Back شما اینجا هستید: صفحه اصلی یادداشت مردی از جنس باران

مردی از جنس باران

امسال در حالی فراق حاج حسین رابه سوگ می نشینیم که عزادار عروج حاج قاسم و فراق کربلا نیز هستیم. 

حسین همدانی شاگردی زرنگ و مخلص بود از مکتب خمینی که توانست در ۶۵ سالگی و پس از ۴۱ سال مجاهدت مزد خود را بگیرد. او مشی امام خامنه ای را به خوبی درک کرده بود و به ندای مردم داری، مردم یاری و تخاطُب بامردم به خوبی لبیک گفته بود. سردار همدانی برای مردمش همیشه در دسترس بود و کمک کننده آنان در مشکلات.

از بین همه ویژگی های شاخص این شهید، زیست اجتماعی و سبک زندگی او بیشتر به چشم می آمد. اگرچه نگارنده این سطور، خود یارِغار حاج حسین نبوده اما بسیاری از فضائل و خصائل او را به چشم دیده و به گوش شنیده و بارها آنها را خوانده یا برایمان روایت کرده اند.
حسین همدانی در موضوعات مردمی و اجتماعی صاحب سبک بود، آنجا که نیاز بود بچه های رزمنده را در هیئتی زیرخیمه اباعبدالله الحسین(علیه السلام) جمع کند، هیئت رزمندگان ثارالله را در دهه ۶۰ تأسیس کرد و رونق بخشید.
پس از دوران دفاع مقدس با زیرکی، موقعیت شناسی و زمان شناسی ای که داشت، تلاش کرد برای ترویج فرهنگ قرض الحسنه و حل مشکلات اقتصادی مردم، مؤسسه قرض الحسنه عدل اسلامی را تأسیس کند که الحق هم مؤثر بود. برای انسجام رزمندگان بعد از دفاع مقدس مجمع پیشکسوتان جهاد و شهادت را بنیان نهاد. او با راه اندازی مؤسسه خیریه ثارالله به یاری محرومان شتافت. کسی نمی تواند نقش بی بدیل و پررنگ او را در بنای باغ موزه دفاع مقدس همدان انکار کند.
حاج حسین در سبک زندگی و زیست اجتماعی اش به خیمه امام حسین(ع)، ولایت و انقلاب و مردم به شدت وفادارو ارادتمند بود. سردار همدانی فقط متعلق به بچه های رزمنده، انقلابی و هیئتی نبود، او با همه مردم مأنوس بود. چند ماهی که در فتنه ۸۸ فرمانده میدانی تهران شد، تمام تلاشش را به کاربرد تا صف معاندین و معارضین را از صف افرادی که  سوال و شبهه داشتند، جدا کند و برای این منظور خودش در خیابان ها حاضر شد تا جوان فریب خورده ای، آسیب نبیند و تلاش می کرد به شبهات و گره های ذهنی جوانان پاسخ دهد.
حسین همدانی از جنس مردم بود، بامرام و باصفا. این را از تشییع جنازه ای که به تعبیر رهبر انقلاب «همه مردم همدان آمدند...» باید فهمید، از نصب تمثال او در مغازه ها، خودروها، کارخانه ها، کوچه ها، خانه ها باید درک کرد. غم حسین همدانی همه را عزادار کرد و مردم به احترام مجاهدت و مرامش تمام قد ایستادند.
حسین همدانی مردی از جنس باران بود، باسخاوت و بی مضایقه ....
ما بی تو غریبیم در این شهر، دلیرا یک بار دگر از دل این معرکه برگرد    
یادداشت از: علی بقایی، فرمانده سپاه ناحیه همدان

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه کردن