Back شما اینجا هستید: صفحه اصلی گزارش کمبود انسولین در هفته حمایت از بیماران دیابتی

کمبود انسولین در هفته حمایت از بیماران دیابتی

b_150_150_16777215_00_images_diyabet89.jpg

پس از کمبود انسولین‌های قلمی و توصیه بیماران به خرید انسولین ایرانی، چند روزی است انسولین‌های ایرانی نیز دچار کمبود شده است.

به گزارش "همدان‌نیوز"، خطر ابتلا به کرونا و مرگ‌و‌میر ناشی از آن در بیماران دیابتی زیاد است و آن‌ها به عنوان گروه‌های پرخطر باید بیش از دیگران مراقب سلامتی خود باشند. اما این روزها بیماران دیابتی علاوه بر استرس و ترس از ابتلا به کرونا، با مشکلات کمبود دارو نیز دست و پنجه نرم می‌کنند.
بیش از سه روز است که انسولین قلمی و انسولین های ایرانی در داروخانه‌های همدان نایاب شده و بیماران دیابتی را در راه داروخانه‌ها سرگردان کرده است.
همدان در شرایط قرمز و بحرانی کرونا به سر می‌برد، اما با این حال بیماران پرخطر دیابتی مجبورند برای تهیه انسولین مورد نیاز خود به چندین داروخانه در نقاط مختلف شهر و حتی استان سر بزنند و این ترددهای روزانه خطر ابتلای آن‌ها به ویروس کرونا را افزایش می‌دهد.
یک دختر 17 ساله  و مبتلا به دیابت گفت: چند روزی است با تمام اعضای خانواده ام بسیج شدیم تا انسولین مورد نیازم را پیدا کنیم اما تاکنون موفق به دریافت نشدیم.
وی با تاکید بر اینکه برخی داروخانه‌ها بر روی درب و دیوار داروخانه نوشته‌اند که انسولین موجود نیست، تصریح کرد: استرس کمبود و نبود چنین دارویی خواب و خوراکم را گرفته است.
این بیمار نوجوان با بیان اینکه چند ماهی است در تهیه انسولین با مشکل مواجهیم، عنوان کرد: انسولین داروی حیاتی امثال من است که اگر به موقع به دستمان نرسد خطرناک و حتی کشنده است.
وی در پاسخ به این سوال که چرا از سامانه 1490 وضعیت موجودی داروخانه‌ها را جویا نمی‌شوید، اظهار داشت: درطول روزهای در ساعات مختلفی از روز با این سامانه تماس گرفتیم اما متاسفانه ارتباط  با هیچ کارشناسی برقرار نشد.
یک بیمار 50 ساله نیز تصریح کرد: وقتی در هفته‌ای که به نام حمایت از بیماران دیابتی نامگذاری شده داروهایمان پیدا نشود، از هفته‌های دیگر سال چه انتظاری می‌توان داشت؟
وی با تاکید بر اینکه وضعیت دسترسی به انسولین بسیار سخت و تبدیل به دغدغه‌ای همیشگی برایمان شده است، گفت: مسئول رسیدگی به امور دارویی بیماران دیابتی چه کسی است؟ چرا در شرایط قرمز کرونا باید در داروخانه‌ها به دنبال انسولین باشیم و در آخر دست خالی به منزل بازگردیم؟
این بیمار با بیان اینکه تزریق انسولین قلمی بسیار راحت است اما به علت کمبود، مجبور به استفاده از انسولین‌های ایرانی  که تزریقش سخت تر از قلمی است، شدیم، اظهار داشت: اینک انسولین ایرانی هم نایاب شده و در داروخانه ها موجود نیست.
وی با اشاره به اینکه اگر سامانه‌ای باشد که بتوانیم از طریق آن از وضعیت داروی مورد نیازمان در داروخانه‌ها باخبر باشیم دیگر مجبور به مراجعه حضوری به داروخانه های شهر  نخواهیم بود، عنوان کرد: در بیشتر مواقع موفق به ارتباط با کارشناسان سامانه 1490 نمی‌شویم.
رئیس انجمن حمایت از بیماران دیابتی نیز درباره کمبود انسولین در استان، اظهار داشت: متاسفانه انسولین مورد نیاز بیماران پیدا نمی‌شود و آن ها مجبورند برای دسترسی به  امید دسترسی به این دارو به تمام داروخانه‌های شهر مراجعه کنند.
ناهید کوثری با تاکید بر اینکه بیماران دیابتی بیش ازدیگران در معرض خطر ابتلا به کرونا قرار دارند، تصریح کرد: به بیماران دیابتی توصیه می‌کنیم برای حفظ سلامتی و پیشگیری از ابتلا به کرونا از منزل خارج نشوند اما کمبود دارو سبب شده تا آن‌ها تمام طول روز را در بیرون از خانه به دنبال انسولین باشند.
وی با بیان اینکه بیشتر بیماران به انسولین‌های قلمی عادت کرده و استفاده از انواع دیگر این دارو برایشان مشکل ساز است، تصریح کرد: روز پنجشنبه جلسه‌ای در راستای تامین دارو و مشکلات بیماران دیابتی تشکیل می‌دهیم.

توزیع انسولین تا 3 روز آینده انجام می‌شود
مدیر نظارت بر امور دارویی معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی همدان گفت: توزیع انسولین در داروخانه‌ها تا سه روز آینده انجام می‌شود.
دکتر مرضیه مساعد اظهار داشت: کمبود انسولین یک موضوع کشوری است و تنها به استان ما مربوط نمی‌شود.
وی با بیان اینکه بیماران باید وضعیت موجودی داروخانه ها را از طرق سامانه 1490 و اتصال به کارشناسان دارویی جویا شوند، گفت: در این سامانه مشاوره دارویی و وضعیت توزیع داروهای کمیاب در اختیار بیماران قرار داده می‌شود.
چندین نوبت از ساعت 8 صبح تا 12 با سامانه 1490 تماس گرفته و عدد مربوط به اتصال به کارشناسان دارویی و اطلاع از داروهای کمیاب را شماره‌گیری کردیم اما متاسفانه پس از 20 دقیقه انتظار به هیچ کارشناسی وصل نشد. با توجه به شرایط قرمز و حساس کرونا در استان، لازم است مسئولان غذا و دارو نسبت به فعالیت کارشناسان در سامانه 1490 نظارت بیشتری داشته باشند./ تسنیم
گزارش: فائزه محمدی

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه کردن