Back شما اینجا هستید: صفحه اصلی خبر اجتماعی رسیدن به توسعه پایدار به تغییر نگرش نیاز دارد/یونسکو از برنامه‌های ایران برای توسعه حمایت خواهد کرد

رئیس دفتر منطقه‌ای یونسکو در تهران:
رسیدن به توسعه پایدار به تغییر نگرش نیاز دارد/یونسکو از برنامه‌های ایران برای توسعه حمایت خواهد کرد

b_150_150_16777215_00_images_Larosh-unesco014-1.jpgرئیس دفتر منطقه ای یونسکو در تهران گفت: سازمان یونسکو در راستای توسعه پایدار 2030 از برنامه های نظام جمهوری اسلامی ایران و سازمان محیط زیست به طور جدی حمایت خواهد کرد.

به گزارش خبرنگار "همدان نیوز"، خانم استر کوئیچ لاروش در نشست منطقه ای آموزش، پژوهش و توسعه پایدار که به میزبانی اداره کل حفاظت محیط زیست استان همدان برگزار شد، در ابتدای سخنان خود از حضور در همدان و این نشست ابراز خرسندی کرد و برگزاری نشست توسعه پایدار را حائز اهمیت عنوان کرد.

وی ادامه داد: دنیا با تغییراتی جهانی همچون افزایش تفاوت ها و نابرابری ها، از بین بردن تنوع زیست محیطی ، مصرف ناپدار منابع آب شیرین و آلودگی محیط زیست روبه رو بوده است.

لاروش با بیان اینکه دنیا هفت میلیارد جمعیت دارد و منابع محدود است، خاطرنشان کرد: مردم باید یاد بگیرند که چگونه در این فضا با تعامل با یکدیگر زندگی کنند و بدانند که نوعد عملکرد آنها بر زندگی آیندگان اثرگذار خواهد بود.

وی همچنین خاطرنشان کرد: با تلاش مشترک باید به سمت آینده رفت و نگرش به آینده باید با توجه به کرامت انسان باشد و پاسخ‌های قانع کننده ای برای چالش های محیط زیستی  داشته باشد.

لاروش تأکید کرد: آموزش در این زمینه نقش اساسی دارد و برای از بین بردن فقر و رسیدن به توسعه پایدار بسیار اثرگذار خواهد بود و زندگی ها را تغییر خواهد داد.

وی با بیان اینکه یک سال قبل رهبران جهان توسعه پایدار را طبق برنامه 2030 به تصویب رساندند، اظهار داشت: تا کنون رهبران جهانی مصمم به اجرای برنامه ای در سطح جهانی به این شکل نبودند.

رئیس دفتر منطقه ای یونسکو در تهران اظهار داشت: رسیدن به توسعه پایدار با ارائه فناوری ها و اسناد قابل دسترسی نیست و باید نگرش‌ها در خصوص تولید و مصرف تغییر یابد.

وی ادامه داد: توسعه پایدار نیاز به روش های جدید اقدام و رفتار به عنوان شهروندان جهان و نگرش جدید برخورد با محیط زیست دارد که ملزم به آموزش با کیفیت در تمامی لایه های مختلف جامعه است.

لاروش با بیان اینکه آموزش مسائل زیست محیطی در سوئیس از سه سالگی شروع می شود، گفت: در خصوص صرفه جویی مصرف آب و انرژی و از همه مهمتر در این کشور به کودکان آموزش داده می شود.

وی همچنین تصریح کرد: آموزش می تواند فرهنگ و طرز فکر مردم را تغییر دهد و یونسکو بر این باور است آموزش حق بنیادین بشر است و دسترسی بر آن باید بر اساس کیفیت باشد.

رئیس دفتر منطقه ای یونسکو در تهران گفت: یونسکو  تنها سازمانی است که آموزش را در تمام جنبه های آن بر عهده دارد و آموزش فراگیر و عادلانه به یونسکو واگذار شده است.

وی به برنامه های آموزشی یونسکو اشاره کرد و افزود: آموزش برای توسعه پایدار و توانمندسازی کشورها برای مقابله با بحران های جهانی از جمله برنامه های یونسکو به شمار می رود.

لاروش تأکید کرد: در کشور های مختلف در خصوص مسائل مختلف زیست محیطی و توسعه شهری از سوی یونسکو مورد کمک و حمایت قرار می گیرند تا برنامه های خود را اجرایی کنند.

وی با بیان اینکه به سیاستگذاران در خصوص آموزش توسعه پایدار آموزش هایی ارائه می شود، گفت: با بسیاری از سازمان های بین‌المللی در جهان در این خصوص هماهنگی هایی به عمل آمده و یکی از موفقیت ترین برنامه ها آموزش های زیست محیطی بوده است.

رئیس دفتر منطقه ای یونسکو در تهران با بیان اینکه تربیت دانش آموزان در خصوص اهمیت محیط زیست و بهبود آن در اولویت است، گفت: 12 هزار دانش آموز در سطح جهان مورد آموزش قرار گرفته اند.

وی همچنین تصریح کرد: در حال حاضر 12 ذخیره گاه زیست کره در ایران وجود دارد که سعی می شود مدیریت آن ها بهبود یابد تا بتوان به توسعه پایدار دست یافت.

لاروش با بیان اینکه برنامه بین المللی آب شناسی نیز در دستور کار قرار دارد، گفت: ایران  و به تبع آن استان همدان نیز با بحران آب روبه رو است.

وی با اشاره به تشکیل کمیته اقیانوس شناسی در سازمان یونسکو، اظهار داشت: این کمیته بسیار مهم و مورد اهمیت بوده و دنیا به اهمیت اقیانوس ها در تنظیم آب و هوای کره زمین پی برده است.

لاروش با بیان اینکه یونسکو در آموزش بخش های مختلف اثرگذار بوده است، یادآور شد: برنامه های گسترده ای در حوزه آموزش در نظر گرفته شده و از سنین پایه تا مراکز عالی آموزشی ادامه خواهد یافت و در خصوص ظرفیت سازی در اصحاب رسانه نیز برنامه ریزی هایی انجام شده است.

وی افزود: در ایران دوره های مختلفی برای خبرنگاران و روزنامه نگاران در خصوص مسائل و مباحث زیست محیطی برگزار شده است.

رئیس دفتر منطقه ای یونسکو در تهران تأکید کرد: سازمان یونسکو در راستای توسعه پایدار 2030 از برنامه های نظام جمهوری اسلامی ایران و سازمان محیط زیست به طور جدی حمایت خواهد کرد.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه کردن