Back شما اینجا هستید: صفحه اصلی یادداشت تنگ‌نظران کثیف کیستند؟ آقای استاندار چرا افشاگری نمی‌کنید؟

تنگ‌نظران کثیف کیستند؟ آقای استاندار چرا افشاگری نمی‌کنید؟

b_150_150_16777215_00_images_nikbakht5369.jpgمدتی است حرفهای مرد موی سپید همدان بوی خستگی می دهد و به تازگی هم که خود عنوان کرده: «دلم خون است».

«بانک‌های همدان بهترین همکاری را با مجموعه دولت دارند»، «همدان یکی از بهترین استان‌ها در اجرای اقتصاد مقاومتی است»، «دست سرمایه گذاران را می بوسم و برایشان فرش قرمز پهن می کنم»؛ اینها مضامین جملاتی است که در طول چند سال اخیر بارها و بارها از سوی محمد ناصر نیکبخت به گوش رسیده و می رسد اما مدتی است که سخنان او با آنچه در اینجا آمده، تناقض دارد.

نیکبخت که از هر فرصت و محفلی برای تأکید بر باز شدن باب سرمایه گذاری در کشور و به تبع آن استان در طول چند سال اخیر، استفاده می کند در آخرین ماه های کاری دولت یازدهم در جلسات مختلف از موانعی سخن می گوید که اجازه سرمایه گذاری در استان همدان را نمی دهد؛ افرادی که سعی دارند سرمایه ای در همدان به ثمر ننشیند و هدفشان تخریب دولت است.

او افراد مانع سرمایه گذاری در همدان را تنگ نظران کثیفی می داند که امثال آنها سال‌ها پیش اجازه ندادند همدان از دلار هفت تومانی تا هزار تومانی استفاده کند و همین باعث شد همدان از دیگر استانها جا بماند.

استاندار همدان در حالی از همکاری خوب بانک ها سخن می گوید که چندباری نیز خطاب به بانک های ناسازگار گفته که در صورت عدم همکاری نام آنها را افشا خواهد کرد تا مردم در این بانک ها سپرده گذاری نکنند که البته تا کنون چنین اتفاقی رخ نداده و نامی از هیچ بانکی به سخن نیامده است.

دیگر تهدید استاندار نیز شامل حال برخی کارشناسان در دستگاه ها و ادارات شده و نیکبخت تأکید کرده که اگر کارشناسی به بهانه‌های غیرمعقول و غیر قانونی مانع پیشبرد امور سرمایه گذاران در همدان شود، خود او با جدیت برخورد خواهد کرد.

چندی پیش نیز نیکبخت از اجحاف دبیرخانه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی در سازمان برنامه و بودجه کشور نسبت به عملکرد همدان در اجرای برنامه ها با رویکرد اقتصاد مقاومتی گلایه کرد و این گلایه چندبار تکرار شد که آخرین بار به صورت مفصل در جلسه قرارگاه اقتصاد مقاوتی پنج شنبه نهم دیماه که با حضور معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی به عنوان معین استان در ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی و همچنین رئیس شورای اقتصادی سازمان برنامه و بودجه کشور و همراهان او از وزارت صنعت، معدن و تجارت که برای بررسی وضعیت همدان جهت پاسخگویی به گلایه های استاندار به استان سفر کرده بودند، به سمع و نظر آنها رسید.

نیکبخت که گویا از یک سو از کارشکنی ها و سدسازی ها و از سوی دیگر از کمرنگ جلوه دادن اقدامات خود و مجموعه مدیرانش در استان همدان در طول چند سال اخیر، طوماری ناگفته دارد و از اینکه فرصتی که به گفته خود، در هفته چند روز برای دیدار با فلان وزیر و مدیر و سرمایه گذار جهت باز کردن گرهی از گره های اقتصادی استان صرف می کند و با تلاش برخی افراد به هدر می رود، دل پری دارد لعنت دادن به کارشکنان را آخرین تیر در تاریکی می داند و از تعریف و تمجید خسته شده و به گله و شکایت رو آورده است.

جملاتی که در ادامه می آید بخشی از سخنان استاندار همدان است که در مدت اخیر از زبان او شنیده شده و در آخرین جلسه اقتصاد مقاومتی به تفضیل به آن پرداخته است:

«توانمندی و سربلندی برخی از دستگاه‌ها و افراد در این است که بتوانند از سرمایه‌گذاری جلوگیری کرده و مانع حضور سرمایه‌گذار در همدان شوند. همدان مردم دانا، توانا و صاحب علم دارد اما عده‌ای نمی‌خواهند مردم نان سر سفره ببرند.

همدان از ارز 7 تومان تا هزار تومانی یک دلار استفاده نکرد و ممکن است آدم‌های تنگ نظر و کثیف امروز در آن زمان هم وجود داشتند که مانع استفاده همدان از دلار ارزان شده‌اند. خدا نبخشد و لعنت کند کسانی که مانع رسیدن نان بر سر سفره مردم می‌شوند. آقایی که مانع حضور بخش خصوصی در استان می‌شوی آیا عذاب وجدان نمی‌گیری؟

دلم می سوزد و بهتر است بگویم دلم خون است و با چنین شرایطی در استان همدان کار می‌کنم. من انسان ظلم پذیری نیستم و اگر ظلمی به من شود پاسخ می دهم اما هدف کسانی که «نه» به سرمایه‌گذار می‌گویند من و یا مردم نیست، بلکه دولت است و می خواهند هر بلایی هم که سر مردم آمد، بیاید اما دولت زمین خورده و قدمی در این دولت برداشته نشود.

کسانی در استان مانع حضور سرمایه‌گذار شده‌اند؛ در برخی مواقع در کار بانک‌ها نیز دخالت می‌کنند و می گویند به فلانی وام بده به دیگری نه؛ بنده به این موارد گوش نکرده و هر زمان لازم باشد ورود می‌کنم.»

اولین سوالی که با شنیدن این سخنان به ذهن خطور می کند این است که آنهایی که در گذشته اجازه ندادند دلاری به جیب همدان برود و امروز هم فرش قرمز سرمایه گذاران را جمع می کنند، کیستند؟ اگر این افراد به صورت غیرقانونی، سلیقه ای و برای تخریب دولت حتی به قیمت پایمال شدن حقوق مردم و بیکار ماندن جوانان، درب ورود سرمایه گذاران را قفل می کنند، چرا معرفی نمی شوند تا مردم همدان موانع رشد استان خود را بشناسند؟چرا تهدیدها جواب نمی دهد و استاندار که دل خونش تاب نمی آورد، مجبور است هربار با لعنت فرستادن به عده ای ناشناس، ثابت کند که دولت به فکر مردم است اما برخی اجازه نمی دهند؟

وقتی این افراد ناشناس بارها مورد خطاب قرار می گیرند اما نامی از آنها به زبان نمی آید، این سوال ایجاد می شود که آقایانی که شمشیر بر سفره‌های مردم بسته اند و نمی گذارند مردم نانی بخورند، وجود دارند و یا بیان این مباحث بهانه ای برای توجیه کمبودها و کم کاری ها و مظلوم نمایی است که از سوی نماینده دولت یازدهم مطرح می شود؟

اگر سرمایه گذاران صرف نظر از سود شخصی برای توسعه و رشد اقتصادی آمده اند و به گفته دولتمردان، تنها ناجیان اقتصاد کشور سرمایه گذاران هستند، چرا باید اجازه داد که برخی افراد با سلیقه شخصی و استفاده از جایگاه خود، در امور بانک ها دخالت کرده و یا از هر دری وارد شده و سرمایه گذاران را نا امید کنند؟ اگر شعار دولت یازدهم تدبیر و امید است پس چرا نماینده دولت در استان و مدیرانش تدبیری در خصوص جلوگیری از نا امید کردن مردم با پرواز دادن سرمایه گذاران، نمی‌اندیشند تا بلکه بساط مانع‌تراشان برچیده شود؟

آقای استاندار اگر افراد مانع رشد و توسعه استان آنچنان که خود می گویید کمر بر تخریب دولت بسته اند، چرا برای اثبات تلاش دولت شفاف سازی نمی کنید؟ مگر غیر از این است که خود گفته اید مردم فهیم و دانای همدان همواره شما را در مسیر توسعه تشویق کرده اند؛ پس چرا اسامی افرادی که خالی کردن سفره های مردم را نشانه گرفته اند، اعلام نمی کنید تا بازهم با تشویق این مردم روبه رو شوید و راه را برای سدسازی های بعدی ببندید؟ اگر منابع موثق و مستندات مبنی بر دخالت افراد به قول خودتان تنگ نظر و کثیف وجود دارد و مباحث مطرح شده تنها بر اساس شنیده ها نیست، چرا تنها به تهدید بسنده کرده و افشاگری و یا بهتر است بگوییم شفاف سازی نمی کنید؟ آن هم در شرایطی که کشور در ماه های حساس منتهی به انتخابات قرار گرفته و هر اقدامی به منزله اقدام انتخاباتی و هر سخنی، سخن تبلیغاتی قلمداد می شود. چرا نمی گویید این افراد کیستند و چگونه، با چه اقدامی و در چه جایگاهی مانع سرمایه گذاری می شوند؟

در روزهایی که مباحثی همچون حقوق های نجومی مطرح شده و پس از ایجاد صورت مسئله در ذهن مردم، پرداختن به آن نیمه کاره رها می شود و اعتماد مردم را کمرنگ می کند، از کسانی سخن می‌گویید که توسعه و بهبود شرایط اقتصادی را برنمی‌تابند و بدون توجه به وضعیت مردم، پولهایی را که به سمت استان روانه می شوند در چمدانی بسته، به دست صاحبانشان می دهند و راه خروج از استان را به آنها نشان می دهند؟ بیان این موضوع نیز جز خون دل خوردن شما در نا امیدی مردم هم سهم کمی ندارد و روشنگری در خصوص آن می تواند سوالات ذهن مردم را پاسخ دهد و دلیل مانع تراشی ها و عاملان آن را هویدا کند. مردم می خواهند بدانند که چه کسانی اجازه نمی دهند که اقتصاد آنها تکانی بخورد و جوانشان مشغول به کار شود نه اینکه درگیر بازی با کلمات شوند.

آقای استاندار شفاف‌سازی کنید...

یادداشت: فرشته اکبری

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه کردن