Back شما اینجا هستید: صفحه اصلی خبر گفتگوی ویژه مباحث فرهنگی در پیوست توسعه استان قرار گیرد

مدیر کل سازمان تبلیغات اسلامی استان همدان:
مباحث فرهنگی در پیوست توسعه استان قرار گیرد

مدیر کل سازمان تبلیغات اسلامی استان همدان گفت: مباحث فرهنگی در پیوست توسعه استان همدان نادیده گرفته شده و ضرورت است که این مهم دیده شود.

به گزارش خبرنگار "همدان نیوز"، حجت الاسلام و المسلمین علی دشتکی با حضور در دفتر "همدان نیوز" اظهار داشت: مسئولین ما بایستی آلایندگی فرهنگی را جدی بگیرند و این در صورتی است که برخی از مسئولان مسائل فرهنگی را تنها در حد شعار دنبال می کنند.

وی با اشاره به اینکه برای رسیدن به توسعه شهری باید در ساخت اماکن به فکر بعد فرهنگی آن نیز باشیم خاطرنشان کرد: فرهنگ دینی را بایدمورد توجه قرار دهیم و ببینیم آیا اجرای برخی طرح ها و پروژه ها به هویت دینی ما ضربه وارد می کند یا خیر.

اماکن شهری و تجاری باید به دور از آلایندگی های فرهنگی بنا شوند

حجت الاسلام دشتکی ادامه داد: اماکن شهری باید پاسخگوی مسائل فرهنگی باشند و باید این موضوع را مورد توجه قرار بدهیم که اماکن ما آلایندگی فرهنگی نداشته باشد چراکه این آلایندگی انسان را به سمت خفگی می کشاند.

دشتکی توسعه فرهنگ را پیش زمینه و لازمه دستیابی به توسعه دانست و افزود: متأسفانه فرهنگ در پیوست توسعه استان نادیده گرفته می شود.

برای تغییر فرهنگ های نادرست باید تفکر را در جامعه نهادینه کنیم

دشتکی در پاسخ به این سوال که چگونه می توان فرهنگ های نادرست را در بین جامعه و به ویژه جوانان را تغییر داد، اظهار کرد: اصول اساسی اسلام تغییر ناپذیر است و باید شیوه ها را به تناسب اقتضای روز تغییر داد که نظام توحیدی در این زمینه راهکار دارد.

وی ادامه داد: بر اساس این راهکارها اگر بخواهیم ماهیت فیزیکی محیط موجب تغییر ماهیت فرهنگی نشود باید یک وظیفه اصلی و اساسی را دنبال کنیم که این وظیفه نهادینه کردن تفکر در جامعه و و ذهن افراد از آغاز ایام کودکی است.

دشتکی ضمن ابراز خرسندی از رواج تحلیل در جامعه در سنین مختلف حتی در جامعه نوجوان کشور، گفت: باید از چنین فرصتی استفاده کنیم و اجازه ندهیم تحلیل ها و تفکرات اشتباه به جامعه تحمیل شود.

وی همچنین خاطر نشان کرد: ایام مذهبی همچون ماه های رمضان، محرم و صفر از جمله روزهایی هستند که مردم با تمام وجود در پی شنیدن مسائل فرهنگی هستند لذا سعی ما براین بوده از در این ایام موضوع محوری، درس ها و عبرت های عاشورا را به عنوان تفکر محوری و یک اصل قرار دهیم تا در جامعه رواج پیدا کند.

انقلاب اسلامی مردم را به مسیر خوشبختی سوق داد

دشتکی با اشاره به مسیر اصلی انسان از دیدگاه توحیدی، دینی و اسلامی خاطرنشان کرد: مسیر انسان سعادت و خوشبختی مادی و معنوی از لحاظ مسائل فرهنگی، اقتصادی، فرهنگی و مذهبی است.

وی ادامه داد: این مسیر را امام خمینی(ره) و انقلاب اسلامی برای مسلمانان مشخص کرد.

وی با بیان اینکه دهه فجر حاصل رهبری امام خمینی(ره) و تلاش و ایثارگری مردم است، گفت: این رهبری ها و تلاش ها باعث شد کشور به مسیر اصلی خود بازگردد.

دشتکی همچنین خاطرنشان کرد: امروز مکتب و اندیشه های امام مورد توجه عموم ملتها در جهان است. 

وی با بیان اینکه نظام جمهوری اسلامی ایران بستر خدماتی از قبیل خدمات سیاسی، اقتصادی و فرهنگی مکتب امام است، یادآور شد: مکتب امام مکتب توحیدی، الهی و اسلامی است که امروز هم ادامه دارد.

دشتکی در ادامه سخنان خود خاطرنشان کرد: در این برهه از زمان که هریک از ملتها و کشورها با مشکلاتی متعدد روبه رو هستند و رهبری آنها با تدبیر مردم را به زحمت می اندازد ایران اسلامی با رهبری ها و هدایت مقام معظم رهبری بحران ها را پشت سر می گذارد و طراحی های دشمن را بی نتیجه می کند.

وی اضافه کرد: یکی از برکات جمهوری اسلامی این است که همه مردم در تحلیل مسائل سیاسی آگاهی کافی را دارند.

سعادت و شقاوت انسان ها در گرو اقتصاد، سیاست و فرهنگ است

دشتکی با اشاره به اینکه داشتن نیم نگاهی به گذشته برای افق مسیری که در پیش گرفته ایم امری ضروری است، یادآور شد: خداوند در قرآن کریم شقاوت و سعادت انسان را در گرو اقتصاد، سیاست و فرهنگ عنوان می کند که اگر به آن کم توجهی و یا بی توجهی شود مشکل ساز خواهد بود لذا باید این سه مورد با هم مورد توجه قرار گیرند.

مدیر کل تبلیغات اسلامی استان همدان پیاده کردن اسلام و احکام اسلامی را یکی از اهداف نظام جمهوری اسلامی ایران عنوان و تصریح کرد: ما نمی توانیم اوضاع سیاسی امروز را با گذشته و پیش از انقلاب مقایسه کنیم و به نوعی می توان گفت پیش از انقلاب  مستعمره سیاسی دیگر کشورها بودیم.

وی اضافه کرد: نارضایتی های مردم پیش از انقلاب به علت همین استعمار پذیری‌ها بود و با پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی و با رهبری امام راحل(ره) در بحث سیاسی از مستعوره بودن خارج شده و استقلال پیدا کردیم.

در حال حاضر در اقتصاد به استقلال نسبی رسیده ایم

دشتکی همچنین خاطرنشان کرد: ما در سالهای پیش از انقلاب هیچ گونه تولیدی نداشتیم اما خوشبختانه در حال حاضر در اقتصاد به استقلال نسبی رسیده ایم.

وی با اشاره به استعمار فرهنگ توسط دشمنان نیز گفت: ما پیش از انقلاب از لحاظ مسائل فرهنگی گرچه هویت ارزنده ای داشتیم اما دشمن همواره قصد داشت این فرهنگ را از ما بگیرد.

مدیرکل تبلیغات اسلامی استان همدان ادامه داد: امروز نسبت به35 سال گذشته که در عرصه های مختلف تحت استعمار بودیم  در این عرصه ها استقلال داریم و به اوج رسیده ایم و این پیروزی ها خاری است در چشمان استکبار جهانی لذا وظیفه داریم دستاوردها، عزت و افتخار ایران را حفظ کنیم.

وی اضافه کرد: امروز در دنیا تنها ایران دولت اسلامی دارد و سایر کشورها اسلام دولتی دارند و می توان گفت همین دولت اسلامی ارزنده ترین و عظیم ترین دستاورد کشور است و باید این موضوع را در بین مردم تبیین کنیم که هیچ دینی همچون اسلام نمی تواند عزت و عظمت نظام را حفظ کند.

رسالت رسانه ها تبلیغ ارزشها با نگاهی فرهنگی و دینی است

حجت الاسلام دشتکی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به رسالت رسانه ها در اسلام نیز یادآور شد: وظیفه و رسالت رسانه ها تبلیغ ارزشها و اصولها است و رسانه ها باید با نگاهی فرهنگی و دینی مسائل مختلف را اشاعه دهند.

وی ادامه داد: رسانه ها از هر منظر و دیدگاهی نگاه کنند تبلیغات اسلامی انجام می دهند لذا باید با حفظ جایگاه خود خوراک فرهنگی مطلوبی را برای مردم تأمین کنند.

دشتکی با بیان اینکه هویت اصلی ما هویت توحیدی است، اظهار کرد: رسانه به دلیل رسالت سنگینی چون هدایت را بر عهده دارند موظفند هدایت صحیح را در پیش بگیرند و رسالت خود را به درستی انجام دهند.

وی همچنین ابراز داشت: اگر انسان بتواند از ظرفیت های امروزی دنیا به درستی استفاده کند نوعی رسالت را انجام می دهند که این موضوع برای رسانه ها و مطبوعات نیز صدق می کند و اگر بتوانند با نگاه  و نگرش خود را با دیدگاه اسلام، دین و انقلاب اسلامی تطبیق دهند به سعادت خواهند رسید.

محور اصلی نظام دینی مردم هستند

این مقام مسئول نظام جمهوری اسلامی ایران را نظامی دینی عنوان و تصریح کرد: محور اصلی این نظام مردم هستند و عمده ترین بخش هایی که می توانند با محوریت مردم فعالیت کنند دستگاه های فرهنگی هستند.

وی اضافه کرد: این دستگاه ها با سیاست گذاری و برنامه ریزی می توانند عملکرد مثبتی داشته باشند و خوب عمل کنند.

دشتکی از حوزه فعالیت های تبلیغات اسلامی استان همدان گفت و افزود: ما فعالیت های خود را در چهار حوزه سیاست گذاری، برنامه ریزی، پشتیبانی و رصد برنامه ها طبقه بندی کرده ایم.

وی در ادامه به اهم برنامه ها و اقدامات تبلیغات اسلامی اشاره  و تصریح کرد: سامان دادن دو هزار تشکل دینی یکی از شاهکارهای فرهنگی- دینی نظام است که خوشبختانه توانسته ایم در این زمینه به خوبی عمل کنیم.

فعالیت 1800 مسجد در استان همدان

مدیر کل تبلیغات اسلامی استان همدان همچنین یادآور شد: 1800 مسجد نیز در سطح استان به مناسبت های مختلف فعال هستند.

وی ظرفیت عظیم تبلیغات اسلامی را حوزه های علمیه دانست و افزود: حوزه علمیه نهادی فرهنگی و دینی است که ما برای استفاده از این ظرفیت عظیم به صورت مستمر، 80 هزار نفر روز فعالیت تبلیغی انجام داشته ایم.

دشتکی غنی سازی اوقات فراغت را یکی از دغدغه های نظام که باید به آن توجه ویژه شود، عنوان و تصریح کرد: خدمات فرهنگی به صورت عام و خدمات فرهنگی دینی به صورت خاص با موضوع اوقات فراغت به مردم ارائه می شود.

وی در ادامه یادآور شد: در راستای غنی سازی اوقات فراغت 200 هزار نفر را تحت پوشش این طرح به صورت مستقیم و در فضای مجازی قرار داده ایم.

برنامه های فرهنگی باید عمومی شوند

مدیرکل تبلیغات اسلامی استان همدان با تأکید بر اینکه برنامه ها باید عمومی شود، ابراز داشت: باید تلاش کنیم عموم مردم در برنامه های فرهنگی حضور داشته باشند و چارچوب ها را برای مردم مشخص کنیم تا بتوانند در این برنامه ها حضور پیدا کنند که هیئات مذهبی یکی از تأثیرگذارترین این نهادهای فرهنگی هستند.

وی افزود: در این زمینه در مراکز علمی، آموزشی، محافل عمومی و جمعیتی نیز اقدامات خوبی انجام شد.

دستگاه ها فعالیت خود را با حاکمیت اسلام تطبیق دهند

مدیرکل تبلیغات اسلامی استان همدان در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه هدف اصلی نظام تأیین حاکمیت اسلامی است، یادآور شد: تمام ادارات و دستگاه ها باید فعالیت خود را با این هدف مطابق کنند و جهت گیری آنها به سمت حاکمیت اسلامی باشد.

وی با تأکید بر اینکه در رسیدن به توسعه و پیشرفت باید بدانیم دنبال چه چیزی هستیم و به هر قیمتی نباید به آن دست پیدا کنیم، گفت: ما باید این موضوع را در نظر بگیریم که همواره باید به دنبال توسعه سعادت بخش و آینده دار باشیم که این مهم از رهگذر فرهنگی قابل دستیابی است.

دشتکی افزود: در زمینه های اقتصادی اگر با نگاهی فرهنگی پیش برویم مشکلات اقتصادی رفع خواهد شد چرا که نسبت فرهنگ به اقتصاد و سیاست همچون نسبت صد به یک است ولذا اگر به فرهنگ برسیم سایر اهداف نیز در تبیعت آن قرار خواهند گرفت پس باید این موضوع را نه در حد شعار بلکه در حد عمل مورد توجه قرار بدهیم.

برای تبلیغات اسلامی در مراکز آموزشی راهبرد مدیریت محیط تعاملی در نظرگرفته ایم

وی در بخش دیگری از سخنان خود مراکز آموزشی را از نقاط هدف تبلیغات اسلامی عنوان و تصریح کرد: ما در برنامه ریزی های خود سعی داریم از ظرفیت فضاهای آموزشی بیشترین استفاده را داشته باشیم و راهبرد مدیریت محیط تعاملی را در پیش بگیریم.

این مقام مسئول همچنین یادآور شد: برای اجرای چنین طرحی باید تفاهم نامه ای بین تبلیغات و مراکز آموزشی منعقد شود تا هم ما از ظرفیت مراکز استفاده کنیم و هم مدارس و دانشگاه ها از برنامه های ما بهره ببرند.

وی در بخش پایانی سخنان خود در رابطه با جلوگیری از رواج فرقه های متعدد در حجامعه اسلامی نیز سخن گفت و افزود: امروز جهان استکبار از فرقه سازی هیچ گونه ابایی ندارد چراکه از هیچ مسیری نتوانست در برابر اسلام قد علم کند و امروزه به فرقه سازی روی آورده است.

مدیر کل تبلیغات اسلامی استان همدان  گفت: اقدامات ما در این راستا آگاه سازی مردم به ویژه قشر تأثیرپذیر در ارتباط با این فرقه ها است.