Back شما اینجا هستید: صفحه اصلی خبر گفتگوی ویژه برای پیشرفت همدان باید با سرعت نور حرکت کرد

برای پیشرفت همدان باید با سرعت نور حرکت کرد

 سعید میدانچی، متولد 1333 در همدان است. تحصیلات دوره ابتدایی را در دبستان علمی و راهنمایی را به صورت شبانه در دبیرستان شریعتی گذراند  و به موازات آن در مرکز اقتصادی خانوادگی کار می‌کرد و مدیریت کارگاه فلزکاری و امور بازرگانی آن را برعهده داشت. همچنین در همان سال‌ها با برخی اهالی جورقان مشارکت کرده و یک کوره آجرپزی به نام کوره آجر سعید ایجاد کرد.

وی به موازات این کارها در امتحانات ورودی مراکز خارج از کشور شرکت کرده و به کشور انگلستان رفته و دیپلم مهندسی طلایی را کسب کرد.

علاقه به کسب دانش، میدانچی را برآن داشت تا تحصیلات خود را در رشته مهندسی مکانیک ادامه دهد. پس از آن باوجود دعوت به کار از وی برای حضور در برخی وزارت‌خانه‌ها، علاقه به خدمت در زادگاه مادری موجب شد تا به همدان بازگشته و پیشنهاد تحصیل در دانشگاه لیدز انگلستان را رد کند.

حضور وی در همدان و کارهای متعددی که برای گسترش بخش صنعت استان انجام داده، ما را برآن داشت تا با او به گفتگو بنشینیم.

 مهمترین اقدامات شما در بخش صنعت استان چیست؟

پس از بازگشت به همدان در سال 64، یکی از آشنایان از من دعوت کرد تا در راه‌اندازی کارخانه شیر همدان با او همکاری کنم. بیش از دو سال برای نصب و راه‌اندازی دستگاه‌ها و ماشین‌آلات این کارخانه  کار شد تا سرانجام توانستیم ارمغان سلامتی را به مردم همدان هدیه دهیم؛ کارخانه‌ای که اکنون پگاه نام دارد. هدف من از این کار، ایجاد زیرساخت‌های لازم برای ارتقاء وضعیت بهداشت و سلامت مردم همدان بود و موفق به آوردن شیر و محصولات لبنی بر سر سفره‌های مردم شدیم.

پروژه بعدی من، گازرسانی به شهر همدان بود که در سال 1369 تا 71 صورت گرفت. سپس مسئول تبدیل سوخت به واحد گازرسانی در صنایع غرب کشور شدم. همچنین برای کارخانجات سنگین اراک، ایستگاه‌های گاز نصب کردیم.

سپس کارخانجات واقع در جاده‌های اطراف همدان را بررسی کرده و در ساخت و راه‌اندازی دستگاه‌ها و ماشین‌آلات آن‌ها دخیل بودم.

همکاری با شرکت شعله‌صنعت غرب و گازرسانی به کبودراهنگ از دیگر کارهایی بود که در سال 71 انجام دادم.

در همان سال‌ها، یکی از دوستان قدیمی، از من برای کار در جزیره خارک دعوت کرد  و عملیات اجرایی مخازن یک میلیون بشکه‌ای را انجام دادم. سپس از طرف مدیران گروه صنعت ماشین‌سازی اراک برای مدیریت کنترل کیفیت به پالایشگاه هشتم بندرعباس دعوت شده و به کمک یک گروه 35 نفری، پروژه‌ای را در آن جا اجرا کردم.

به موازات همین اقدامات، شرکت سیناراه را در همدان راه‌اندازی کردم که مجری پروژه‌های عمرانی در سطح کشور در رشته‌های بازرگانی، سنعتی، ساختمانی و خدمات تأسیساتی است و ساخت خوابگاه ورزشی ملت، ایجاد 5 دفتر خدمات پستی از کبودراهنگ تا مرز زنجان و اجرای پروژه ساختمان‌های اداری از مهمترین کارهای آن به شمار می‌آید.

همکاری با مجمع خیران مدرسه‌ساز استان و انجمن فرهنگی همدانی‌های مقیم مرکز از دیگر فعالیت‌های من به شمار می‌آید.

 انگیزه شما برای حضور در رقابت‌های شورای چهارم چیست؟

نخستین برنامه من برای مردم همدان به ویژه قشرهای زحمتکش و تلاشگر، شادی است و سپس، اشتغال و امکانات رفاهی.

باید زمینه‌های شادبودن مردم فراهم شود.

همدان باید زیبنده شعار پایتخت تاریخ و تمدن باشد و یکی از مراکزی که در این زمینه می‌تواند نقش مؤثری ایفا کند؛ شوراست.

در همدان به حرکتی با سرعت نور نیاز داریم تا این شعار محقق شود. همدان آرامگاه شیخ‌الرئیس بوعلی‌سینا و علمای بنامی است که منبع هدایت هستند و باید این شهر را در حد جایگاه و شأن آن‌ها ارتقاء داد. 

در صورت راهیابی به شورا در نظر دارم؛ اتاق فکری با حضور نخبگان استان را طراحی کرده و شورای توانمندی از نظر فکری داشته باشیم. حضور نخبگان در رشته‌های مختلف برای این اتاق فکر ضروریست.

 برای انتخاب شهردار چه برنامه‌ای دارید؟

به عقیده من، شهردار باید فردی توانمند و شجاع بوده و وامدار به کسی نباشد. باید فردی انتخاب شود که بتواند دین خود به خون شهدای همدان ادا کند.     

 افزایش تعداد اعضای شورای شهر را مثبت می‌دانید یا خیر؟

این افزایش را به فال نیک می‌گیرم. هرچه تعداد اعضا بیشتر باشد؛ مشارکت مردمی بیشتر شده و زمینه تحقق حماسه سیاسی و اقتصادی فراهم می‌شود.

 چه برنامه‌هایی برای توانمندسازی حاشیه شهر دارید؟

اعتقاد به برقراری عدالت اجتماعی دارم. باید ساکنان همه مناطق از امکانات مختلف بهره‌مند شوند. در هر منطقه باید دفاتر شهرداری ایجاد شود تا مردم مجبور نشوند برای انجام کارها و امور اداری به مرکز شهر تردد کنند. امروز زمان، حرف نخست را می‌زند و باید از اتلاف وقت مردم جلوگیری کرد.

همچنین باید از شورایان برای ساماندهی محلات کمک گرفته و مدیریت خرد را ایجاد کنیم.

و حرف شما با مردم؟

پیام مقام معظم رهبری مبنی بر ایجاد حماسه سیاسی، بزرگترین شعار امسال است و مردم باید به این ندای رهبر، لبیک گفته و با حضور در پای صندوق‌های رأی به دشمنان ثابت کنند که هنوز هم به آرمان‌های امام و انقلاب و مقام معظم رهبری که خود را وقف مردم کرده و منبع نور و هدایت هستند، وفادارند.