Back شما اینجا هستید: صفحه اصلی گزارش کلاس‌های آنلاین در پشت‌بام‌های چاله‌کند

درد روستاهایی که اینترنت ندارند؛
کلاس‌های آنلاین در پشت‌بام‌های چاله‌کند

b_150_150_16777215_00_images_Chalekand5.jpg

مشکلات اقتصادی مردم در چند سال اخیر به‌اندازه‌ای بود که شاید دغدغه دسترسی به اینترنت در میان این مشکلات گم شده بود اما با شیوع غیرقابل‌پیش‌بینی کرونا و تغییر سبک زندگی، کسب‌وکار و آموزش در سراسر دنیا و به‌تبع آن در ایران، بخش عمده‌ای از فعالیت‌ها بیش‌ازپیش به فضای مجازی گره خورد و دسترسی به ابزار ارتباطی و اینترنت به یکی از دغدغه‌های بزرگ تمام خانواده‌ها تبدیل شد.

به گزارش "همدان‌نیوز" و به نقل از روزانه نیوز شاید روزهایی که کرونا در ایران آغاز شد و در مرحله اول مدارس و دانشگاه‌ها را به تعطیلی کشاند، تصور ما بر این بود که این وضعیت تداوم نداشته باشد و با چند هفته وقفه در آموزش، به روال سابق و عادی برگردیم اما با گستردگی این بیماری و تلاش برای تداوم آموزش، وزارت آموزش‌وپرورش و وزارت علوم، تحقیقات و فناوری به سمت فضای مجازی رفتند تا تحصیل با تمام مشکلات سخت‌افزاری خود، همچنان کج‌دار و مریض ادامه پیدا کند.
برنامه شاد در این ماه‌ها یکی از نسخه‌هایی بود که برای دانش‌آموزان پیچیده شد تا از تحصیل جا نمانند اما با غافلگیری کرونایی، تمام کمبودها در بخش‌های مختلف به‌تدریج رخ نمایان کرد و از ناتوانی مالی در تهیه گوشی تا دسترسی به اینترنت و جا ماندن از درس، به غمی برای کودکان و نوجوانان بدل شد.
اینجا در روستای چاله‌کند از توابع شهرستان کبودرآهنگ استان همدان، دانش‌آموزان به هر زحمتی شده تلفن همراه تهیه‌کرده‌اند اما برای حضور در کلاس‌های درس مجازی، در موج سوم کرونا و موج سرمای این روزهای همدان، ناچارند سرما را به جان بخرند و در کوچه‌ها و پشت‌بام‌ها، گوشی به دست بگیرند تا شاید اینترنت یاری کند و بتوانند درس بخوانند.
در چند روز اخیر، ویدئویی از وضعیت تحصیل دانش‌آموزان این روستا که در برف و سرما، در پشت‌بام مسجد روستا گردهم آمدند تا به کلاس‌های آنلاین، متصل شوند، به‌صورت گسترده در فضای مجازی منتشر شد و رسانه‌های کشور بویژه رسانه‌ها و مطبوعات استان همدان، به آن واکنش‌های مختلفی نشان دادند و از قضا نظر رسانه‌های بیگانه را نیز به خود جلب کرد و در برخی شبکه‌های معاند و معلوم‌الحال پخش شد که قطعاً این دست اتفاقات، به مصلحت نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران نیست و آنان صرفاً به قصد سوءاستفاده‌های بعدی، آن را منتشر ساخته‌اند.
خسته‌ایم؛ شاید دیگر درس نخوانیم

خستگی اهالی روستا از این وضعیت، به‌اندازه‌ای رسیده که رئیس شورای روستای چاله‌کند می‌گوید: تعدادی از خانواده‌ها شاید دیگر اجازه ندهند فرزندانشان با تحمل این میزان سختی، درس بخوانند.
محمدهادی مبرقع رئیس شورای اسلامی روستای چاله‌کند درگفتگو با خبرنگار روزانه‌نیوز در خصوص وضعیت دسترسی به تلفن و اینترنت روستا می‌گوید: منازل این روستا تلفن ثابت ندارند و اپراتورهای همراه اول و ایرانسل نیز، تنها در کوچه‌ها و برخی نقاط آنتن‌دهی دارد و در خانه‌ها نمی‌توان به اینترنت متصل شد.
او ادامه می‌دهد: پیش از شیوع کرونا این مشکل وجود داشت اما برای اهالی به این اندازه اهمیت نداشت و مردم از خیر حضور در فضای مجازی می‌گذشتند اما در طول این ماه‌ها، با توجه به برگزاری کلاس‌های درس به‌صورت مجازی، دغدغه همه خانواده‌ها اتصال به اینترنت است.
مبرقع تأکید می‌کند: در طول این مدت پیگیری‌ها و نامه‌نگاری‌هایی را با اداره کل ارتباطات و فناوری اطلاعات انجام دادیم اما هنوز به نتیجه نرسیده است؛ تعدادی از کارشناسان به روستا آمدند تا وضعیت را بررسی کنند و با مشاهده اتصال اینترنت در کوچه‌ها، گفتند که مشکلی وجود ندارد درصورتی‌که در منازل با مشکل روبه‌رو هستیم و اگر شرایط فراهم بود، هیچ خانواده‌ای راضی نبود فرزند خود را به کوچه‌ها و پشت‌بام مسجد بفرستد تا در سرمای سخت این منطقه، درس بخواند.
او با ابراز گلایه‌مندی از مسئولان مربوطه می‌گوید: در رسانه ملی این موضوع مطرح شد که مودم رایگان در اختیار رئیس شورای روستا قرار گرفته و مشکلی وجود ندارد اما چنین نیست و مودم خریداری شده و با وجود مودم نیز، بازهم دسترسی سخت است چون مودم با سیم‌کارت به اینترنت متصل است و آنتن‌دهی آن بسیار ضعیف بوده و در اکثر مواقع، اینترنت قطع است.

توان خرید مودم چهارمیلیونی نداریم

مبرقع اضافه می‌کند: ما دسترسی به تلفن ثابت نداریم که بتوانیم از مودم ADSL استفاده کنیم و از طرفی در این شرایط اقتصادی، خانواده‌ها به‌سختی برای فرزندان خود تلفن همراه تهیه‌کرده‌اند و با قیمت چهار میلیونی مودم، توان مالی برای خرید آن وجود ندارد.
او ادامه می‌دهد: به ما می‌گویند که دانش‌آموزان به‌جای حضور در پشت‌بام مسجد به مدرسه بروند و از اینترنت مدرسه استفاده کنند اما متأسفانه مدرسه روستای چاله‌کند ایمن نیست و بارها پیگیری‌هایی برای نوسازی مدرسه انجام شده و اتفاقی نیفتاده است؛ اهالی روستا، مهرماه به اداره آموزش‌وپرورش بخش گل‌تپه برای پیگیری مشکل اینترنت مراجعه کردند اما به نتیجه‌ای نرسیدند.

آقایان مسئول؛ ما دروغ نمی‌گوییم

مبرقع خطاب به مسئولان تأکید می‌کند: ما دروغ نمی‌گوییم؛ چند سال پیگیری کردیم اما هنوز اینترنت و تلفن ثابت نداریم؛ اینکه مشکل تحصیل دانش‌آموزان روستای چاله‌کند به سوژه‌ای برای رسانه‌های بیگانه تبدیل شد، باعث شرمندگی ماست اما تقاضا داریم فکری به حال این وضعیت شود چون تعدادی از خانواده‌ها تصمیم گرفتند که فرزندانشان دیگر درس نخوانند اما این انصاف نیست و از مسئولان می‌خواهیم به‌جای حل مسئله، صورت‌مسئله را پاک نکنند.
رئیس شورای روستا می‌گوید که هیچ مسئولی قولی به آن‌ها برای رفع مشکل نداده و شانه خالی می‌کنند اما بخشدار گل‌تپه نظر دیگری دارد و از وعده‌ها برای حل مشکلات تلفن ثابت و اینترنت روستاهای این بخش خبر می‌دهد.
۲۰ روستای بخش گل‌تپه مشکل دسترسی به اینترنت دارند

بخشدار گل‌تپه نیز در گفتگو با خبرنگار روزانه‌نیوز به وضعیت نامناسب این روستا ازلحاظ دسترسی به خطوط تلفن ثابت و اینترنت اشاره می‌کند و می‌گوید: در حال حاضر ۲۰ روستای بخش گل‌تپه با این مشکلات دست‌وپنجه نرم می‌کنند که چاله‌کند یکی از این روستاهاست؛ زیرساخت مخابراتی در این روستا WLL است و برای دسترسی به اینترنت باید زیرساخت فیبر نوری داشته باشد.
سید ایوب موسوی ادامه می‌دهد: اپراتور ایرانسل در این روستا آنتن‌دهی دارد و مردم می‌توانند از آن استفاده کنند اما آنتن‌دهی بسیار ضعیف است و با توجه به عدم دسترسی به اینترنت ثابت خانگی، دانش‌آموزان این روستا با معضل روبه‌رو شده‌اند.
او از دسترسی مدرسه روستای چاله‌کند به مودم شرکت های‌وب خبر می‌دهد و بیان می‌کند که با توجه به عدم ایمنی و شرایط نامناسب مدرسه، تعطیل بودن آن و همچنین ممنوعیت تجمع به علت شیوع کرونا، دانش‌آموزان این روستا ناچارند در سرمای این منطقه کوهستانی و برف‌خیز، در پشت‌بام به کلاس درس بروند.
موسوی اضافه می‌کند: من در طول یک ماه گذشته که به‌عنوان بخشدار گل‌تپه انتخاب شده‌ام و مشغول به فعالیت هستم، رایزنی‌هایی را با آموزش‌وپرورش برای نوسازی مدرسه این روستا و همچنین مکاتباتی را با شرکت مخابرات استان همدان و شهرستان کبودرآهنگ برای رفع مشکل اینترنت ۲۰ روستای این بخش، انجام داده‌ام و وعده‌هایی نیز از سوی شرکت مخابرات برای رفع مشکل در ماه‌های آینده مطرح شده و درخواست ما این است که هرچه سریع‌تر به مشکلات مردم این بخش رسیدگی شود.

چاله‌کند اینترنت دارد!

مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان همدان در گفتگو با خبرنگار روزانه نیوز تأکید می‌کند که در روستای چاله‌کند، تلفن خانگی تحت نظر دو سایت همراه‌اول، یک سایت ایرانسل و یک سایت های‌وب برقرار شده و پوشش صوتی نیز از طریق سایت روستای حسین‌آباد فراهم شده است.
مجتبی ساکی می‌گوید: مردم روستا می‌توانند تحت پوشش شبکه همراه اول و ایرانسل به اینترنت متصل شوند و این دو شبکه پوشش نسبتاً خوبی دارند و می‌توانند مشکلات را تا حدی برطرف کنند.
او اضافه می‌کند: کارشناسان ما پس از ویدئویی که از این روستا منتشر شد، در منطقه حضور یافتند و میزان آنتن‌دهی را مورد بررسی قرار دادند که مشکلی مشاهده نشد؛ اهالی روستای چاله‌کند می‌توانند مودم خریداری کنند و از طریق مودم، دسترسی آسان‌تری به اینترنت داشته باشند.
ساکی تأکید می‌کند: در روستای چاله‌کند، دسترسی به اینترنت فراهم شده اما در حال حاضر ۱۱۰ روستای استان هیچ نوع اینترنتی ندارند و دسترسی این روستاها باید مورد پیگیری قرار بگیرد و در اولویت است.

چرا دانش‌آموزان به مدرسه نمی‌روند؟

مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان همدان در خصوص اینکه مدرسه این روستا به مودم مجهز شده، می‌گوید: ۳۰ گیگابایت اینترنت نیز به آن اختصاص داده شده است و دانش‌آموزان می‌توانند به مدرسه بروند و در این سرما به پشت‌بام‌ها نروند.
روزانه نیوز: همانطور که گفته شد مدرسه این روستا نیز وضعیت مناسبی ندارد و چنانچه ایمنی هم داشته باشد، تجمع دانش‌آموزان در محیطی بسته، سلامتی آن‌ها را تهدید می‌کند.
رئیس آموزش‌وپرورش بخش گل‌تپه حاضر به پاسخگویی نشد
خبرنگار ما برای پیگیری وضعیت دسترسی مدرسه به اینترنت و نوسازی این مدرسه با رئیس آموزش‌وپرورش بخش گل‌تپه نیز تماس گرفت که او حاضر به پاسخگویی در خصوص هیچ‌یک از این دو موضوع نبود و تأکید کرد که نمی‌تواند در این خصوص صحبت کند.
بهرحال؛
چاله‌کند تنها یکی از روستاهایی است که چاله‌چوله‌های مدیریتی در طول سال‌های اخیر، کمبودها و شرایط سخت را به آن‌ها تحمیل کرده و اهالی آن، تبعیض در دسترسی به امکانات را به‌وضوح لمس می‌کنند و تصاویری که از کودکان این روستا منتشر شد تنها گوشه‌ای از سختی‌هایی است که مردم مناطق محروم به جان می‌خرند.
با وجود چنین شرایطی و فراهم نبودن زیرساخت‌ها آن‌هم در عصر ارتباطات، موضوع عدالت آموزشی و تربیت دانش‌آموزان به‌عنوان آینده‌سازان این مملکت تنها در حد شعار باقی می‌ماند و نمی‌توان مدعی بود که با توسعه در کشور در سال‌های اخیر روبه‌رو بوده‌ایم؛ چه‌بسا اگر شاهد شیوع ناگهانی کرونا نبودیم، بسیاری از این کمبودها چنین رخ نمایان نمی‌کرد و تدبیرهای کوتاه‌مدت، بر روی آن سرپوش نمی‌گذاشت.
با تمام اقرارها و انکارها، مردم روستاها و مناطق محروم، بار سنگین‌تری را در این شرایط بر دوش خود می‌کشند و فراهم شدن فرصت و شرایط حداقلی برای تحصیل فرزندانشان، یکی از خواسته‌هایشان است و وقتی این مشکلات رفع نمی‌شود، نباید انتظار این را داشت که رسانه‌های معاند و بیگانه از شرایط ماهیگیری نکرده و اوضاع را بدتر از آنچه هست، بیان نکنند.
مردم روستای چاله‌کند در کنار اهالی دیگر روستاهای محروم از امکانات منتظر پاسخ و وعده مسئولان نیستند؛ منتظرند که ببینند مسئولان قدمی بردارند و رفع این مشکلات را ببینند.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه کردن