموم و غیراخلاقی تبلیغاتی در جمع کردن آرای تا رسیدن به یک صندلی برای هیچ و ناتوانی نهایی در بهبود شرایط و رفع مشکلات شهری، از‌جمله معضلاتی است که در میادین پیرامون انتخابات چرخ می‌زند.

اخیرا حادثه پلاسکو ثابت کرد که چقدر تخصصی بودن شورای اسلامی هر شهر می‌تواند در نتایج حاصله و برون‌ریز این جمع موثر باشد؛ نبود تخصص کافی در افراد و تصمیم‌گیری در خصوص شهر با نگاه به معروفیت یا شناخته شده بودن صرف از سوی یک کاندیدا و تقدیم آرای به ایشان را به نوعی می‌توان خیانتی آشکار در حق شهر و سایر شهروندان قلمداد کرد.

فارغ از میزان دلسوزی و سلامت برخی افراد، نگاه در ترکیب ادوار مختلف شورای اسلامی شهر همدان نیز این نکته را در ذهن متبادر می‌کند که چقدر در انتخابهایمان به تخصص افراد در حوزه‌های کاری مورد نیاز مدیریت شهری توجه کرده‌ایم؟ چقدر با توجه به تخصص و توانمان در این عرصه ورود کرده‌ایم؟ چقدر با خود و مردم در این زمینه صادق بوده‌ایم؟

اکنون وقت آن رسیده که رای‌های تقدیمی با اهدای قوت روزانه، سیم‌کارت و مواردی از این قبیل را منتفی کرده و با نگاهی توسعه‌گرایانه، خیرخواهانه و جامع‌المنافعانه به سمتی حرکت کنیم که زمینه‌های توسعه همدان با راهی شدن افراد اصلح، توانا و متخصص در شورای شهر هموارتر از گذشته شود.

یادداشت: علی ثقفی/ مدیرمسئول پایگاه خبری همدان نیوز

نظرات   

 
0 #1 مجتبی ناصری 1396-01-13 03:02
با درود و احترام و تبریک سال ن۱۳۹۶
مطالب بجا و کارشناسی شده,باشد ک تاثیر چشمگیری بر مخاطب و نع انتخابشان در مدیریت هری بگذارد
بازگو کردن
 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه کردن