Back شما اینجا هستید: صفحه اصلی خبر اقتصادی تنها 40 درصد از تولیدکنندگان فرش دستباف در همدان فعال هستند/نیاز شرکت‌های تعاونی فرش به 200 میلیون تومان تسهیلات

رئیس اداره فرش صنعت، معدن و تجارت همدان:
تنها 40 درصد از تولیدکنندگان فرش دستباف در همدان فعال هستند/نیاز شرکت‌های تعاونی فرش به 200 میلیون تومان تسهیلات

b_150_150_16777215_00_images_farsh.dastbaf69.jpgرئیس اداره فرش سازمان صنعت، معدن و تجارت استان همدان با اشاره به وجود 100 هزار بافنده فرش در استان در سالهای نه چندان دور، گفت: از این تعداد در حال حاضر 50 درصد باقی مانده که 40 درصد آن فعال است.

احمدعلی بابایی در گفتگو با خبرنگار "همدان نیوز"، با بیان اینکه فرش استان همدان همچون کشور با مشکل مواد اولیه روبه رو است، اظهار داشت: عدم دسترسی بافندگان و تشکل ها به مواد اولیه مرغوب در کشور از جمله مشکلاتی است که متأسفانه تولیدکنندگان با این معضل دست به گریبان هستند.

رئیس اداره فرش سازمان صنعت، معدن و تجارت همدان با تأکید بر اینکه تولیدکنندگان به تسهیلات بانکی نیاز دارند، خاطرنشان کرد: تولید کنندگان باید تسهیلات کم بهره بگیرند تا بتوانند مواد اولیه استانهای دیگر را جذب کنند، رنگرزی کنند و ببافند.

وی ادامه داد: هیچ مکانیزیمی برای ورود، جمع آوری و توزیع مواد اولیه به صورت سیستماتیک وجود ندارد و دلیل این است که ایران چند سال در تحریم به سر می برد و همین باعث شد که به طور طبیعی تولید کنندگان از گردونه فعالیت خارج شوند که در حال حاضر تسهیلات بانکی محرکی برای شروع فعالیت آنها به شمار می رود.

بابایی با بیان اینکه فرش دستباف به دلیل خواب سرمایه و زمان بر بودن تولید، به تسهیلات کم بهره نیاز دارد، یادآور شد: فرش دستباف در حال حاضر مورد حمایت صندوق کار آفرینی امید است و از سوی صندوق تسهیلات با سود چهار درصد ارائه می شود.

وی همچنین تصریح کرد: استان به تبع کشور به دنبال تسهیلات کم بهره برای شکرت های تعاونی است و اگر بتوان برای هر هشت شرکت تعاونی همدان 200 میلیون تومان تسهیلات دریافت کرد، این شرکت ها می توانند مواد اولیه را جذب کرده و بین بافندگان توزیع کنند و فرش های بافته شده را جمع آوری و به فروش برسانند؛ هرچند توصیه می شود که بدون سفارش پذیری فرشی بافته نشود و در ابتدا فروخته سپس بافته شود.

وی با تأکید بر اینکه وضعیت صادرات در سنوات گذشته به هیچ عنوان مطلوب نبوده است، یادآور شد: در اواخر سال87 صادرات تا 13.7 میلیون دلار رسید اما سال به سال کاهش یافت و در سال 93 به صفر رسید.

بابایی همچنین تصریح کرد: در اواخر سال 94 محموله ای از همدان به آمریکا و کانادا صادر شد و  در سه ماه ابتدایی سال جاری نیز  میزان صادرات فرش دستباف از همدان 200 هزار دلار بوده است؛ به اعتقاد من فضای بعد از برجام نوید بخش صادرات فرش در آینده نه چندان دور خواهد بود.

وی با اشاره به اینکه فرش استانها قابل طبقه بندی نیست و فرش ایران باید مطرح باشد، بیان کرد: فرش هنر ملی و ایرانی است و نباید بومی به آن نگاه کرد؛ هرچند در گذشته همدان، تبریز و قم برند بودند اما در دنیای بیرون از ایران باید فرش ایران معرفی شود و مهم ینست در کدام منطقه بافته می شود، پس با توجه به این موضوع قصد رقابت بین استانها وجود ندارد.

رئیس اداره فرش سازمان صنعت، معدن و تجارت استان همدان با بیان اینکه بیشتر فرش هایی که قم صادر می کند در همدان، رزن ، فامین و کبودرآهنگ تولید می شود، اظهار داشت: تولید کنندگان همدانی فرش دستباف تولید می کنند و سفارش دهندگان از قم و تبریز، فرش همدان را به نام خود به فروش می رسانند و جالب است که این تولیدات در آمار تولید استان لحاظ نمی شود.

وی با تأکید بر اینکه باید تولید بالا باشد و بازار وجود داشته باشد تا رقابت ایجاد شود، خاطرنشان کرد: خوشبختانه فرش ایران در سطح دنیا بی نظیر است و هیچ کشوری در تولید فرش دستباف با ایران نمی تواند رقابت کند؛ اگر فضا باز باشد می توان فرش ایران را بیش از پیش به دنیا معرفی کرد.

بابایی با اشاره به وجود 100 هزار بافنده فرش در استان در سالهای نه چندان دور، یادآور شد: از این تعداد در حال حاضر 50 درصد باقی مانده که 40 درصد آن فعال است.

وی همچنین تصریح کرد: 50 هزار نفر عضو تشکل بافندگان فرش همدان هستند که در سال گذشته 50 هزار متر فرش تولید کردند.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه کردن