Back شما اینجا هستید: صفحه اصلی خبر گفتگوی ویژه توسعه همدان در گرو استقلال رأی اعضای شورای شهر است

توسعه همدان در گرو استقلال رأی اعضای شورای شهر است

سعید پرستش سال 1349 در همدان به دنیا آمد. دوره تحصیلی ابتدایی را در دبستان ابن‌سینا، راهنمایی اتحاد و ظفر و دبیرستان شریعتی تحصیل کرد. وارد مرکز تربیت معلم شهید مقصودی شد و در همین مرکز مدرک کاردانی خود را اخذ کرد. پرستش بار دیگر در کنکور سراسری شرکت کرد و لیسانس الهیات و معارف اسلامی را از دانشگاه آزاد اسلامی واحد همدان دریافت کرد.

به گزارش خبرنگار "همدان نیوز"، پرستش 25 سال سابقه فعالیت در اداره کل آموزش و پرورش استان همدان و تدریس را در کارنامه خود دارد. او مسئول امور تحصیلی فرزندان شاهد، معاون دانش‌سرای تربیت معلم فامنین، سرپرست شبانه‌روزی مرکز تربیت معلم شهیدمقصودی، کارشناس مسئول امور آموزشی و دانشجویی تربیت معلم بود و سال‌‍‌ها به عنوان معاون آموزشی در دبیرستان‌های همدان از جمله شهید حاجی‌بابایی و مجتمع شهید مدنی فعالیت کرده است.

تدریس در مراکز شهید صدوقی، ابن‌سینا، رازی، شهید مدنی و شهید حاجی‌بابایی، عضویت در شورای بسیج دانشجویی مرکز تربیت معلم، معاون مسابقات فرهنگی مراکز تربیت معلم سراسر کشور بخش دیگری از سوابق پرستش است. او هم‌چنین چند دوره معاون آموزشی دوره‌های تابستانی تربیت معلم سراسر کشور بود و به عنوان سرپرست کاروان‌های اعزامی فرهنگی، هنری و ورزشی مشغول به کار بود و چند سالی نیز مسئول فرهنگی بعثه مقام معظم رهبری در حج عمره بود. سوابق علمی و اجرايی پرستش ما را بر آن داشت تا با این فرهنگی خوش سابقه در خصوص مسائل شهری، فرهنگی و اجتماعی به گفتگو بنشینیم.

ویژگی‌های شورای موفق چیست؟

در مدت 25 سال کار معلمی هر جا احساس کردم می‌توانم قدمی بردارم، در راستای خدمت به مردم قدم برداشتم. 25 سال در فضاهای سیاسی و اجتماعی بودم و اوضاع سیاسی و اجتماعی شهر را می‌شناسم. بنابراین دغدغه‌های مردم را فارغ از داشتن پست و مقام می‌شناسم.

کار شورایی مدلی است که فرد هر چه در توان دارد باید به کار گیرد. عدم تعامل با افکار مختلف، نداشتن ارتباط موثر در سطح کلان و عدم اعتقاد به کار شورایی و قدرت تصمیم‌گیری و مستقل نبودن و نداشتن توان انجام کار گروهی شورای شهر را ناموفق می‌کند، بنابراین داشتن ویژگی‌های فوق برای داشتن شورایی موفق و در سطح بالاتر توسعه شهر ضروری است.

علت عدم توسعه همدان چیست؟

بزرگ‌ترین مشکل مدیریت شهری در همدان، روزمرگی و نداشتن نقشه راه است. هر فردی که وارد شورا می‌شود باید نقشه راه داشته باشد.

بدون توجه به زیرساخت‌ها و مطالعات بنیادین نمی‌توان کاری پیش برد. پل سازی کار خیلی خوبی است اما مشکلات فقط با زیرگذر یا روگذر حل نمی‌شود، باید راست گرد، چپ گرد، میزان سرعت خودروهای ورودی یا خروجی همه به صورت کارشناسی و مهندسی بررسی شود.

چنانچه به این مسائل توجه نکنیم، هر قدر هم نیت انجام کار خیر داشته باشیم، موفق نمی‌شویم و تلاش‌ها بی‌نتیجه می‌ماند.

باید با نظرخواهی و مشاوره نخبگان و بدون عجله کار کنیم. نباید موفقیت کار فدای سرعت شود.

یکی دیگر از علل عدم توسعه همدان این است که نگاه فرهنگی پررنگی در شهر نداریم. بايد جلوي موازي كاري‌ها گرفته شود و در مباحث فرهنگي با يك برنامه و سازوكار مشخص، مدون و زمان‌بندي شده جلو رفت.

به طور مثال بايد به اين موضوع اشاره كرد كه مثلا بیلبوردها و تلویزیون‌های شهری فقط برای درآمدزایی استفاده می‌شود و نگاه مالی به این ابزارها داریم، در صورتی که باید از آنها به عنوان ابزاری برای آموزش شهروندی و فرهنگ‌سازی استفاده کنیم. جایگاه فرهنگی شهر باید مشخص شود.

شورای شهر دارای کمیسیون‌های مختلفی است که این کمیسیون‌ها باید هم‌پوشانی داشته باشند، آنها نباید جزیره‌ای عمل کنند. باید یک آيین‌نامه داخلی در شورا به تصویب برسد مبنی بر اینکه کمیسیون‌ها بر عملکرد یکدیگر نظارت داشته باشند.

امکانات شهری به صورت نامتوازن و ناعدلانه توزیع شده است، کارهایی برای رفع مشکلات صورت گرفته اما کافی نیست.

برخی از مناطق همدان محروم واقع شده‌اند که همین امر در بروز معضلات اجتماعی موثر است.

باید از پتانسیل دارالمومنین بودن همدان به نحو احسن استفاده کنیم. تشکیل اتاق فکری متشکل از حوزویان دانشگاهیان برای ارائه ایده و برنامه در بخش فرهنگی ضروری است.

مدیران شهری دنبال کارها و طرح‌های زودبازده هستند، در صورتی که کار فرهنگی زمان‌بر است. متاسفانه در اولویت‌بندی کارهای فرهنگی، نگاهمان به ارائه کارنامه موفق است که مولفه‌های این امر را انجام طرح‌های زودبازده قرار داده‌ایم و به همین علت کار فرهنگی مغفول مانده است.

یک سری از کارها حالت تزیینی دارد در صورتی که رویکردمان باید محتوایی باشد.

شهردار همدان چه ویژگی‌هایی باید داشته باشد؟

شهردار باید قوی، دارای اعتماد به نفس و آرامش خاطر و پاسخ‌گو باشد، دست به عصا راه رفتن کاری از پیش نمی‌برد. با وجود اینکه برخی قوانین شهرداری مربوط به حدود نیم قرن پیش است، چنانچه شهرداری با این ویژگی‌ها انتخاب کنیم می‌توان با همین قوانین همدان را در مسیر توسعه قرار داد.

افزایش تعداد اعضای شورا چه مزایایی دارد؟

این امر محاسن و مضراتی دارد و به دو ویژگی و شرط مربوط است. یکی اینکه مردم افرادی را باید انتخاب کنند که ریشه‌دار، مستقل، اهل خرد و انجام کار گروهی بوده و از همه مهم‌تر متخصص باشند و دیگر اینکه افرادی که وارد عرصه و مدیریت شهری در شورا می‌شوند باید نسبت به انجام خدمت به مردم متعهد باشند.

با توجه به اینکه اختلاف سلیقه شاید یکی از معایب انجام کار گروهی باشد، بنابراین برای کاهش اختلافات در سطح شورا باید روی مشترکات و نکات کلیدی تمرکز کنیم.

اعضای شورا نباید از هیچ فرد یا گروهی توصیه گرفته یا وارد این فضاها شوند. ایجاد دین پیش از ورود به شورا برای اعضا یک آفت محسوب می‌شود و باید از این امر پرهیز کرد.

عقاید، ایده‌ها، نگاه‌ها و تفکرات جناحی باید پشت در شورا باقی بماند، چرا که مردم با اعتماد به این 15 نفر رأی داده‌اند و نباید سلایق شخصی روی خدمت‌گزاری آنها اثر بگذارد. اعضای شورای شهر باید استقلال رأی داشته باشند.

تخصص‌گرایی چه جایگاهی در برنامه‌های شما دارد؟

من معتقدم برای توسعه همدان باید از سرمایه و پتانسیل متخصصان و نخبگانی که در شهر وجود دارند استفاده کنیم. باید در زمینه‌های تخصصی از فکر و ایده افراد صاحب نظر و اهل فن استفاده کرده و با تجزیه و تحلیل آراء مختلف طرحی مناسب ارائه داد.

عملکرد اعضای شورا را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

نباید زحمات افرادی که کار کرده‌اند را نادیده بگیریم.همه اعضای شورای شهر با نیت انجام کار وارد این عرصه شدند و چنانچه موفقیتی حاصل شده یا نشده، به نوع تعامل و توان کاری آنها بستگی دارد.

حالت کلی این است که اعضای شورا برای انجام کار و خدمت نیت خیر داشته‌اند و تردیدی در این امر نیست، اما با توجه به اینکه وفاق و همدلی میان اعضا در حد مطلوب نبود، همین امر بر روی همه برنامه‌های آنها اثرگذار بود. اگر همدلی و وفاق وجود داشت عملکرد بهتری به جای می‌گذاشتند.