Back شما اینجا هستید: صفحه اصلی گزارش جهادگران در همدان برای ۲ هزار نفر شغل ایجاد کردند

جهادگران در همدان برای ۲ هزار نفر شغل ایجاد کردند

با دستور دادستان همدان، ساختمان بلااستفاده یکی از ادارات که به دلیل عدم رسیدگی، مخروبه و تبدیل به جولانگاه معتادان شده بود به قرارگاه شهید هاشمی تحویل داده شد و حالا پس از سه سال متولیان قرارگاه با رویکرد اشتغالزایی برای ۲ هزار نفر فرصت شغلی ایجاد کردند.

 

به گزارش "همدان نیوز"، چند سالی می‌شد که قرارگاه شهید حمید هاشمی به دنبال جا و مکانی برای خود بود، اما به هر دری می‌زد؛ نمی‌شد که نمی‌شد تا اینکه مکان نسبتا مناسب شناسایی می‌شود، ساختمانی که سال‌ها بود ندید گرفته شده و تا اواخر سال ۹۸ مخروبه‌ای بیش نبود.

معتادان در آن پرسه می‌زدند و دیوارها از دود اعتیاد دودی شده بودند و قلب ساختمان سیاه سیاه. آجر روی آجرش بند نبود و سقفش هم نیمه ریخته و به هنگام باران چک چک می کرد. پنجره‌ها سالها بود که رنگ شیشه به خود ندیده بودند و خرده‌های شیشه‌ها انگار تلی از خاک شده بود، تا اینکه دادستان همدان برای نجات اموال بیت‌المال وارد گود شد و با دستور قضایی مبنی بر سر و سامان دادن به ساختمان‌های بلااستفاده، این مخروبه نیز در اختیار قرارگاه شهید حمید هاشمی قرار گرفت و امروز پس از نزدیک به چهار سال اگر به این مکان سری بزنیم، نه خبری از معتادین و دود و دم است و نه خبری از فروش مواد. حالا همسایگان هم آرامش دارند.

 قرارگاه شهید هاشمی با در اختیار داشتن مکانی برای ادامه فعالیت.های خود جانی دوباره گرفت و ققنوس‌وار از دل آتش افروخته شده‌ای که معتادین به راه انداخته بودند، خرابه‌های ساختمان را کنار زد و آن را به مکانی برای کمک‌رسانی به اقشار نیازمند و محروم جامعه تبدیل کرد، آن اقدام و آن دستور شد سرآغاز کارهای بزرگ و نیک که همچنان ادامه دارد.

با ورود خیرین ۷۰۰ میلیون تومان هزینه شد و اینک قرارگاه بزرگ مردمی شهید هاشمی در هفت شهرستان استان نیز شعبه هایی تأسیس کرده است.

فرماندهی این قرارگاه بر عهده صادق نظری است و به گفته او قرارگاه از ۱۶ کارگروه و سه کمیته با ۴۶ زیرمجموعه تشکیل شده است. مسوولان این قرارگاه مردمی، تفکری مولد دارند، به طوری که اگر به سراغ اشتغالزایی می روند، کارگاه تولیدی راه اندازی می کنند تا معتادینی را که خود زمینه ترکشان را فراهم ساخته اند پس از پاک شدن در آن کارگاه‌ها مشغول به کار شوند.

در حال حاضر به همت این کارگاه‌های تولیدی و اشتغال خانگی برای بیش از ۲ هزار نفر در استان اشتغال ایجاد شده است. حتی برخی آن قدر توانمند می شوند که پس از خودکفایی جزیی از خیران قرارگاه می‌شوند.

اینان به نیازمند شناسایی شده ماهی نمی‌دهند بلکه ماهگیری می آموزند و علاوه بر آن به تربیت مربیان متعدد در حرفه‌هایی به مانند میناکاری، عروسک‌دوزی و خیاطی روی آورده‌اند.

هم انواع و اقسام کارهای فرهنگی در محلات محروم همدان انجام می‌دهند و هم به زیرساخت‌ها بها می‌دهند و با رونقی دوباره به کارهای جهادی حتی خانه عالم بنا می‌کنند. تهیه بسته‌های معیشتی، فرهنگی و لوازم‌التحریر و توزیع آن بین نیازمندان از دیگر برنامه‌های این گروه جهادی است که اکنون در کشور نمونه شده است.

از مهندسان و پزشکان گرفته تا وکلا و معلمانی هستند که خیرخواهانه و بدون دریافت دستمزدی با این گروه فعالیت و همراهی داشته و به جامعه هدف متناسب با تخصصشان کمک ارایه می‌دهند.

قابل تأمل آن که صندوق وام هم طراحی کرده اند تا در مواقع ضرورت تسهیلات به خانواده‌های نیازمندان شناسایی شده خود پرداخت کنند.

صبح امروز دادستان همدان در بازدید از تعدادی از کارگاه‌های تولیدی این قرارگاه با قدردانی از تلاش‌های بی‌وقفه متولیان این نهاد مردمی، گفت: دغدغه همه ما مسوولان باید حل مشکلات مردم در تمام حوزه‌ها به ویژه در حوزه معیشتی و فرهنگی باشد.

وی عنوان کرد: سه سوله دیگر در اختیار این قرارگاه تولیدی قرار گرفته و آن گونه که می‌گویند با راه‌اندازی کارگاه‌های کوچک و زودبازده تولیدی برای نزدیک به ۲۰۰ نفر دیگر اشتغالزایی ایجاد می‌شود که تعدادی از آنان توانیابان مستعد جویای کار هستند.

دادستان همدان افزود: البته نگاه متولیان این قرارگاه با محوریت اشتغالزایی است، به گونه‌ای که هم اینک ۹ کارگاه تولیدی از جمله خیاطی، میناکاری، قالی‌بافی و عروسک‌سازی توسط قرارگاه شهید همدانی ایجاد شده است./ فارس

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه کردن