Back شما اینجا هستید: صفحه اصلی گفتگو همدان فضای ادبی بسیار مناسبی دارد

مریم زندی، شاعر کودک:
همدان فضای ادبی بسیار مناسبی دارد

استان همدان دارای ظرفیتها و پتانسیل های قابل توجهی در حوزه ادبیات است و این مهم را وجود چهره های شناخته شده حوزه ادبیات دیار الوند در کشور به وضوح نشان می دهد.

به گزارش "همدان نیوز"، به بهانه روز قلم گفتگویی با مریم زندی یکی از شاعران برجسته کودک داشته ایم که ماحصل این گفتگو را در ادامه خواهید خواند.

فضای فرهنگی استان را چطور ارزیابی می کنید؟

استان همدان فضای ادبی بسیار مناسبی دارد. خصوصا فضای شعری آن و شاید بتوان گفت کوتاهی ها فقط در چاپ کتاب است. من در جشنواره های متعددی در دیگر استانها شرکت کرده ام و با توجه به حضور خوب نویسندگان و شعرای همدانی در این جشنواره ها و کسب موفقیت، می توان گفت همدان موقعیت نسبتا خوبی دارد.

چه انتظاراتی از مسئولین استانی دارید؟

امسال که تا به امروز فعالیت چندانی ندیدم اما سال گذشته به هنرمندان بهای بیشتری دادند و تجلیلها نشان از آن بود که به فکر هنرمندان هستند. برگزاری جشنواره هایی از قبیل جشنواره سراسری شعر انتظار و رنگ سیب بوی خاک نیز حرکتهایی بود تا استان ما بیشتر شناخته شود. در همدان جشنواره ای سراسری نداریم و این، برای استانی که با نام باباطاهر شناخته می شود خوب نیست و باید بیشتر جشنواره ادبی داشته باشد. جای جشنواره های سراسری سالانه در استان بسیار خالی است. جشنواره ادبی هگمتانه گام خوبی بود و فقط باید سالانه شود.

وضعیت شعر استان چگونه است؟

شاعران خوبی در استان داریم چه در شعر بزرگسال و چه در شعر کودک و به اذعان برخی فعالان، همدان مهد شعر کودک است. استان ما همیشه در شعر کودک حرف برای گفتن دارد و البته جا برای بهتر شدن هم هست.

چه کاری باید انجام داد تا این «بهتر شدن» حاصل شود؟

بیشتر به انجمن های ادبی بها دهند. از این انجمن ها شاعران خوبی بیرون می آید. مشکل اصلی انجمن های شعر کمبود بودجه و کتاب است؛ بودجه ای که صرف تشکیل کارگاههای آموزشی با حضور شعرای مطرح کشوری و تبیین معیارهای شعر معاصر و مناسب، تولید گاهنامه و چاپ شعر شاعران تازه کار و تشویق آنها شود.

همانطور که می دانید، حیطه فعالیت حوزه هنری، انجام کارهایی مرتبط با فرهنگ است. به نظر شما در استان همدان تا چه حد موفق بوده است؟

حوزه هنری نسبت به دیگر نهادهای متولی فرهنگ در استان بیشتر کار کرده است. من الان 2سال است که با حوزه آشنا شدم و انچه دیده ام فعالیت خوب نه فقط در زمینه شعر و داستان ، که در تمام زمینه های هنری از قبیل خطاطی، نقاشی، موسیقی و.. است. حوزه هنری همدان توانسته با فعالیت های نمایشگاهی و جشنواره ای خود در تمام عرصه های هنری خوب کار کند.

و سخن پایانی؟

خداوند در قرآن به قلم قسم یاد کرده است. نویسنده می تواند با قلم، دنیا را تغییر دهد. قلم ارزش دارد و شاعر و نویسنده ای که این موهبت در اختیار او نهاده شده باید با تولید آثار فاخر از آن بهترین استفاده را کند.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه کردن