Back شما اینجا هستید: صفحه اصلی یادداشت وجوه مشترك همدان با تاجیکستان را چه كسي به تصوير كشيد؟

تکاپوی هنرمند همدانی؛
وجوه مشترك همدان با تاجیکستان را چه كسي به تصوير كشيد؟

این روزها سفیران همدان عازم تاجیکستان شده اند تا فرصتی برای افزایش مراودات فرهنگی و  اقتصادی پایتخت تاریخ و تمدن ایران زمین با این کشور فراهم شود.

به گزارش خبرنگار "همدان نیوز"، عالم و شاعر نامدار و برجسته ایرانی "میر سیدعلی" همدانی که آرامگاه او در کولاب تاجیکستان واقع شده عامل پیوند و به نوعی می توان گفت مایه افتخار مردم همدان و تاجیکستان است.

یکی از سنت های پسندیده دولت و تدبیر و امید و محمد ناصر نیکبخت استاندار این دولت در استان همدان تجلیل از چهره ها و مفاخر زنده و یا به تاریخ پیوسته این استان است که در طول یک سال اخیر شاهد برگزاری همایش سیدجمال الدین اسدآبادی بوده ایم و امسال نیز همایش میر سیدعلی همدانی در مهرماه برگزار خواهد شد.

علاوه بر توجه استان به زنده کردن یاد و خاطره مفاخر به ویژه میر سید علی همدانی به عنوان شخصیتی فرهیخته و جهانی، سال2015 در سازمان یونسکو به عنوان سال میر سیدعلی همدانی نامگذاری شده و همدان نیز از این قافله عقب نماند و در سال "دولت و ملت، همدلی و همزبانی"، سال 94 را در همدان با عنوان "میرسید علی همدانی" نامگذاری کرد.

یکی دیگر از سیاست های دولت و استاندار همدان توسعه اقتصادی و جذب سرمایه گذار داخلی و خارجی بود که در این راستا همایش فرصت های بین المللی سرمایه گذاری استان در سال گذشته برگزار شد و در حال حاضر نیز همدان از هر فرصتی برای جذب سرمایه گذار استفاده می کند و اینبار "میرسید علی همدانی" سبب خیر شده و برگزاری همایش این عارف نامدار در همدان موجبات افزایش مراودات سیاسی و فرهنگی و همچنین تبادلات اقتصادی و سرمایه گذاری را با تاجیکستان فراهم کرده و سفیران همدانی عازم به تاجیکستان با یک تیر دو نشان زده اند.

اما باید دید سرآغاز شکل گیری این مراودات از کی و کجا بوده که اگر تاریخچه آن را مرور کنیم به تلاش هنرمند و تهیه کننده همدانی می رسیم که در چند سال اخیر نیز با تلاش های او در شرکت صوتی و تصویری سروش در همدان، شبکه استانی همدان در صدا و سیما رنگ و بوی دیگری به خود گرفته و ظرفیت های همدان در بخش های مختلف به ویژه گردشگریف اقتصادی و فرهنگی بیش از پیش به مردم استان و کشور معرفی می شود.

علی جیحونیان در چند سال اخیر با انجام مطالعاتی که در رابطه با مفاخر و چهره های استان انجام داد "میرسیدعلی همدانی" را نیز در کانون توجه خود قرار داد و با سفر به تاجیکستان درصدد تهیه مستند و اثر هنری در رابطه با زندگینامه و آثار شاعر و عارف نامدار ایرانی برآمد.

شاید پیش از اینکه اخبار برگزاری همایش میر سید علی در رسانه ها شنیده شد، کم بودند همدانی هایی که شخصیت برجسته استان خود را بشناسند و شخصیت نامدار همدانی در فرهنگ امروز پایتخت تاریخ و تمدن بی نام و نشان مانده بود اما تلاش تهیه کننده همدانی در چند سال گذشته برای برقراری ارتباطات فرهنگی با تاجیکستان مؤثر واقع شد و با روی کار آمدن دولت تدبیر و امید و توجه به بازنمایی چهرهای بزرگ استان و ثبت مجدد آنها در شناسنامه پر افتخار همدان، فرصت برای پیگیری های بیشتر برای برقراری ارتباطات بیشتر با تاجیکستان فراهم شد.

امروز نیز علی جیحونیان بیش از گذشته دغدغه معرفی شخصیت بزرگ استان خود را دارد و به عنوان یک هنرمند و نماینده هنردوستان و فرهنگ دوستان همدانی به همراه تیم همدان عازم تاجیکستان شده تا تلاش های خود در سال های اخیر را با قوت گرفتن خبر برگزاری همایش میر سیدعلی همدانی و معرفی بیش از پیش این شاعر و عارف همدانی در عرصه بین المللی را به قمر برساند.

شاید اگر برگزاری جلسات مکرر و گوشزد مدیران در جلسات مختلف بر معرفی چهره میر سید علی در طول چند ماه اخیر و انعکاس اخبار متعدد با عنوان هایی حول محور "میر سیدعلی همدانی" نبود تلاش های این هنرمند همدانی نیز بی نتیجه می ماند به طوریکه دغدغه او برای معرفی شخصیت ها و ظرفیت های استان به ویژه "میر سیدعلی" در سال های اخیر نیز بی سر و صدا و به دور از هیاهوی رسانه ای دنبال شد و در آن سالها همدانی ها چه مدیران و چه مردم میر سید علی را نمی شناختند.

امیدواریم با حضور سفیران همدانی در تاجیکستان علاوه بر فراهم شدن فرصت های سرمایه گذاری های اقتصادی و فرهنگی، تلاش برای معرفی شخصیت های همدان و همچنین پایتخت تاریخ و تمدن ایران زمین به عنوان گهواره شخصیت های بزرگ به ثمر برسد.

 

 

 

 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه کردن